Kozmik Bakım Nedir

Author

Categories

Share

Kozmik Bakım Nedir

Günümüzde kozmik bakım nedir hakkında pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu yazının içeriği ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşınız. Uygulamalarınızı anlatabilir böylelikle diğer arkadaşlarımıza yardımcı olursunuz. Artık erkekler de kendilerine özen gösterir. Erkekler için hazırlanan jeller, yüz temizleme kremleri, nemlendiriciler, cilt yağlanmasını ya da yaşlanmayı önleyen kozmetikler çok sayıda alıcı bulunmaktadır. Hatta daha profesyonel bakımlar için estetik merkezlerine başvuran erkeklerin sayısı da azımsanacak gibi değildir. Erkek cildi, hormonal yapısı nedeniyle daha dayanıklı ve daha kalın olabilir. Ama yıllar ve çevresel etkenler onları da yıpratmaktadır. Yaşlanma etkileri erkeklerde daha ileri yaşlarda ortaya çıkıyor. Ama kırışıklık çizgileri derin gözlemlenir.

Erkek cildinin sorunları buluğ çağında, akneleri tetikleyen aşırı sebum salgısı ile başlamaktadır. Sonra ömür boyu tıraş olmanın sıkıntılı sonuçlarıyla devam ediyor. Bütün bunlara bir de güneş ışınları, stres, alkol ile beslenme hataları eklendiğinde, erkek cildinin avantajlarından geriye bir şey kalmamaktadır. Tıraş, cildi kurutmaktadır. Ayrıca bazen kıl dönmesi ile iltihaplanma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Uygun olmayan tıraş köpükleri, tıraş jelleri gibi ürünler de cildi tahriş ediyor. Bunların çoğunda bol miktarda alkol, nane, mentol, potasyum, kafur sodyum, hidroksit ve benzeri maddeler bulunmaktadır. En iyisi hassas ciltler için hazırlanan tıraş köpüğü ile jelleridir. Pek çok erkek dezenfektan olması için kolonya ya da alkollü after shave’leri tercih edilmektedir. Oysa bunlar cilde zarar vermekten başka bir işe yaramıyorlar. Tıraşınızı tamamladıktan sonra yüzünüz fazla kızarırsa, bunun nedeni büyük bir ihtimalle kullandığınız after shave’dir. Tümü yüksek oranda parfüm, alkol ile daha birçok tahriş edici madde ile doldurmaktadırlar. After shave olarak en uygun ürünler, cildi tahriş etmeyen alkolsüz tonikler bulunuyor.

Tıraş kreminin cilt tipine uygun olması gerekmektedir. Tıraştan önce sıcak su kullanmalısınız. Sıcak su, sakalı yumuşatır ve böylelikle cilt gözeneklerini açmaktadır. Böylelikle sakallar kolayca kesilmektedir. Tıraştan sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayınız. Soğuk su cildin açılan gözeneklerini kapatır, doğal dengesini tekrar bulmasına yardım etmelisiniz. Erkeklerin her gün tıraş olması, ciltteki ölü deri tabakasının temizlenmesini sağlıyor. Hücre oluşumunu ve cildin yenilenmesini canlandırmaktadır. Fakat yüzün üst kısmındaki deri tabakası soyulmadığı için zamanla sertleşip matlaşmalar görülür. Bu nedenle yüzün tıraş olmayan bölgelerinde meyve asitleri (AHA) içeren ürünler kullanılması, cildin tazeliğini korumasını sağlıyor. Siyah noktalar ve sivilceler varsa, salisilik asit (BHA) içeren ürünleri tavsiye ediyoruz. BHA’lar tıraşlı cilt bölgelerinde bile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bunlar cildi hafifçe soyarak, gözenekleri açılır. Böylece siyah noktalar ve ya sivilceleri önlerken cildi rahatlatıp, kızarıklık, şişkinlik ve tahrişleri iyileştirir.

Hava sıcaklıkları değişimi cilt bakımı rutininizin değişmesi demek oluyor. Cildinizin kış aylarında nasıl işlediğini biraz bilmek donuk bir cilde anında ışıltı katmak için yeterli olmaktadır. Güne sıcak bir duşla başlamalısınız. Duştan çıkmadan önce 15 saniye boyunca soğuk su altında kalınması oldukça faydalıdır. Daha sonra sıcaklığı biraz arttırın, biraz azaltınız. Bu işlemi iki dakika boyunca tekrarlamanız gerekiyor. Bu, basit bir hidroterapi tekniği demektir. Vücudunuzdaki kan dolaşımını düzenleyerek cildinizin canlanmasını sağlıyor. Bu, gerek dinçleştirici gerek de çok faydalı bir bakım olur. İyi bir nemlendirici kullanmanız gerekiyor. Yüksek koruma faktörlü, çinko oksit içeren SPF30 koruyucu krem kullanmalısınız. Dudaklarınızı unutmamanız gerekir. Kışın çatlamış dudaklar bayanların en büyük sorunu oluyor. Yoğun nem veren, vitamin E içeren koruyucu dudak balmi kullanmalısınız. Haftada iki kez cildinizi eksfoliye ediniz. Bu işlem, cildinizi ölü hücrelerden arındırırken cildinizin ekstra nemi emebilmesini sağlamaktadır.

 

Kozmik Bakım Nedir Resimleri

Author

Share