Korunma Yöntemleri | Hanımların Dünyası

loading...

Korunma Yöntemleri

Korunma Yöntemleri

Korunma Yöntemleri

korunma-yontemleri-3

Gebelikten korunmak için bir çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden istediğinizi düzenli aralıklarla kullanmaya başlayabilirsiniz. Sık cinsellik yaşayan bayanlar bir sene içinde korunmasız cinsel ilişki yaşadıkları zaman bir yıl içinde hamile kalma ihtimalleri yüksek olmaktadır. Bu yüzden de korunmak için bazı yöntemleri uygulamanız şarttır. Bu konuda sağlık ocağından, hastanelerden ve kliniklerden yardım alabilirsiniz. Korunma yöntemlerinin hepsini teker, teker sizlere anlatacağım. Bundan hiç şüpheniz olmasın. İlk olarak mini haplardan başlayalım. Mini hapları her gün mutlaka düzenli olarak alınmalıdır. Mini hapların amacı bayanların yumurtlamaları engellemektedir. Doğru ve düzenli kullandığınız zaman etkisini göreceksiniz. Kullanabileceğiniz günler ise adetinizin ilk gününden son gününe kadar içilmelidir. Bu mini haplar aynı zaman da adet sancılarına da engel olmaktadır. Bununla birlikte rahim kanserini de önlemektedir.

korunma-yontemleri-1

Adet günlerinde ki kanamaları azaltarak kansızlığınız da bu sayede önlenmektedir. Mini hapların hiç bir yan etkisi yoktur. Bundan dolayı da rahatlıkla emziren anneler de kullanabilir. Kesinlikle mini haplar anne sütünü etkilemez. Başka bir korunma yöntemleri de üç aylık iğnelerdir. Bu iğneler üç ayda bir uygulanmaktadır. Uygulaması da kaslar içine enjeksiyonla verilmektedir. Aynı şekilde bu üç aylık iğnelerde mini haplar gibi yumurtlamayı engellemektedir. Adetinizin ilk günlerinde bu iğne vurulmalıdır. Bir diğer korunma yöntemleri rahim içi araç denilen bir yöntemdir. Bu araç rahmin içine yerleştirilir ve plastiktir. En etkili korunma korunma yöntemi ve döllemeyi kesin olarak önlemektedir. Rahim içine araç on yıl korumaktadır. Hamile kalmak istediğiniz zaman rahim içi plastik aracı çıkartabilirsiniz. İlk kez yaptırdığınız zaman adetiniz de lekelenme, çok uzaması ve ya azalması gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

korunma-yontemleri

Bir başka en etkili korunma yöntemlerinden olan kılıftır. Kılıf erkekler tarafından kullanılır. Lastik şeklinde çok incedir. Kılıf erkeğin sperminden çıkan hücrelerin kadının vajinaya geçmesini engelleyen en iyi ve en etkili korunma yönteminden biridir. Kılıflar kesinlikle tek kullanımlık olması şarttır. Artık çocuk istemeyen bayanların yumurta kanallarının tüplerinin bağlanmasıdır. Kadınlar tüplerini bağladığı zaman erkeğin spermi ile hiç karşılaşmayacaktır. Kadınların tüplerin bağlanması ameliyat şeklinde olmaktadır. Bu ameliyatı yaptırdığınız zaman adet döneminizde hiç bir değişiklik yaşanmayacaktır. Ayrıca ameliyattan bir saat sonra evinize gidebilirsiniz. Tüm bu yöntemler dışında doğal korunma yöntemleri de bulunmaktadır.Kadınlar yumurtlama dönemlerini takip ederek yumurtlama dönemlerinde asla cinselliğe girmemeleri gerekir. Erkeklerin korunma yöntemleri de vardır. Bu yöntemin diğer adı da dışarı boşalma yöntemidir. Aynı zaman da acil olarak boşalma hissettiğiniz an ertesi gün hapı adlı mini hapları da gün içinde kullanmanız gerekmektedir. Bu haplar bir adet ve tek kullanımlıktır. Bir diğer adı olarak da doğum kontrol hapı da denmektedir. En iyi korunma yöntemlerini sizlere açıkladık. Sizlerde istediğiniz korunma yöntemini uygulamakta serbestsiniz.

korunma-yontemleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb