KFC’den Tavuk Yedi Tekerlekli Sandalyeye Bağlı Kaldı

Author

Categories

Share

Fast food zincirine dev tazminat

Dev ‘hızlı yemek’ zinciri KFC, yediği tavuktan zehirlenen ve beyni ağır hasar gören Avustralyalı kızın ailesine 8,3 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Monika Samaan 2005 yılında Sidney’deki bir KFC restoranında yediği tavuktan dolayı salmonella zehirlenmesi geçirmişti. Zehirlenme, Monika’nın beyninde yol açtığı hasarla konuşma yetisini yitirmesine ve tekerlekli iskemleye bağlanmasına sebep olmuştu. KFC, Avustralya mahkemesinin verdiği tazminat kararını “hayal kırıklığı” ile karşıladığını bildirdi.

“KFC, TEK KURUŞ ÖDEMEMEK İÇİN DİRENDİ”

Avustralya’daki New South Wales bölgesinde davaya bakan Yüksek Mahkeme KFC’nin zehirlenen kızla ilgili sorumluluklarını yerine getirmediğine karar vererek şirketi 8 milyon Avustralya doları tazminata mahkum etti. Ailenin avukatı George Vlahakis kararın kendilerini rahatlattığını söyledi. Avukat “Monika’nın gördüğü ağır beyin hasarı ailenin zaten çok sınırlı olan kaynaklarını tüketmişti. Bu tazminata çok ihtiyaçları vardı. KFC bu güne kadar Monika’nın tek kuruş almaması için direndi” diye konuştu. Monica yediği tavuktan zehirlenerek hastaneye kaldırıldığında 7 yaşındaydı. KFC ise Monika’nın zehirlenmesine yediği tavuğun sebep olduğunun kanıtlanamadığında ısrar ederek, kararı şaşkınlıkla karşıladı ve itiraz edeceğinin işaretlerini verdi. Şirketin bir yöneticisi “Monica Samaan’ın ailesi için derin üzüntü duyuyoruz. Ne var ki KFC’nin güvenli ve kaliteli yiyecek sunan bir şirket olarak itibarını korumak gibi bir sorumluluğumuz da var” diye konuştu. Mahkemede, Monika, annesi, babası ve erkek kardeşi, yani KFC tavuğunu paylaşan bütün aile fertlerinin, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklarla hastalandıkları, diğerleri iyileşirken Monika’nın 6 ay komada kaldığı anlatıldı.

 

Author

Share