Kilo Alma Diyeti

Author

Categories

Share

Kilo Alma Diyeti

 

 

Genel olarak toplumumuzda fazla kilo problemi yaşanmaktadır. Ama sayıca az olsa da kilo almaya çalışan kişiler de olduğu unutulmamalıdır. Ancak fazla kilo probleminin daha fazla yaşanmasından dolayı kilo almaya çalışanların göz ardı edildiği de bir gerçek. Şimdi yazımızda bu problemi yaşayıp sağlıklı bir çözüm bulamayanlar için çeşitli tavsiyeler ve kilo alma diyeti önereceğiz. Kilo almaya çalışmak kilo vermeye göre daha kolay görünebilir. Ancak bunu birde kilo almaya çalışanlara sorun. Evet yemek çok güzel görünebilir ama acıkmadığınız halde size zorla yemek yedirildiğini bir düşünsenize. İşte kilo almaya çalışanlarda da bunun gibi ya acıkmama sorunu ya da yemek yemede sorun olmadığı halde metabolizmanın çok hızlı çalışmasından dolayı kilo alamama sorunu ortaya çıkıyor. Bu sorunun önüne geçmek için çeşitli sağlıksız yöntemlere başvurulabiliyor. Abur cuburlar, paketli gıdalar, gece uyumadan önce yenilen yemekler vb.. Ayrıca çok fazla ve tıka basa yemek yenilebiliyor.

Ancak bütün bunlar oldukça sağlıksız yöntemler olup kilo alayım derken sağlığınızdan olabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız ve iştah problemi yaşıyorsanız öncelikli olarak iştah probleminizi halletmeniz gerekiyor. Bunun için ise iştah açıcı gıdalara yönelmeniz şart. İştah açıcı gıdalardan en ucuzu ve en kolay bulunanı patatestir. Patates ayrıca neredeyse herkes tarafından da sevilen bir besindir. İçeriğinde bulundurduğu A, K, E vitaminleri ve folat sayesinde insan vücudu için gerekli olan vitaminlerin bir kısmını karşılar. Patates , potasyum deposu olmasıyla bilinir ve içerdiği demir, manganez ve kalsiyumla da vücudun mineral ihtiyacını karşılar. Kilo almak isteyen ve iştah sorunu yaşayanlar için ise iştah açıcı özelliğini kan basıncını düşürerek gerçekleştirir. Patates yediğiniz zaman çok zaman geçmeden kan basıncınız düşmeye başlar ve yeniden açlık hissi duyarsınız. Bir diğer iştah açıcı besin ise kırmızı biber. Aslında acı olan her şey iştah açmaktadır. Ancak bunun lezzetli ve besinsel değeri en yüksek olanlarından biri kırmızı biberdir. İnsan vücudu için gerekli olan çoğu vitamin ve minerali bünyesinde barındıran kırmızı biber en çok A ve C vitaminini bulundurmasıyla karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında ise içerisinde sodyum, potasyum gibi mineralleri ayrıca demir, kalsiyum, ve magnezyumu barındırıyor. Kolesterolü olan bireyler için de oldukça faydalı olan kırmızı biberi tükettiğiniz takdirde iştahınızın açıldığını görecek ve kilo alma yolunda oldukça kolaylık sağlayacaksınız. Tuz da iştah açıcı özelliğe sahiptir. İnsan vücudu her gün belirli miktarda tuzu vücuduna almalıdır ancak bunun miktarına dikkat etmeli , fazla alımlardan kaçınmalıyız. Ayrıca zencefil de iştah artıran ayrıca çok sağlıklı olan besinlerden. Zencefili taze olarak tüketebildiğiniz gibi toz halinde olanları çayınıza katıp içerek kullanım kolaylığı sağlayabilirsiniz. Kilo almak için iştah açıcı besinlerin yanı sıra yüksek besin değeriyle sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlayacak bal ve pekmezi de denemelisiniz. Bu muhteşem ikili doğada bulunan en sağlıklı ve besleyici besinlerden. Kilo almak isteyenler için ise adeta bulunmaz bir nimet. Pekmez özellikle kan yapıcı özeliğiyle vücuda adeta bir ilaç gibi etki ediyor. Bir diğer besin değeri yüksek olan gıda ise balık yağları. Bu yağları eczaneden veya marketlerden satın alabilirsiniz. Genelde hap şeklinde satılan balık yağları en etkili kilo alma diyetinden bile daha iyi etki edecektir.

Kilo almak ve bunu kilo alma diyetiyle gerçekleştirmek isteyenler için ise bir diyet listesi önereceğiz. Gelin şimdi buna bir göz atalım. 1-2-3-4. gün Kilo alma diyetinde ilk 4 gün sabah dilediğiniz miktarda yumurta yiyebilirsiniz. Bunu haşlama olarak yapabileceğinizi gibi bol tereyağıyla omlet şeklinde de yapabilirsiniz. Öğle ise bol proteinli bir yemek akşam da yine aynı şekilde bir öğün tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde süt ve yoğurt tüketin ve ayrıca badem, ceviz ve fıstık da tüketebilirsiniz. 5-6-7. gün Sabahları tost, simit, tahin-pekmez veya çorbaları tercih edebilirsiniz. Öğlen iştah artırmak için makarna veya patates tüketilmeli. Akşamları ise protein, sebze veya baklagile ağırlık verilmeli. Ara öğünlerde ise bisküvi veya kurabiye yiyebilirsiniz. Ve yine yatmadan önce badem, ceviz veya muz, portakal gibi meyveler tüketebilirsiniz.

Author

Share