KIZILLAR İÇİN MAKYAJ SIRLARI

Author

Categories

Share

ıra geldi büyüleyici ve gizemli kızıllara. Bu haftaki makyaj sırları, Plastik Makyaj Uzmanı Christina Kazadzis’den…

Çevremizde kızıl saçlarla doğan fazla insan yok. Öyle ki Amerika’nın bile neredeyse yalnızca yüzde ikisi kızıl saçlı doğuyor. Zira yüzlerce yıl evvel doğal kırmızı saçlı kadınlar tıpkı cadılar gibi asılıyor hatta yakılıyordu. Teorilere göre kızıl saçlı doğan kişilerin genleri fazlasıyla çekinikti ve bu nedenle de soylarının tüketilmesi gerekiyordu. Neyse ki artık kızıl saçlı olmak için cellâtların elinden kurtulmuş olman gerekmiyor. Kuaför salonlarındaki son teknoloji, seni kızılın büyüleyici her tonuna kavuşturuyor. Doğuştan kızıl olmak ise büyük şans ve şu an bunu gözler önüne serme zamanı.

Çarpıcı gözler için
Cezbedici kızıl saçların o kadar dikkat çekiyor ki, gözlerde boz kahve gibi daha doğal renkler kullanmak senin için doğru seçim olacak. Rengin doğal olması, sıkıcı olması anlamına gelmez. Kestane, bej, altın sarısı, bal, kiremit, kızıl kahve ve kuru üzüm renklerini denemekte fayda var. Bunun yanında kahve ve şeftalinin de farklı tonlarını kendine yakıştırabilirsin. Önemli bir öneri: Eğer buğulu bakışlar yaratmak istiyorsan siyah far kullanmak yerine sen yine kahve tonlarını tercih et.

Christina Kazadzis, “Eğer kızılsan, gözlerine uygulayacağın renk seçeneği oldukça fazladır. Kahve, koyu yeşil, eflatun, açık pembe, altın ve bronz tonlarının hepsi tenine çok yakışır. Kahve ya da kızıl kahve maskara, gözlerinin ön plana çıkmasını sağlayacak. Siyah maskara ve eye liner’dan muhakkak kaçınmalısın çünkü bakışlarını fazla sert gösterir. Kaşlarını da kalın kaş kalemiyle belirginleştir ve kusursuz gözlere kavuş” diyor.
(Bobbi Brown kaş kalemleri, YKM mağazalarında, 51 TL*; M.A.C far, M.A.C mağazalarında, 34 TL*; Bourjois rimel, parfümerilerde, 30,90 TL*)

Mermer gibi bir cilt için
Ozon tabakası delinmiş bir gezegende yaşadığını, UV ışınlarından ne denli etkileniyor olduğunu unutmadan hareket etmen gerekiyor. Zararlı güneş ışınları cildini olması gereken zamandan daha önce yaşlandırıyor. Erken kırışıklıkların oluşmasını önlemek için ister yaz, ister kış olsun; hava ister güneşli, ister yağmurlu olsun muhakkak SPF özelliği olan bir güneş koruyucusu uygulamak hatta bu uygulamayı günlük makyaj rutinine dâhil etmek gerekiyor.

Yüzünün belirli bölgelerine dağılmış minik çiller olabilir. Hatta sen onları gizlemek için abuk sabuk fondöten ya da kapatıcı seçeneklerini tercih etmek durumunda kalıyor olabilirsin. Onların yüzüne kattığı karakteristik güzelliği yok etmeye çalışmak biraz haksızlık değil mi sence de? Çillerin olsun ya da olmasın, bağlı kalman gereken tek kural seçtiğin fondötenin cilt rengini değiştirmiyor olması. fiunu aklından çıkarmamalısın ki; seçeceğin fondöten öncelikle cilt rengine ve cilt tipine uygun olmalı. Eğer çillerin varsa onları gizlemeye çalışmak gibi bir hataya düşmemeni şiddetle öneriyorum çünkü bu cildinin düzensiz bir renk almasını sağlar. Dünyaca ünlü Plastik Makyaj Uzmanı Christina Kazadzis, “Kırmızı bir surattan kaçınmak için pembe tonlarda fondötenden uzak durmalısın. Fakat cildinin daha fazla kapatıcılığa ihtiyacı varsa, açık renklerde bir bronzlaştırıcı kullanabilirsin. Yeşil bazlı bir kapatıcı da hem sivilce lekeleri hem de gözaltı morlukları konusunda harikalar yaratacak. Mükemmel kapatıcılık elde etmek istiyorsan biraz fondötenle karıştır ve öyle uygula” diyor.
(Max Factor Mineral Bronzer, seçkin kozmetik mağazalarında, 44,90 TL*)

Dudakları renklendir
Pembe ve kırmızının tonları günlük kullanım için uygun olmasa da şeftali tonları gibi daha doğal renkler herkesin arasında parıldamanı sağlar. Renkleri kendinde deneyip en uygun tonu bulabilirsin. Christina Kazadzis, “Kızıllar mercan, şeftali, pembe hatta kuru üzüm renklerinin tüm tonlarını iyi taşır. Fakat kırmızı ruj seven kızıllara önerim mavi bazlı kırmızı yerine (kiremit), turuncu bazlı kırmızı (narçiçeği) rujlara yönelmeleri. fieffaf parlatıcılar da dudaklarında mükemmel duracaktır” diyor.
(Bobbi Brown ruj, Harvey Nichols, 43 TL*)

Biraz kırmızılık da yanaklara
Kiremit rengi ve kızıl kahve tonlar sıcak saç rengi ve cilt tonunla muhteşem uyum sağlayacak. Tekrar hatırlatalım, saçların fazlaca dikkat çektiği için doğal renklere ne kadar yakın kalırsan o kadar iyi olur. Naturel makyajı tamamlayacak allığı seçmek ise çok kolay. Dudak rengin ne renkse, o ton elmacık kemiklerine ve tenine en fazla yakışacak renktir. Pembe ve gül rengine bir şans ver. Farklı şeyler denemek istiyorsan sana önereceğim renkler; sarı mercan ve koyu şeftali tonları…
(Oriflame Giordani allık, doğrudan satış, 31,90 TL*)

Author

Share