Kış Diyeti Nasıl Olmalı? Sağlıklı Kış Diyeti | Hanımların Dünyası

loading...

Kış Diyeti Nasıl Olmalı? Sağlıklı Kış Diyeti

Kış Diyeti Nasıl Olmalı? Sağlıklı Kış Diyeti

Kış diyeti yazın verdiğimiz kiloların kışın ilk haftalarında geri alınmasından sonra uygulamaya karar verilen bir diyettir. Yazın kilo vermek için gösterdiğimiz özeni kışın da kilo almamak için göstermeliyiz. Bunun için nelere dikkat etmeliyiz.

Aslında bu içeriğimiz daha çok kışın kilo almamak için nelere dikkat etmemiz konusunda bilgiler veriyor sizlere. Unutmayın kışın alınan kilolar ilkbahar mevsiminde verilse de bir kısmı vücudun belli bölümünde kalmaya devam ediyor.

Enerjisi Yüksek Besinlere Dikkat

Kış aylarında vücudumuz daha az enerji harcar bu da metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu aşamada da çikolata vb. yüksek enerjili besinler tüketildiğinde vücut bunları yakamayıp yağ olarak depolar sizinde kilo almanıza neden olur.

Hareketsiz Kalmayın

Kışın kilo alınmasının en yoğun sebebi hareketsizliktir. Tüm gününüzü televizyon karşısında geçirmek yerine çıkış yürüyüş yaparsanız sizin için daha doğru olacaktır.

Kış Depresyonu

Kışın, can sıkıntısı, cinsel istekte azalma, mutsuzluk, kimseyle görüşmek istememe gibi depresif sebepler sizi karbonhidrat yemeğe teşvik eder buna dikkat etmelisiniz.

Kış Diyeti Nasıl Olmalı?

>> Kış mevsiminde daha fazla tüketilmeye başlanan yağlı, hamurlu ve şekerli besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerek.

>> Günde en az beş öğün yemek yenilmeli, sabah kahvaltısından asla vazgeçilmemelidir. Üç ana öğünün arası, meyve veya diğer lifli besinlerle desteklenmelidir.

>> Geceleri televizyon karşısında geçen sürenin kısaltılması ve bu süre içinde kuruyemiş gibi abur cuburların yenmemesi gerekir.

>> Mevsim geçiş dönemlerinde ve kış aylarında sıklıkla görülen enfeksiyon hastalıklarından korunmada yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı sürdürülmeli, özellikle vitamin ve minerallerden zengin olan sebze ve meyveler tüketilmeli. Vücut direncinin artırılmasında önem taşıyan C vitamini yönünden zengin limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller başta olmak üzere, mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesine özen gösterilmeli.

>> Kışın güneşin yeterince kendini göstermemesi nedeniyle kemik ve diş sağlığı için gerekli olan D vitamini ihtiyacının karşılanması için güneşli günlerde yürüyüşlere çıkılmalı ve bol bol balık tüketilmelidir.

>> Kış mevsiminde fiziksel aktivitelerin azalması ve un gıda tüketiminin artmasına karşılık, posalı besinlerin tüketiminin azalması sindirim sistemi rahatsızlıklarına, özellikle de kabızlığa yol açmaktadır. Kabızlıktan korunmak için, haftada en az 2 kez kuru fasulye, nohut, mercimek g,b, protein değeri ve posa içeriği yüksek kuru baklagillerin yanı sıra, sebze ve meyve tüketilmeli ve bol sıvı alınmalıdır.

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb