Kavanoz Süsleme | Hanımların Dünyası

loading...

Kavanoz Süsleme

Kavanoz Süsleme

Kavanoz Süsleme Sanatı

Günümüzde kavanoz süsleme işi ile birçok kişi sanat kabiliyetlerini ve marifetlerini bu yöntem ile ortaya çıkartmaktadırlar. Onlar için hobi dünyasında en güzel keşiflerden birisi olan kavanozlar farklı desen ve modellerde çok başka bir güzelliği ele almaktadır. Bazı insanlar bunu ticari amaçlı yaparken bazıları ise sadece hobi koleksiyonuna farklı bir el sanatı koyabilme uğruna çeşitli el emekler harcamaktadırlar. Kavanoz süsleme sanatında birbirinden değişik modeller yaratabilir, hayal gücünüz ortaya sererek, yenilikçi ruhunuzu ön planda tutabilirsiniz. Şimdi sizlere en çok yapılan ve değişik sanatları ile birkaç kavanoz süsleme sanatından bahsedeceğiz. Sizlerde eğer öğrenmeye açık birisi iseniz size vereceğimiz bilgiler doğrultusunda hareket ederek bu güzelliklerden yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz. Sıradan kendi halinde bir kavanozu dekoratif yetenekleriniz kullanarak bir sanat eseri ortaya çıkarabilirsiniz. Öncelikle bunun teknikleri hakkında bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Yapacağınız her sanat eserinde bir teknik yöntemi kullanmanız gerekir. İsterseniz işe önce kapaktan ve ya kavanozdan başlayabilirsiniz. Tercih bu yönde sizindir. Şuan evinizde hem dekoratif ürün olarak hem de el keyfinizi size en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz.

boncuk-ile-kavanoz-suslemeKavanozdan Dekoratif Saksı Nasıl Yapılır?

Bu modeli yaparken öncelikle kaliteli bir ip almanız gerekecek. İpin modeli burgulu olursa daha hoş görünecek, kavanoz saksı şeklini alacaktır. Burgulu ipleri kaydırmadan en üsten alta kadar kavanoza yuvarlayınız. Sıralama kesinlikle üst üste gelmesin hepsi yan yana aynı hizada olsun. Daha sonra silikon ile yapıştırınız. Burgulu ipin rengi gri ve ya kahverengi olursa daha gerçekçi olacak ve saksıya benzeyecektir. Dilerseniz saksıya ışıltı modelini vermek için birkaç yerine yapıştırabilirsiniz. Hazır silikon çiçeklerden yaptığınız kavanozun içine rengarenk çiçekler koyun. Tıpkı gerçek bir saksıyı andıracak, çiçekler içinde ahenkle dans edecektir.

Kavanozdan Kumaş Kaplama ve boyama ile sevimli kalemlik nasıl yapılır?

Çocuğunuz odasına dekoratif süs diye kullanacağınız kalemliği kendiniz yapabilirsiniz. Keçeden kaplayacağınız kumaş ile kavanozun her tarafını iyice kaplayın. Daha sonra diğer kumaşlar ile sevimli bir yüz yapmaya çalışın Örneğin bir tavşan ve tavşanın yüzü gülen şeklinde olsun.Çocuğunuz ona her baktığında sevinmelidir.Onu mutlu edecek bir stil yaratın. Elinizde olan akrilik boya ile keçeyi boyayın. Keçenin rengi beyaz olmalı ki boyadığınız zaman ne yapmanız gerektiğini daha iyi kavramalısınız. Bütün boyama işlemi bittikten sonra kumaşın yüzüne çizdiğiniz tavşan resmini, gözlerini ağzını belirginleştirin. Artık kalemlik hazır. Sıra geldi kalemleri koyup, çocuk odasının bir köşesine bu yaptığınız sevimli kalemliği süs olarak kullanmaya. Siz istedikten sonra başaracağınız çok şey bulunmaktadır. Keçe kumaşları ile her türlü değişik bir eser oluşturma olasılığınız oldukça yüksektir. Sade Kavanozu Rengarenk Boyayarak Kavanozunuzu Özelleştirin! Alacağınız cam boyası ile cam kavanozunuza rengarenk bir hayat kazandırabilirsiniz. Örneğin bir manzara yapın ve bunu mümkün oldukça ince fırçalar ile etrafa taşırmadan, renkler birbirine karışmadan cam boyalar ile uygulayın. 6 kavanozu aynı model yaparak bunu özelleştirin ve takım şeklinde kullanın. İstediğiniz bakliyatı koyarak mutfağınıza dekoratif kavanozlar yaparak sanat ruhunuzu herkes ile paylaşın. Size gelen misafirler yapmış olduğunuz esere bayılacaklardır.

