Kendi Kendine Çalışan Elektrik Süpürgeleri | Hanımların Dünyası

loading...

Kendi Kendine Çalışan Elektrik Süpürgeleri

Kendi Kendine Çalışan Elektrik Süpürgeleri

Kendi Kendine Çalışan Elektrik Süpürgeleri

 

Odanın haritasını oluşturan haritaya göre kendine yol çizen yapay zekanın basit bir örneğine sahip olan Kendi Kendine Çalışan Elektrik Süpürgelerinden kasıt robot süpürge Roombalardır. Ev hanımlarını büyük bir zaman kaybından kurtarmaktadır. Roomba çalışırken, siz zamanınızı başka aktivitelerle değerlendirebilirsiniz. Bildiğiniz gibi iRobot firmasının çıkardığı robot süpürgeler Türkiye’de de satılmaktadır. Kendi kendine evi temizlemesi, giremeyeceği yer neredeyse olmaması, sınırladığınız alana saygı duymasıyla ve tabii ki iyi bir temizlik yapmasıyla Roomba’lara ev hanımlarımız bile güvenmektedir. Roombalar da NiMH yeniden şarj edilebilen bataryalar kullanılmaktadır. Şarjı bitene kadar üç orta boyda odayı temizlemektedir.

Kendi Kendine Çalışan Elektrik Süpürgeleri gelin yakından inceleyelim. Roomba’yı makina olmaktan çıkarak robot yapan navigasyon sistemiyle çalışıyor? Kendi kendine yön bulma sistemi vardır. iRobot firmasının çıkardığı AWARE robotik zeka sistemini kullanmaktadır. Sistem robota kararlarını kendi kendine alır. AWARE geliştirilebilir bir yazılım, çoklu sensörlerden çevreyi algılıyor, sonra mikroprosesörlerle geri bildirim alarak harita çiziyor ve ona göre hareket etmektedir. Bu sistem saniyede 67 kez yeni giriş alıp adepte olabilir. Roombanın ‘’clean’’ düğmesine basıldığında, odanın büyüklüğünü hesaplamaktadır.

Hesaplama işleminde ise; robot kızılötesi sinyal yolluyor, bumper da bulunan kızılötesi alıcısına ne kadar sürede geri döndüğüne bakmaktadır. Böylelikle temizleyeceği zemin için kendisine bir harita oluşturur. Haritayı oluşturduktan sonra ise yazılımında bulunan düzenlenebilen algoritmasıyla kendi temizleme yolunu çizer. Harita fonksiyonun görevi geçtiği yerden bir daha geçmemek değil, daha etkin dolaşma planı çizerek, her noktadan en az 3 kez geçerek daha iyi bir temizlik gerçekleştirir. Odada merdiven gibi boşluklar varsa, robot ‘’cliff’’ kızılötesi sensör yardımıyla uçurum diye tabir ettiğimiz boşluklardan uzak durmaktadır. ‘’cliff’’ sensörüyle yolladığı sinyal geri gelmiyorsa anlıyor ki uçurum var ve keskin bir hamleyle diğer yöne doğru hareket eder.

Kendi Kendine Çalışan Elektrik Süpürgelerin piyasaya çıkması hayatı kolaylaştırmıştır. Bir diğer kızıl ötesi sensör ise ‘’wall’’ (duvar) sensörüdür. Robotun sağ tarafına yerleştirilmiş olan sensör, robotun mobilyalara, duvara çok yakın geçmesine izin vermektedir. Böylece engellere takılmadan ve zeminin her yerinde güzel bir temizlik çıkarmasını sağlar. Bütün evi temizlemesini istemiyorsunuz, tek bir odada, tek bir odanın belirli bir alanını temizlemesini istiyorsanız, Sanal Duvar (virtual wall)’ la sınırlarınızı belirlemeniz gerekir. Sanal duvar kızılötesi sinyal yayıyor, robotun bumperındaki alıcı bu sinyali alıp okuduğunda, başka bir yöne doğru hareket etmeye başlamaktadır. Son olarak, Roomba da iki tane kir sensörüne sahip ve agitatorun altına yerleştirilmiş olan sensörler, akustik darbe sensörleri vardır. Pervane kiri toplayıp içeri çöp kutusunu doğru atarken, kir metal plakalara çarparak titreşim yaymaktadır. Sensör bunu algılıyor ve robota ‘’ burası çok kirli, bu alanı bir daha al ‘’ komutu verir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb