Kolay Doğum Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

Author

Categories

Share

Kolay Doğum Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

Gebeliğin ilk başlarında gelen sevinç gebeliğin son haftalarına doğru hüsran olur. Çünkü kadın doğuma yaklaştığı vakit bir takım korkuları kendinde bulur. Her anne adayı doğumunun kolay bir şekilde olmasını ister. Bu nedenle içinde bastırdığı korkularını yenmek ve doğuma mutlu gitmek ister. Doğum insanı uzaktan çok korkutsa da aslında kişiden kişiye değişim göstermektedir. Bazılarının vücudu buna müsait iken kimileri ise bu konuda oldukça sıkıntılar yaşamaktadırlar. Kolay doğum yapmak için yapılması gerekenler neler şimdi sizlere birkaç ipucu vereceğiz. Özellikle anne adayları bu konu sizin ilginizi çekebilir.

• Doğum vakti geldi fakat sizi bir takım korkularınız başladı. Bu konuda kendinizi hemen doğum yapacakmış gibi hissetmeyin. Çünkü regl hesaplaması ve doğum takibi bazen sizin istediğiniz güne gelmeyebilir. Bunun için önce kendinize bir 10 gün kadar mühlet tanıyınız. Bu on gün kelimesi bile korkularınızı az da olsa azaltabilir. Ama yine de her şeye hazırlıklı olmanızı tavsiye ediyoruz.

• Anne adayı her zaman gebelik sürecinde duygu yoğunluğu içerine girer. Bunun nedeni içinde bir can taşımasından ve değişen fizyolojik etkenlerden dolayıdır. Kendini bu duruma hazır bulmaması da oldukça normal kabul edilen bir olgudur. Duygusallığınızı şimdi bir kenara bırakın ve hayata güçlü adımlarla ilerleyin. Bu size daha sağlıklı ve kolay doğum yapmanıza aracı olacaktır. Bazen düşünceler insanların en koruyucu silahıdır. Bunu kullanmasını bilmek gerekir.

• Kolay doğum yapmak için yapılması gerekenlerden birisi ise heyecan yapmamaktır. Daha önce bir doğum yapmamış iseniz bunu sanki daha öncede yapmış gibi düşünün. Derin nefes alın ve kendinize yakışan empatiyi sağlayın. Çünkü burada kişi en çok kendisini dinler ve işte o zaman korkularını yener.

• Dayanıklı olmak doğumu kolaylaştırır: Korkularınızı yendikten sonra aniden gelen sancılara mümkün oldukça dayanın. Sancı esnasında ilaç kullanımı yapmayın. Bu doğumun geldiğine işaret eder. Bebek yanlış yapacağınız tek hareketle bile zarar görebilir. Bebeğinizi ve kendinizi düşünerek hareketlerde bulunun. Mümkün oldukça sabırlı davranın ve dayanabildiğiniz kadar dayanın. Bu zamanlarda yakınlarınızın sizin başında olması çok önemlidir. Doğum vakti geldiğinde acil müdahale gerekebilir.

• Suyun gelmesini idrar ile sakın karıştırmayın. Su geldiğinde ve sürekli bu oluyorsa bebek hemen alınmalı ve doğum başlamalıdır. Çünkü ihmal edilirse kesedeki su biter ve bebekte istenmeyen komplikasyonlar oluşabilir. Beyine oksijen sağlanamayabilir. Bu da bebeğin zekâsını olumsuz yönde etkiler. Çocuğun otistik olması yüksek olabilir. Bu durum ciddiye alınacak bir durumdur.

• Doğuma son birkaç gün kala dışarı çıkmayın. Bu sizi ne zaman nerede yakalar bilemezsiniz. Evde kalarak daha sağlıklı doğum yapar ve planlı bir şekilde bebeğinizi Dünya’ya getirmiş olursunuz. Dışarıda gezerken kötü bir olasılıkla risk faktörünün içine girebilirsiniz. Bu konuda evde zaman geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Doğum sancıları başladığı zaman ise de sakin olun. Çığlık atmayın. Ev de kimse yoksa hemen eşinizi ya da hemen en yakın komşunuzdan yardım isteyiniz.

• Hastaneye giderken panik yapmayın ve sakince doktorunuza olanları anlatın. Zaten doğum başladı ise doktor muayene ettikten sonra hemen sizi doğum polikliniğine sevk edecektir. Bu konuda heyecan yerine sakin ve güçlü olmanız doğumunuz kolaylaştırır.

Normal doğum esnasında doktorun sizden istediklerini uygulayın. Derin nefes alıp ıkının. Bu sizin doğum sırasında sancılarınız azaltacaktır. Sizlere kolay doğum yapmak için yapılması gerekenler hakkında önemli bilgilerden bahsettik. Kolay bir doğum için dediklerimizi uygulayın. Hem siz hem de bebeğiniz sağlıklı olun.

Author

Share