dantelli-kavanoz-suslemeDantel İle Kavanoz Nasıl Süslenir?

El emeği ile örüp yaptığınız dantel işleme motifleri ile kavanozunuza çok güzel bir etek süslemesi yapabilir kurdeleler ile daha sonra süsleyebilirsiniz. Öncelikle kavanozun yapısına göre dantel örerek eşit bir şekilde iki tarafında dikiniz. Dikişler kesinlikle dantelin dışından görünmemesi gerekir. Dikiş hatası olmadan yaptığınız dantel örgüsünü kavanozun iki tarafında eşit bir şeklide fazla sıkı olmadan giyildiğine özen göstermelisiniz. Daha sonra kurdeleleri elimiz ile kelebek fiyonk şekline getiriyorsunuz. Çok fazla renkler olmamasına özen gösterin. Aklınızda en az 3 renk belirlemeniz gerekir. Bu üç ren modelin daha hoş görünmesine katkıda bulunacaktır. Fiyonklar küçük olsun ve fazla abartılı olmasın. Birkaç tane yapmanız yeterli olacaktır. Bunun için gerekli malzemeler, makas, kurdele, yapıştırıcı iğne iplik kurdeleleri nasıl yapmak isterseniz öyle yapın. Eğer sağlam olmasını istiyorsanız gizli dikiş yaparak bu işi garantiye alabilirsiniz. Kapağını yağlı boya ile boyayabilir kalıcı boya ile renk vermesin diye çeşitli yollar ile deneyebilirsiniz. İsterseniz kapağı boyamadan el işi kağıtları ile de farklı renklerde kaplayabilirsiniz. Burada el emeği için doğal malzemelerin kullanılması gerekir. Eliniz dantel örgü örmeye yatkın ise siz zaten en şahane ürünü ortaya çıkartacaksınız. Dantel detaylı kavanoz süsleme ilginç ve şık bir el tasarımını ortaya sermektedir.

Mürekkep ve Buruşuk Kağıt İle Kavanoz

Süsleme İlginç fakat yapıldıktan sonra şahane eseri olan bu modeller bitiminden sonra adeta şaşıracak bu kadar basit malzeme ile bu nasıl bu kadar zengin görünmekte diyerek hayretlere düşeceksiniz. Sadece basit malzemeler ile ortaya çıkan bu sanat eseri oldukça kolaydır. Bildiğimiz bir cam kavanoz, A4 kâğıt, yapıştırıcı ve mürekkep. Bu malzemeleri kullanmadan önce bir derin kapın içine bir miktar mürekkep dökün. Buruşturduğunuz kağıtları her defasında bu mürekkebin içine bandırarak buruşmuş bir şekilde kurumaya alın. Bundan epey hazırlayın. Kavanozun her tarafına beyaz tutkalı sürün ve yaptığınız mürekkepli buruşuk kâğıtları cam kavanoza yapışırın ortaya değişik buruşuk bir saksı çıkacaktır. Daha sonra bu kavanozu özelleştirerek çiçek alın ve saksımız şahane tasarımı ve çiçeği ile enfes görünmektedir. Bunu deneyin ama mürekkepli işlerde üstünüze gelmemesine özen gösterin. Mürekkebin lekesi çıkmamaktadır. Parlak Pul Süsleme Kavanozu ile Gece Lambası Yapma Bazen mutfakta kullandığımız kavanozların kullanışsız ve fazlalık olduğunu düşünerek çöpe atarız. Aslında her cam kavanozdan değişik bir sanat eserini ortaya çıkartmanız mümkündür. Uygulayacağınız basit yöntemler sayesinde, kavanozu kullanışlı bir hale getirebilir, mutfaklarınızda ve ya diğer odalarda dekoratif bir süs olarak bunu özeleştirebilirsiniz. Her şey sizin ince dokunuşlarında gizlidir. Bunu nasıl yapacağınız bilmiyorsanız sadece işin diğer kısmına hayal gücünüzü kullanmanız yeterli olacaktır.

