Keçiboynuzu Kürü Ne İşe Yarar

Author

Categories

Share

Keçiboynuzu Kürü Ne İşe Yarar?

 

Keçi boynuzu yani bir diğer adıyla Harnup yararları saymakla bitmeyen bir bitkilerden biridir. Kimi yörelerde yalnızca boynuz olarak da bilinmektedir. Özelliklede Anadolu’da oldukça uzun zamandır ilaç yapımında kullanılıyor. Astım gibi ciddi bir problemle mücadele etmek için kullanımı tercih edilir. Keçiboynuzu Kürü Ne İşe Yarar? Gelin inceleyelim. Nefes darlığına bire bir geliyor. Bu konuda yapılan araştırmalara göre keçi boynuzunun içeriğindeki bir maddenin gerçek anlamda nefes darlığı ile savaştığı bilinir. Ayrıca nefes darlığı yaşayan kişilerin kullandığı ilaçlarının içeriğinde de bu maddeden bulunur. Yine alerji kaynaklı astım hastaları keçi boynuzu kürleri kullanarak etkileri çok kısa bir süre içerisinde geçirmektedir. Son yıllarda ise guatr hastalarının da keçi boynuzu kürü kullandıktan sonra hastalıklarında bir gerileme yaşadığına dair kimi bilgiler bulunuyor.

Yetişkin kişilerde keçi boynuzu kullanımı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Ancak çocuklarda keçi boynuzu kürü günde bir defa tüketilmesi gerekir. Bunun da genellikle sabah kahvaltısında olmasına dikkat ediniz. Keçi boynuzu birçok rahatsızlığa iyi gelmesine rağmen, en bilinen ve etkili özelliği sperm sayısını artırmak için kullanılıyor. Keçi boynuzu kürü sperm hareketliliği sağlamakta ve iktidarsızlık sorununu çözmeye yardımcı oluyor. Pek çok kuvvet macununun içerisinde keçi boynuzu bulunmasının nedeni de bu durumdur. Bilindiğiniz gibi bir erkeğin sağlıklı koşullarda 40 milyon/ml sperm sayısına sahip olması gerekmektedir. Bu değer çocuk yapmak için en alt sınırı belirtir. Bu değerin altı için sperm sayısının yetersiz olduğu durumu geçerli olur. Elbette ki, bu değerin üzerinde sperm sayısına sahip olan her erkeğin kadını hamile bırakabileceği anlamına gelmiyor.

Bir kadının hamile kalabilmesi için pek çok faktörün bir arada geçerli olması gerekmektedir. Yine de sperm sayısının normal düzeyde olması hamilelik şansını artıran bir faktörü belirtiyor. Keçi boynuzu kürü yalnızca sperm sayısını artırmakla kalmayıp sperm hareketliliğini de ciddi anlamda yükseltmektedir. Yani bir yandan hareketli spermde artış yaşanıyorken aynı zamanda sayı da ciddi anlamda artacaktır. Özellikle sperm hareketliliğindeki artış durumu sperm sayısı artmasa dahi kadının hamile kalma şansını sağlayan olumlu bir etmendir. Yani sperm hareketliliği sayesinde sayı normal değerlerin altında olsa dahi hamilelik yaşanır.

Keçiboynuzu Kürü Ne İşe Yarar? Ve ya Keçi boynuzu kürü nasıl yapılıyor? İlk olarak yarım litrelik su bir tencereye dökerek kaynatınız. Ocakta kaynayan suyun içerisine ortalama 7 ve ya 8 tane keçi boynuzu atınız. Tencerenin kapağı kapatıp altı kısılarak 5 dakika kadar kaynatmalısınız. Daha sonra altı kapatılan tencere yarım saat kadar dinlenmeye bırakılıyor. Keçi boynuzu kürünüz hazır olacaktır. Mutlaka tencerenin içerisinde keçi boynuzu parçaları dinlendirilme işleminden sonra çıkarılmalı ve su daha sonra iyice soğutulması gerekir. Keçi boynuzu kürü nasıl hazırlanıyor? Hazırladığımız bu kürü 250 ml ile akşam yatmadan önce 250 ml olmak üzere içilmesi gerekir. Keçi boynuzu kürü 1 hafta boyunca yapınız. Daha sonra sabah içme kısmı atlanmalı ve özellikle 3 ay kadar yalnızca akşamları 1 bardak içiniz.

• Keçiboynuzu faydalarından bahsedelim; akciğer kanserini büyük ölçüde önleme gücüne sahip olduğu gibi mide ile bağırsak hastalıklarına da iyi geliyor.

• Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı ve hastalıklara karşı koruma sağlıyor.

• Balgam söktürücü gücü, bronşit, öksürüğü kesici etkisi, nefes darlığı ile astıma karşı olan tedavi edici gücü çok fazla olmaktadır.

• Zengin bir lif kaynağını belirtir. İçeriğindeki lif oranının yüksek olması sebebiyle sindirimi rahatlatmaktadır.

• Osteoporoz rahatsızlığı olan kişilerin kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyici görevindedir. Kemik erimesine iyi gelmesi keçiboynuzu faydaları arasında yer alır.

• Zeka gelişimi ve kemikler için tüketilmesi faydalı olan bu yararlı bitkilerden biridir. Şişmanlatıcı etkisi ile kan yapması özellikleri için de kullanılır.

• Nefes darlığı, bronşit ve astım tedavileri için pekmezi yenmektedir. Nefes darlığı, astım ile bronşit tedavileri için çayı iki günde bir bardak tüketilmesi tavsiye ediliyor.

• iktidarsızlık sıkıntısı yaşayan erkeklerin tüketmesi önerilir.

• Keçiboynuzu pekmezi kandaki yağı düzenler ve tansiyonu düşürmektedir.

• Bilhassa bağırsak parazitlerinin ve bağırsak kurdunun tedavisinde kullanılır.

• Kısırlık tedavisinde ise sperm arttırıcı olarak bu şifalı bitkinin kürü kullanılıyor.

KEÇİBOYNUZU NASIL KULLANILMALI? Meyvesinden, yapraklarından ve ya çekirdeklerinden yararlanılabilirsiniz. Dallarıyla ve y yapraklarıyla bu çayı hazırlamanız mümkündür. Meyveleri ise taze ve kuru olarak tüketebilirsiniz. Keçiboynuzunun çekirdeği ise lapa haline getirilip basur, çıbanlar, vücuttaki yaralar ile şişkinlikler için kullanılmaktadır. Keçiboynuzu çayını ve ya pekmezi şeklinde tüketilebilirsiniz. Günlük hayatta kolaylıkla ulaşılıp tüketilebilirsiniz. Keçiboynuzu Kürü Ne İşe Yarar? Konusunu yazımızda ele aldık.

Author

Share