Köprü Diş Yaptıranlar Memnun Kalır Mı

Author

Categories

Share

Köprü Diş Yaptıranlar Memnun Kalır Mı?

 

Son zamanlarda pek çok kişinin merakının söz konusu olduğu Köprü Diş Yaptıranlar Memnun Kalır Mı? Mevzuna açıklık getirelim. Aslında toplumumuz genelinde pek çok kişi memnun kalmaktadır. Köprü, kron ve kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ile destek dişlerin kesilmesi (küçültülmesi) ve laboratuvarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezleri belirtir. Ağızda gözlemlenen ve hasta tarafından çıkarılmayan protezlere denmektedir. Takılıp çıkartılması mümkün olan protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takım koşulların var olması gerekir. Dişlerin hazırlanma süreci ve özellikle ölçü alınması yaklaşık 3 ile 4 seansta yani 1 haftada işlem tamamlanır. Protezlerin 2 çeşidi bulunuyor. Bunların tercihi yapıldıktan sonra uygulama yapılır. Ağzınıza en uygun olanı hekiminiz tarafından belirlenmektedir. Genellikle sabit protezlerde klasik yapılır. Bu uygulamayı yaptıran kişilerde bir sorun yaşanmıyor. Belirtilen teknikler şuan bile kullanılıyor. Bunun yanında birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edilen sabit protez uyarlaması uzman kliniklerde muazzam bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Köprü hangi dişlere yapılıyor?

• Renkleşmiş ile rengi geri döndürülemeyen dişlere,

• Çürük ya da başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan,

• Şekil bozukluğu olan dişlere,

• İmplant üzerine

• Zayıf kanal tedavisi görmüş dişlere (dişlerin kırılmasını önlemek adına yapılır)

Köprü Diş Yaptıranlar Memnun Kalır Mı? Konusu kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Diş tedavisinde köprü işlemi bir ve yahut birden fazla dişin eksilmesi durumunda ve ya yanında bulunan dişlerin küçültmelerde özel kaplamalar için boşluklar doldurulur. Kaplamada işleminde de olduğu gibi mutlaka doktorunuz tarafından şekillenilip uyarlanacaktır. Köprü işlem tedavisi uyarlanmadığı durumlarda sıkıntılı dişin yanında bulunan ve diğer çenedeki karşıt dişi çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu sebeple bozulan diş kapanışı çürüklere ve özellikle diş kayıplarına yol açıyor. Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlıyor. Belirttiğimiz gibi sıkıntılı olan dişin yanında bulunan dişlerde diş eti problemi, oluşan boşluğa devrilme, diş kaybı oluşur. Eğer uzun süre bu boşluk implant ve ya köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olur. Dişlerinizin eksikliği durumunda bu dişin yerine protez yapılmadığı durumlarda başka sıkıntılara sebep olur. Kayıp dişin konumuna göre konuşma bozuklukları ve estetik sorunlar olarak sıralayabiliriz. Genellikle protezlerdeki amaç fonksiyonunu yitirmiş ve ya bozuklukların olduğu dişlerin görselliğinin güzelliğini geri getirilmesini sağlar.

Protez uygulanmasındaki amaç; kırılmış, çürümüş, ve ya güzel bir görselliği olmayan dişlerde yapılması tercih edilmektedir. Böylelikle oluşan bozuklukların çözülmesi sağlanmış olunur. Genellikle geçen seneler boyunca yapılan; çiğneme, yeme, yutkunma ile geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda dişler farklı oranlarda aşinamlar meydana gelir. Özellikle çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar meydana gelir. Bu gibi durumlarda, kron ya da köprü adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları tekrar yerine konmaktadır. Sabit bir protezde Altyapı olarak standart metal ya da değerli metal alaşımlar kullanılmasında bir sakınca bulunmuyor. Bu protezlerde değerli altyapı maddesi olarak altın içeren değerli metal alaşımları kullanılmaktadır. Üst yapıda estetik yine seramik uygulamaları ile sağlanıyor. Bu alaşımlar diş hekimliğine özel karışımları belirtir. Kimi bireylerin tercih ettiği altın dişlerin yapısı ve içeriği bakımından uyumlu bileşiklere sahiptir. Bu sebepten değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir. Zirkonyum da artık porselen alt yapısı olarak kullanılmaya başlandı. Bu protezlerde diş dokularına uyumlu olan malzemeler seçilmektedir. Üst yapı olarak da dental seramik estetik görünümü sağlamak için kullanılıyor.

Standart metal alaşımlı sabit protezler tüm dişlere uygulana bilinir. Artık klasikleşmiş yöntemler olarak da oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Öncelikle komşu diş için hazırlıkların da yapılması gerekmektedir. Varsa çürüklerin temizlenmesi sağlanır ve konik bir hale getirilerek ölçüsü alınmaktadır. İşlemlerin gerçekleştirildiği mekanlarda ağıza uygun yapılan protezler cila işleminin yapılması için fırınlara konmaktadır. Bu şekilde istenilen sonuçlar elde edilir. Sizlerin ve doktorunuzun görünüşünden ve ya konumundan memnun kaldıktan sonra kron daimi olarak yapıştırılması sağlanır. Diş hekiminizin ilk olarak hedeflerinden biri de yapay dişi ile doğal dişe mümkün olduğunca benzetir. Kaliteli ve randıman veren dişi başarabilmek adına ise; şekil, renk, ısırma ve özellikle doğal ile yapay dişlerinizin her ikisinin de boyutları göz önüne alınmaktadır. Belirttiğimiz bu durumların biri aksi gidip olmasa görünüm mutlaka bozulacaktır. Bu işlem sonucunda ise nasıl bir görünüm beklediğinizi diş hekiminizle ilk seansta konuşmanızda fayda vardır. Protezlerinizin temizliği uzun ömürlü olması açısından çok önemlilik arz eder. Bilhassa da diş temizliğinize çok ama çok fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve aka bininde bir defa da diş ipi ile temizlemesi gerekir. Köprü Diş Yaptıranlar Memnun Kalır Mı? Adlı makalemizin sonucunda ise uzman ellerden muntazam şekilde gerçekleştirilirse bir sakınca bulunmuyor.

Author

Share

Önceki İçerikCilt Gözenekleri
Sonraki İçerik15 Kilo Nasıl Verilir