pul-ile-kavanoz-suslemePul süsleme ile bir kavanoz nasıl etkili ve kullanışlı bir hale gelir.

Biraz sonra sizlere bu ayrıntılardan bahsedeceğiz. En sevdiğiniz pul renklerinden birkaç renk alarak işleme başlayabilirsiniz. Pulun kavanozun direk üstünde yapışmasını sağlamak için beyaz güçlü tutkal kullanmanız gerekecek. Tutkalı kavanozun yavaşça pulu yapıştıracağınız kısma dökün. Bu işlemi acele etmeden yapmanız gerekir. Pulları bir cımbız yardımı ile sıralama yapışmasını sağlayın. Tutkalı abartılı sürerseniz muhtemelen pulların üzerine gelecektir. Bu durumun yaşanmamasını sağlamanız gerekir. Bu işlem biraz sizi uğraştıracak ve epey zamanınızı alacaktır. Pulların yeşil, mavi, kırmızı ve sarı renklerinde ışıl ışıl bir süsleme elde edebilir bu dekoratif kavanozu ayrıca odanızda gece lambası olarak kullanabilirsiniz. Bilirsiniz Pulların gece lambasında parlama özelliği vardır. Kapağını ise sünger ile kaplayın ve bolca pullar yapıştırın bu kapağın oval ve geniş durmasını sağlayacak kavanozun gece lambasını andıran bir güzelliği yakalamasına katkıda bulunacaktır. Bu şahane el sanatı ile gece lambası yapabilir, bunu yıllarca odanızın bir köşesinde dekoratif el emeği süs olarak kullanabilirsiniz.

Renkli İpler ile Kavanozdan Kumbara Yapma

Kavanoz öyle bir malzemedir ki onunla ilgili her buluşu yaratmanız mümkündür. Bu nedenle yapacağınız her şeyde bir değişik desen ile karşılaşmanız ve ilgi uyandırıcı bir sanatı ortaya çıkartabilmeniz an meselesidir. Bunun için kendinizi bu konuda geliştirebilmeli küçük şeylerden mutlu olma potansiyelini sağlamanız gerekir. Renkli ipler ile kumbara yapmak hem eğlenceli hem de çocuklarınız için sevindirici bir el emeğidir. Çocuğunuzu bu konuda sevindirebilir, ona hayal gücünden neler yapılabileceğini öğretebilmelisiniz. Bu sizin çocuğunuza sağlayacağınız en güzel yetenek sanatıdır. İlerde çocuk bunu kendinde geliştirecek, bu yetenekleri ile çeşitli hobiler edinecektir. Renkli iplik ile kumbara yapımı oldukça basittir. Kendinize yün ip alın ve bunun kalın ve canlı renklere sahip olmasını sağlayın. Daha sonra kavanozun etrafına güzelce bunu sıralayarak sarın. İşlemde eşitlik sağlanmalı iplikler kesinlikle üst üste gelmemelidir. Dizme işlemi ne kadar düzgün giderse kavanoz şeklini bir o kadar güzel alacaktır. Bütün renkli ipliklerde bir parmak kadar kalınlık olmalı renkli ipler değişik sıralamalar ile sağlanmalıdır. Dilerseniz bu dizimden sonra kavanoza sevimli bir yüz yapabilirsiniz. Kumbaranın kapağı yani kavanozun kapağını boyamadan önce ortasına bozuk para atacak yer ayarlayın ve daha sonra istediğiniz renge kapağı boyayın. Kumbara artık hazır bir durumdadır. Çocuğunuz sizin yaptığınız bu kumbarayı uzun yıllar kullanabilecek ve bir anı olarak saklayacaktır. Bazen el emeği ile yapılan ürünlere değer biçmek imkansızdır. Çocuğunuzu sevindirmek bütün servetleri kazanmak kadar bereketlidir.

boya-ile-kavanoz-suslemeToka Kavanozu Nasıl Yapılır?

Güzel ve eğlenceli bir toka kutunuz olsun istiyorsanız kavanoz ve kapağından yararlanabilirsiniz. Kavanozu kot kumaşlar ile kaplayarak üzerine en sevdiğiniz boncukları dizerek kalp ve çiçek desenini oluşturabilirsiniz. Bu giyemediğiniz bir kot pantolon kumaşı da olabilir. Neden boncukla bu süslemeleri yapın diyoruz. Gözünüzün önünde toka aksesuarını daha kolay bir şekilde bulabilmeniz için. Bu kolay ve basit bir yöntemdir. Makas, iğne, iplik uhu ve kumaş, üzerine ekleyeceğiniz boncuk modeller yeterlidir. Gerisi sizin el becerinize kalmıştır. Kavanoz süsleme işi oldukça eğlenceli ve hayal gücünüz en derin nağmelere taşıyacak niteliklere sahiptir. Bu nedenle bunlar ile uğraşırken yaptığınız emeği atmayın ve saklayın. Yıllar sonra bu yeteneğiniz ile gurur duyacak torunlarınıza bunlardan bahsederek onlarında hobi sevdasının gelişmesine katkıda bulunacaksınız. Kavanoz ile her türlü sanat eserini ortaya serebilirsiniz. Kavanoz ve diğer kullanmadığınız malzemeleri atmak her zaman yanlıştır. Kafanızı dağıtacak fikirlere ve yeniliklere ihtiyacınız olabilir. Bunun için biraz çaba göstermeli ve her yaptığınız işi severek yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hobi her daim insanın kendini farklı ufuklarda görmesiniz sağlar.

Bir takım sevgi terapisi olarak düşünün. Sizin o anda sağlayacağınız başarı muhtemelen size huzuru sağlayacaktır. Huzurlu bir insan zaten hobi dünyasında yetenekli bir insandır. Düşünün bir kavanozdan değişik süslemeler ile ne eserler çıkıyor, deme ki insan istedikten sonra yeteneğini konuşturabilir, kendinde bu yeteneklerini görerek harekete geçirebilir. Sizlerde bu yeteneğinizden faydalanın birçok başarıya bunlar sayesinde ulaşın. Bir boncuk hatta düğme yeri geldiğinde hobi dünyanızda oldukça işinize yarayacak size değişik sunumlar yapmaya aracı olacaktır. Bir şeyler oluştururken zaten bunun doğal yollara olup, bir de masrafsız olmasıdır yetenek. Kavanoz süslemesi için gerekli malzemeler: Kullanmadığınız her türlü kumaş, pullar, deniz taşları, kristal taşlar, mürekkep, kâğıt, el işi kâğıdı, tutkal, makas, iğne, iplik, keçe kumaşı, deri kumaşlar, her türlü boncuk, Akrilik boya, yağlı boya, cam boyası ve bunun gibi aklınıza gelebilecek her şeyden değişik sanatlara imzanızı atabilirsiniz.

Kavonoz Süsleme Resimleriorgu-kavanoz-suslemeorgu-kavanoz-kapagirenkli-iplerle-kavanoz-suslemekavanoz-susleme-sanatikavanoz-kapagi-suslemekavanoz-boyama-suslemesiip-ile-kavanoz-suslemeeski-parcalarla-kavanoz-suslemeboyama-ile-kavanoz-suslemeboya-ile-kavanoz-susleme

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb