Klomen Nedir | Hanımların Dünyası

loading...

Klomen Nedir

Klomen Nedir

Klomen Nedir

 

Toplumuzca oldukça merak konusu haline gelmiş olan Klomen Nedir konusuna açıklık getirebilmek için yazımızın tamamını okumalısınız. Normal yollarla gebe kalamayan yahut kısırlık durumu olan kadınlarda yumurta çatlatmak için ilaç tedavisi uygulanır. Çatlatma iğneleri ile büyüyen yumurtanın çatlamasını ve ya başka bir deyişle yumurtlamanın oluşmasını sağlıyor. Yumurtaların çatlamasıyla birlikte kadında yumurtlama dönemi başlıyor. Bu dönem, hamileliğin oluşabilmesi için en elverişli zamanlarıdır. Ve yine bu dönemde sperm ve yumurtaların döllenme olasılığı hayli fazladır. Piyasada birden fazla yumurta çatlatma ilacı olsa da en fazla Klomen kullanımı tavsiye ediliyor. Klomen’in düzenli olarak kullanılmasıyla yumurtalarda çatlama sağlanmaktadır. Yumurta çatlamasından sonra cinsel ilişki öneriliyor, zira bu süreçte gebelik oluşma ihtimali hayli yüksek orandadır.

Kadınlarda yumurtlama, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonu ile sağlanır ve bu hormon düzenli salgılandığında kadınlarda ovulasyon (yumurtlama) düzene sokulur. İş klomifen sitrat ve ya diğer adıyla klomen, FSH hormonu yetersiz olan yahut dengesiz çalışan hastalarda östrojen hormonunu engellemektedir. FSH hormonu yumurtalıklarda yumurta gelişimini uyaran ana hormon olarak bilinir ve klomifen sitrat, bu hormonun salgısını arttırarak yumurtlama sağlıyor. Tedavi yaklaşık 6 ay sürer ve kadınların %80’lik oranında yumurtlama düzene girmektedir. % 40 ile 50’lik oranda da gebelik sağlanmaktadır. Klomen tedavisi olan kadınlarda ikiz gebelik oranı fazladır. Düşük riskini arttıran bir ilaç olmamaktadır. Klomen Nedir sorusuna en doğru yanıtları yazımızda bulabilirsiniz.

Klomen’i ilk defa tecrübe edecek kadınların, ilacı günde 50 mg’lık tabletler şeklinde ve 5 gün boyunca düzenli olarak alması gerekiyor. Fakat ilacın kullanıldığı bu süreçte regl kanaması başlarsa, tedaviye bir süre ara verilir, regl süreci tamamlandıktan yaklaşık 5-6 gün sonra tedaviye yeniden başlanmaktadır. Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda, ilaç tedavisi sırasında adet kanaması yaşanması olasılığı daha fazladır. Adet kanaması problemi olmayan kadınlarda ilaç tedavisi herhangi bir gün başlatılmasında bir sakınca bulunmuyor. Eğer tedavinin 5. gününden sonra yumurta çatlaması meydana gelirse ilaç dozunu arttırmaya gerek kalmamaktadır, ancak yumurta çatlaması olmadıysa ilacın dozu arttırılarak tedaviye devam edillmelidir. Klomen’de alınabilecek en yüksek doz 250 mg olduğunun farkına varmalısınız.

Klomen kullanımına ovulasyon yani yumurta çatlaması gerçekleşene kadar devam etmek gerekiyor. Peki, klomen adetin kaçıncı günü kullanılır diye soracak olursanız hemen belirtelim; Klomen adetin 3. günü kullanılmaya başlanmaktadır. Günde 1 kez 50 mg. dozla başlanır, daha sonra bu doz 100- 150 mg.’a çıkarılmasında sakınca bulunmuyor. Bu uygulamayı 5 gün kullanım sonrasında ultrason ile yumurtanın büyüklüğünü kontrol ediniz. Yumurta çatlaması için gerekli olan iğne vurulur ve sonrasında cinsel ilişki önerilmektedir. Eğer ki, aşılama işlemi yapılacaksa da, çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra işlem gerçekleşmektedir. Son adet tarihine göre hareket edildiği sürece klomen kullanırken ilişki kurulmalıdır. Klomenle hamile kalan kişiler ya da klomen kullananlar tarafından ilaçtan olumlu sonuçlar alındığına dair değerlendirmeler çoğunluktadır. Ancak klomen herkeste işe yarar mı ve her bünyede yan etkiye neden olur mu ve ya eğer işe yaramazsa ne yapmak gerekir gibi soruların en doğru muhatabı kişinin kendi doktoru olması gerekir.

Klomenden sonra hamilelik belirtileri, normal yolla hamile kalan kadınların yaşadığı belirtilerle aynı oduğunu bilmelisiniz. Klomen tedavisi sürerken, elektrikli cihaz, makine, araç kullanımında dikkatli olunması gerekiyor; zira klomen tedavisi boyunca hatta tedaviden kısa bir süre sonrasına kadar bulanık görme ve görme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Görme ile ilgili sorun uzun sürerse kesinlikle durumdan doktorunuzu haberdar ediniz ve ışığın sabit olmadığı yerlerde riskli işler yapmaktan kaçınmaktadır. Klomen Nedir konusunda en kapsamlı bilgileri size sunduk.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb