Kemal Sunal Hayat Hikayesi ve Filmleri

Author

Categories

Share

Kemal Sunal Hayat Hikayesi ve Filmleri

 

Kemal Sunal hayat hikayesi ve filmleri konusunda inceleme yapacak olursanız hayatın gülen yüzünü yakalayabilirsiniz. Çünkü yediden yetmişe kemal Sunal filmlerini izleme fırsatı bulan herkesin her filmin tüm karelerinde yüzünden gülümseme eksik olmamıştır. Ben komedi sevmem hiç komedi filmi izlemem diyenlerin bile gözlerini kaçırmadan izledikleri filmler Kemal Sunalın içinde yer aldığı filmler olmuştur. Hayatının en başından sonuna kadar hayata hep gülerek bakan sanatçı özellikle öğrenim hayatının başlamasıyla bu özelliğini ön plana çıkarmıştır. Fakat hiçbir zaman kimseye beni meşhur edin bende de bu melekeler var demeden kendiliğinden fark edilen bir sanatçı kimliğine sahiptir. Öğrenim hayatı sırasında felsefe hocasının bu farklılığı yakalayarak kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırması sonucu hayatının dönüm noktası bir anda yükseliş yönünde harekete geçmiştir. Hayatını kronolojik olarak değerlendirmek gerekirse; • İstanbul Küçükpazar semtinde 11 Kasım 1944 yılında dünyaya geldi.

• Babası Mustafa Sunal, annesi Saime Sunal kardeşleri Cemal Sunal ve Cengiz Sunal’dır

• İlkokulu Mimar Sinan İlk Okulunda tamamladı.

• Lise dönemini Vefa Lisesinde tamamladı.

• Yüksek öğrenimine Marmara üniversitesi gazetecilik bölümünde devam ettirdi.

• Yüksek öğrenimini devam ettirmek için 1992 yılında çıkan öğrenci affı sayesinde Marmara üniversitesi iletişim fakültesi bölümüne tekrar kayıt yaptırdı. Bu bölümde ikinci sınıftan devam etti.

• 1995 yılında iletişim fakültesinden mezun oldu.

• 51 yaşında yüksek öğrenimi tamamladı.

• 1964 yılında askerlik görevini tamamladı.

• İlk sanatsal faaliyetine Vefa lisesinde 1964 yılında Zoraki Tabip tiyatro oyunu ile başladı. Bu tür sanat yaşamına;

• Kenterler tiyatrosunda profesyonel olarak devam etti.

• Ulvi Araz tiyatrosu

• Ayfer Feray tiyatrosu

• Deve kuşu Kabera tiyatrosu İlk film çalışmalarına Deve kuşu Kabera tiyatrosunda oyunculuğu sırasında Ertem Eğilmez’in kendisindeki bu farklı kabiliyeti fark etmesi sonucu; 1973 yılında Tatlı Dillim filminde uzun boyundan dolayı basketbolcu rolünde görev alarak beyaz perde ile tanışmış oldu. Ertem eğilmez yönetimindeki bu film sonrasında sanatsal yaşamında daha geniş ufuklar açarak toplamda 82 adet filmde bizzat rol almış ve komedi, dram ağırlıklı çalışmalar sergilemiştir.

Kemal Sunal hayat hikayesi ve filmleri konusunda en zor kısımda dolu dolu yaşadığı sanat yaşamının ardında trajik bir şekilde hayatını kaybetmesidir. Uçak fobisi olduğunu herkes bilmekteydi fakat böyle bir sonucun ortaya çıkacağını kimse tahmin edememişti. 3 Temmuz 2000 yılında Balalayka filmi çekimleri için Trabzon’a gitmek için bindiği uçağın kalkışından hemen önce kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Herkesin şok olduğu ölüm haberi ile sanat dünyası yasa bürünmüştür. Hayatını gülerek ve güldürerek geçiren sanatçı aniden herkesin ağlamasına neden olmuştur ölümüyle. Sanat dünyasındaki arkadaşları ve yoldaşları kendisini çok seven bir kitle oluşturmuş durumdaydı.

Ölümünden sonra yapılan yorumlardan da anlaşılacağı gibi Kemal Sunal hayat hikayesi ve filmleri hakkındaki söylenenler kişiliğini açıkça ortaya koymaktadır. En güzel yorumu sanatçı arkadaşı Zeki Alasya yapmıştır.’’ Aptal sanırdı herkes onu. Fakat tam tersine çok akıllı ve ne yaptığını bilen bir kişiliğe sahipti. Kendi kurallarını oluşturmuştu. Çünkü çaresizdi. Aynı zamanda korkaktı da. Çevresinde çok üstüne giden oldu. Bende gittim. Ama asla saygısızlık yapmadım.’’ Bunun gibi sanatçının gerçek kimliğini ve kişiliğini anlatan birçok yorum bulunmaktadır.

Kemal Sunal Sanat Hayatında Rol Aldığı Filmler Atla Gel Şaban, Abuk Subuk Bir Film, Avanak Abdi, Bıçkın, Canım Kardeşim, Boynu bükük Küheylen, Bekçiler Kıralı, Bıçkın, Çöpçüler Kıralı, Çarıklı Milyoner, Davaro, Davacı, Devlet Kuşu, Dokunmayın Şabanıma, Deli Deli Kulakları Küpeli, En Büyük Şaban, Düttürü Dünya, Gerzek Şaban, Hasret, Hanzo, Gol Kıralı, Garip, Gurbetçi Şaban, Güllü Geliyor Güllü, Gülen Adam, Hababam Sınıfı Filmleri, İnatçı, İbo ile Güllüşah, İyi Aile Çocuğu, İnek Şaban, Kanlı Nigar, Japon İşi, Kapıcılar Kıralı, Keriz, Katma değer Şaban, Kılıbık, Kibar Feyzo, Koltuk Belası, Kiracı, Köyden İndim Şehre, Köşeyi Dönen Adam, Meraklı Köfteci, Mavi Boncuk, Orta direk Şaban, Polizei, Postacı, Oh Olsun, Öğretmen, Propaganda, Sahte Kabadayı, Salak Milyoner, Sevimli Hırsız, Sakar Şakir, Salako, Sürgün, Sevimli Hırsız, Sosyete Şaban, Şaban Oğlu Şaban, Süt Kardeşler, Talih Kuşu, Şaşkın Damat, Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, Tatlı Dillim, Tosun Paşa, Umudumuz Şaban, Tokatçı, Uyanık Gazeteci, Üç Kâğıtçı, Yalancı Yârim, Yakışıklı, Varyemez, Yedi Bela Hüsnü, Yoksul, Yüz Numaralı Adam, Zübük, Zehir Hafiye adlı filmlerde etkin olarak rol almış ve Kemal Sunal hayat hikayesi ve filmleri ile tüm seyredenlerin bütün duyguları bir arada yaşamasını sağlamıştır.

Kemal Sunal Hayat Hikayesi ve Filmleri Resimleri

Author

Share

Önceki İçerikSaç Nasıl Uzatılır
Sonraki İçerikİkiz Bebek Beşikleri