Klomen Hakkında Merak Edilenler | Hanımların Dünyası

loading...

Klomen Hakkında Merak Edilenler

Klomen Hakkında Merak Edilenler

Klomen Hakkında Merak Edilenler

klomen-hakkinda-bilgiler

Klomen tedavisi hakkında merak edilenler görenler ve ya bu tedavi ile hamile kalanlar aslında bu konuyu klomenle alakalı tedavi sürecine girmiş ve hamile kalmış değerli tanıdıklarımızın görüşleri ile bu ilacı kullandıklarındaki ruh halinden tutun da yaşadıkları ve etkileriyle ilgili görüş sağlamak ve yorum almaktır. Klomen Tedavisi Nedir? Klomifen sitrat tedavisi (klomen, gonophene) yumurtalık uyarılmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Kısırlık (infertilite) vakalarında kadınlardaki yumurtlama problemlerinin giderilmesi için klomifen sitrat kullanılmaktadır. Normal bir kadındaki adet döngüsünde, hipotalamustan gonadotropin yani serbestleştirici hormon salgılanması, hipofizin FSH ile LH salgılamasına yol açar ve özellikle bu da follikül gelişmesi ile kadında yumurtlamayı sağlamaktadır.

klomen-hakkinda

Hipotalamustan gonadotropin salgılanmasına bağlı bir sorun sebebiyle yumurtlamanın gerçekleşmediği kadınlarda hipotalamustan GnRH salgılanmasını başlatmak amacı ile klomifen sitrat, yani klomen, gonophene türünde ilaçlar kullanılabilmektedir. Klomifen sitrat hangi mekanizmayla infertilite tedavisinde fayda sağlamaktadır? İnfertilite yani kısırlık tedavisinde klomifen kullanılmasındaki ana amaç ise; ovulasyonun (yumurtlamanın) sağlanılmasıdır. Yumurtlamayı nasıl sağlar? Kadın fizyolojisinde yumurtlamayı sağlayan ana hormon beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonunun ta kendisidir. Klomifen sitrat yumurtlama tedavisinde (ovulasyon indüksiyonunda) kullanıldığı dozlarda çoğu dokuda anti- östrojenik yani östrojen hormonu etkisini engelleyici etki göstermektedir.

klomen-hakkinda-bilgiler

Klomifen hipotalamustaki östrojen reseptörlerine de bağlanarak burada östrojenin negatif feed-back etki göstermesini engelliyor. Östrojen hormonu hipotalamusta negatif feed-back etki gösteremeyince doğal olarak hipotalamus-hipofiz hattından salgılanan FSH hormonu artış gösterir. FSH hormonu overlerde kısacası yumurtalıklarda folikül (yumurta) gelişimini uyaran ana hormonna denir. Klomifen sitrat ( yani serophene, klomen, gonaphene) kimlerde kullanılmamaktadır?

klomen-hakkinda

• Gebelik varken kullanılamaz

• Memede malign ile premalign lezyon olması

• Aktif karaciğer hastalarında

• Tanı konulmamış vajinal kanaması olanlarda Peki, nasıl kullanılır? Mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaç olduğu unutulmamalıdır.

klomen-hakkinda-bilgiler-1

Klomen hakkında merak edilenler; Kullanılmaya genellikle adetin üçüncü günü yani 2-5 günler arasında başlanılmaktadır. Günde bir kere kullanılıyor. Günlük doz genellikle 50 mg olmakla beraber yumurtlama sağlamamışsa 100 hatta 150 mg günlük dozlar uygulana bilinir. Toplam 5 gün boyunca kullanılmaktadır. Daha sonra ultrason takipleri ile yumurtanın büyüklüğü takip edilmeli ve yumurtlama için uygun büyüklüğe erişince ise, yaklaşık 18-20 mm olunca çiftlerin kendi kendilerine ilişkiye girmeleri ya da aşılama (IUI) ile gebelik sağlanmaya çalışılmaktadır. Yeterince büyüyen yumurta hücresinin (folikül) çatlaması için HCG enjeksiyonu yani halk arasında çatlatma iğnesi yapılmalıdır. Yumurtlama bu iğne yapıldıktan 36 saat sonra olacağı için aşılama 36 saat sonra yapılıyor.

klomen-hakkinda-1

Yan etkileri:

• Yüzde ve vücutta kızarma gibi yanma hissi

• Kasık ağrısı

• Göğüslerde ağrı ve hassasiyet

• Görme bozukluğu

• OHSS (nadirdir)

• Bulantı

• Saçlarda dökülme

klomen-hakkinda-merak-edilen

Klomifen ile hamile kalanlarda ikiz gebelik oranı nedir? klomel hakkında merak edilenler,Klomifen kullananlarda ikiz veya üçüz gebelik oranı normalden fazla gerçekleşir. Çoğunlukla da ikiz gebelik oluşmaktadır. Normalde ikiz gebelik oranı 1’e yakın iken klomifen kullananlarda oluşan hamileliklerin 5-8 kadarı ikiz hamileliklerden oluşuyor.

Klomen Hakkında Merak Edilenler Resimleri

klomen-hakkinda-merak-edilenlerklomen-hakkinda-bilgiklomen-hakkinda-merak-edilenlerklomen-hakkinda-bilgiklomen-hakkinda-merak-edilenler-1klomen-hakkinda-bilgi-1klomen-hakkinda-merak-edilen

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb