Karınca İlacı

Author

Categories

Share

Karınca İlacı

 

 

Karıncalar özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkarlar. Daha çok kapalı alanlarda bulunurlar. Çünkü buralarda kendileri için daha çok besin bulabilirler. Ancak karıncaların öncelikli amacı üremektir. Karıncalar üredikçe de daha çok karıncayla karşı karşıya kalırız. Karınca dışında başka türde böceklere de rastlarız. Ama en çok karşımıza çıkan tabi ki karıncalardır. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü karıncalar diğer böcek türlerine kıyasla daha kolay ortadan kaldırılabilirler. Karınca ilacı bunun için en etkili yöntemdir. Karınca mücadelesinde en etkili yöntem olarak karşımıza çıkan karınca ilacı alırken de mutlaka sağlık bakanlığı onaylı bir ilaç olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlık bakanlığı onayından geçmiş olan karınca ilaçları farklı formüllerde bulunabiliyor. Ancak genel olarak tüketicilerin en kolay uygulayabileceği şekilde elde edilmişlerdir. Bu formüllerden toz olanları en yaygın kullanılanlardan biridir. Jel olarak piyasada bulunan formülleri de vardır. Bunlar dışındaki karınca ilacı formları ise sıvı ve yem şeklinde olanlardır.

Karıncalar vücut ağırlıklarının 10 katı kadar fazla yükü kaldırabilmeleriyle biliniyorlar. Genelde kapalı alanlarda rastladığımız bu karıncaların sırtlarında yüklendikleri besin parçacıklarını hepimiz görmüşüzdür. Bunun dışında çalışkanlıklarıyla da bildiğimiz karıncalar ne kadar çalışkan olsalar da bizlere günlük yaşamda sıkıntı çıkardıkları aşikar. Karıncaların sayı olarak da dünyada ki en fazla nüfusa sahip canlılar olduğunu söyleyebiliriz. Karıncalar öncelikli olarak kendilerine uygun bir yaşam alanı ararlar. Bu alanın yiyecek bulabildikleri bir ortam olmasına dikkate derler. Onun için evlerimizde veya iş yerlerinde mutlaka besin artıklarının olmadığına dikkat etmeliyiz. Özellikle kırıntı şeklinde olan yemek artıkları karıncalar için kaçırılmaz fırsatlardır. Karıncalar kendilerine uygun yaşam alanını bulduktan sonra ise burayı yerleşip istila etmeye başlarlar. Bu noktadan sonra ise sizi oldukça zorlu bir süreç bekler. Karıncalar özellikle ülkemizde de sıklıkla karşımıza çıkar. Ülkemiz yaz ayını yoğun bir sıcaklıkta geçirdiği için karıncalar için oldukça uygun bir iklim özelliğindedir.

Karıncalar sadece çok soğuk iklimi olan buzul bölgelerinde yaşayamazlar ama en sık olarak sıcaklığın yüksek olduğu yerde karşılaşırız bu böcek türüyle. Bu böcek türünden kurtulmak için ise çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Karıncalara en çok evlerimizde rastlarız. Karıncaların nereden ortaya çıktığına gelirsek topraktan yuva açtıklarını söyleyebiliriz. Toprakta yuva açarlar ve açtıkları bu yuvalarda tüneller oluştururlar. Bu tünelleri ise yuvalarına güvenli bir şekilde yemek götürmek için kullanırlar. Karıncalar yemek bulabilmek için öncelikli olarak öncü işçi karınca gönderirler. Bu karıncalar ihtiyaçları olan yemekleri ararlar. Etrafta dolaşarak yemek aradıkları zaman etrafa koku salarlar. Salınan bu kokunun amacı ise yemek bulan öncü karıncanın yemek taşımak için diğer karıncalara bu koku sayesinde hiç şaşırmadan yolu buldurabilmesidir. Eğer sizler de evinizde, iş yerinizde veya herhangi bir kapalı alanda karınca istilası sorunuyla karşı karşıya kaldıysanız karınca yuvasını bulduğunuz takdirde bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bulduğunuz karınca yuvasını ortadan kaldırdığınız zaman bir daha karınca istilası sorunuyla karşılaşmanız çok düşük bir ihtimaldir.

Ancak sonrasında uygulayacağınız karınca ilacı bu sorunu tamamen ve kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır. Karıncalardan kurtulmak için kullanılan karınca ilacı çeşitli formlarda olabiliyor. Bu formlardan en etkili olanı jel şeklinde olan ilaç formlarıdır. Jel olan ilaç formları öncesinde evinizde hazırlık yapmanızı gerektirmez. Sprey formlarında böyle bir hazırlık yapmak zorunda kalırsınız. Bu hazırlık ise evinizi bir süre boş bırakmanızı gerektirebilir. Ayrıca evinizdeki yiyecekleri de ortadan kaldırmanızı gerektirir. Jel şeklinde olan karınca ilacı damla halinde yere sıkılır. Bu damlacıkları gören karıncalar bu ilacı yemek zannederek yuvalarına taşırlar. Yuvaya taşınan bu ilacı ise tüm karıncalar yer. Ve bu şekilde karıncalar yok edilmiş olur. Jel şeklinde olan karıca ilacı formu bu şekilde karıncaların tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamış olur. Yani sadece ortada dolaşan karıncaları yok etmiş olmazsınız. Bu zaten geçici bir çözümdür. Jel karınca ilacıyla herhangi bir hazırlık gerekmeden karınca sorununu kökten çözmüş olursunuz.

Author

Share