Kıyafet Seçerken Bunlara Dikkat

Author

Categories

Share

Kıyafet Seçiminde Kalite Nasıl Anlaşılır?

Yeni bir kıyafet alacaksınız, ancak kullanılan kumaş ne kadar kalitesi biliyor musunuz? Kıyafet verdiğiniz paraya değecek mi sizce?

Kaliteli Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Kıyafet seçiminde kıyafetin tasarımından, kullanılan renklerin öneminden hariç kullanılan kumaşın kalitesi de çok önemlidir. Kumaşın kalitesini test etmek için şunları yapabilirsiniz:

Kumaşı ışığa tutarak inceleyin. Ucuz gösteren bir parlama yapıyor mu görmüş olacaksınız.

Kumaşın bir kısmını parmaklarınızla iyice ovalayın ve tüylenme yapıp yapmadığını kontrol edin. Daha giymeden tüylenme yapan kumaş ileride çok daha kötü bir görüntüye bürünecektir.

Pamuk, ipek, keten, kenevir, yün ve kaşmir doğal kumaşlardır. Kıyafetlerinizin bu kumaşlardan yapılmış olması sağlıklı olmasını da sağlayacaktır.

Zararlı Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Polyester kumaşlar naylon ve plastikten yapılırlar. Derinin hava almasını engellerler. Kesinlikle uzak durulmalıdır.

Akrilik kumaşlar teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozarlar. Özellikle çocuklarda terlemeye bağlı olarak gribal enfeksiyonların görülme sıklığını artırabilirler.

Rayon, geri dönüştürüşmüş odun hamurudur. Yıkanma ve giyilme sırasında daha dayanıklı olması için çeşitli kimyasallarla işleme tabi tutulduğu için tercih etmemek faydalıdır.

Asetat, triasetat ve naylon kumaşlar zararlı olabilecek kimyasallarla işlendikleri için zararlı etkiler gösterebilirler.

Ayrıca leke tutmaz ve buruşmaz kumaşların çoğu teflon gibi florlanmış kimyasallar ile işlenir. Bu nedenle tercih edilmemeleri daha uygundur.

Author

Share