Kilo Alma Yöntemleri | Hanımların Dünyası

loading...

Kilo Alma Yöntemleri

Kilo Alma Yöntemleri

Kilo Alma Yöntemleri

kilo-alma

Kilo almak insandan insana değişen bir kavramdır. Her birey aynı derecede aynı besin değerleri ile aynı kiloyu alıp veremezler. Bu insanın metabolizması ile ilgili bir konudur. Bazı insanlar kiloyu çok çabuk alırken, bazı insanlar kilo alma konusunda oldukça sıkıntıya düşmektedir. Değişik zamanlarda denenmesine rağmen oldukça zorlanabilmektedirler. Hızlı kilo alma yöntemleri arasında bünyeyi taşıyan kişinin bir kere hazır olması gerekmektedir. Gün içerisinde harcanan kalori miktarından daha fazla kalori alınması gerekmektedir. Harcanandan daha az veya aynı miktarda kalori alındığında kilo almanın mümkünatı bulunmamaktadır. Günlük beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzlarından vazgeçen bireyler günde 1000 kalori kazanç sağlayabilmektedirler. Günde 1000 kalori alan vücut haftada 1 kilo kadar kilo alabilmektedir.

kilo-almanin-yollari

İnsan metabolizması çalışma hızı, cinsiyete, yaşa ve kiloya göre değişiklik gösterebilmektedir. Kilo almak isteyen bireyler uzman doktorlara başvurmaları onların lehine olacaktır. Çok zayıf olmanın veya kilo alamamanın bazı nedenleri olabilmektedir. Genetik faktör olabilir, daha hızlı metabolizmaya sahip olan ve iştahı olandan daha az olan zayıf kalabilmektedir. Yüksek fiziksel durumlarda zayıflığa yol açabilmektedirler. Yetersiz beslenme kilo almanıza engel teşkil edebilmektedir. Bağırsakta oluşan rahatsızlıklar, parazitler kilo almamanızın yanında daha çok kilo verilmesine sebebiyet verebilmektedir. Troid problemi çeken bireyler, sindirim sistemi hastalıkları geçirenler, hatta kanser gibi vakaların göründüğü kişilerde kilo kayıpları yaşanabilmektedir.

kilo-alma

Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, mide bulantısına sebebiyet veren durumlar kilo kayıplarına sebep olabilmektedirler. Psikolojik durumların getirdiği stres, depresyon, hayat şartları istenilen kiloların alınmamasına ve kilo kayıpları yaşanmasına neden olabilmektedir Sağlıklı kilo Alma Yöntemleri Kilo almak için vücudun ihtiyacından fazla kalori almak gerekmektedir. Günde 700-800 kalori alanlar daha çok kilo almaya, daha hızlı bir şekilde kilo artımına sebep olmaktadır. Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmaları önerilmektedir. Kalorisi bol kahvaltı bireye iyi gelecektir. İştahın olmaması halinde ufak bir yürüyüş, iştahın gelmesini sağlayacaktır. Sevilen yiyeceklerden bir parça yenmesi de iştahı açan, yenme hissini uyandıran durumlardır.

kilo-almak

Kokusu sevilen baharatların koklanması da iştahı açan sebeplerdir. Her 3 saatte bir yenmelidir. Sık sık yenilmesi demek sağlıksız bir besinin alınması demek değildir. Fındık, fıstık, ceviz, kuru meyve gibi besin değeri yüksek besinlerin tüketilmesi sağlıklı kilo alımını sağlayacaktır. Bu gıdalar hem besleyici hem de kalorileri yüksek besin değerleri taşımaktadır. Yüksek miktarda alınan protein vücut için çok önemlidir. Egzersiz yapan bireylerinde mutlak bir şekilde protein almak zorundadırlar. Aksi halde yağ olarak kilo kaybedebilirler. Protein açısından zengin besinler: Et, peynir, balık, yumurta, fasulye, baklagiller, badem ve yer fıstıklarıdır.

kilo-almak

Sağlıklı kişiler tarafından az miktarda protein tozları alınması tavsiye edilebilmektedir. Bol kuruyemiş tüketimi, sağlıklı kilo aldıran protein depolarıdır. Kalsiyum ve lif açısından da zengin besinlerdir. Zeytinyağı, bol kaloriye sahiptir. Kalp hastalarına ve kansere karşı koruyucu bir duvar oluşturabilmektedir. Makarna ve domates soslarını zeytinyağı katarak bolca kalori almanız dahilinde sağlıklı bir şekilde kilo almanıza katkı sağlayacaktır. Karışık kuruyemişler, meyve kuru tüketimi yapan birey oldukça hızlı bir şekilde kilo alacak ve bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirme yoluna gidebilecektir.

kilo-almanin-yollari

Kilo Alma Yöntemleri Resimleri

 

kilo-alma-yontemleri-nelerdirkilo-alma-yontemlerikilo-alma-yontemlerikilo-alma-yontemikilo-alma-yontemikilo-alma-yolukilo-alma-yolukilo-almanin-yolukilo-almanin-yolu

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb