Karbonat Nerede Satılır

Author

Categories

Share

Karbonat Nerede Satılır?

 

Son zamanlarda karbonatın marifeti oldukça meşhurdur. Peki, bu karbonat nerede satılır diye soranlar elbette ki vardır. Bizde belirteli aktarlarda veya marketlerde rahatlıkla bulunmaktadır. Karbonatı pek çoğumuz yalnızca hamur işlerinde kullanıyoruz ama bir bilseniz karbonatta ne marifetler bulunur. Ev temizliğinden kişisel temizliğinize o kadar çok alanda kullanıyor ki şaşırıp kalıyor insan. Evinizdeki halıları süpürseniz ve ya silseniz de zamanla kokmaya başlayacaktır. Halı yıkamacılara verdiğiniz halı bilin ki en kötü kimyasal deterjanla yerlerde araba yıkanır gibi yıkanır. Ancak kokuyu çıkarmak için şunu yapmalısınız. Bir iki avuç karbonatı halının her tarafına serpmelisiniz ve 1 ile 2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürünüz. Halınızdaki o kötü kokudan eser kalmaz. Buzdolabınızdaki kokuyla baş edemiyorsanız çözümü karbonattan sağlayabilirsiniz. Dolap içerisinde kötü kokulardan sıkıldıysanız ve eşyaları dolaptan çıkarıp sil temizle filan tam bir sıkıntıdır. Bundan kurtulmak için dolap içerisine bir kase karbonat konulması buna çözüm olacaktır. Yaklaşık 4-5 günde bir karıştırınız. Kötü kokuların gittiğini görürsünüz. Özellikle dolapta sakladığınız meyve sebzeler üzerinde koruyucu bir etkisi olmaktadır.

Halınıza, koltuğunuza ve ya elbise üzerine yağ mı damladı? Gelin çözümünü sunalım. Panik yaparak deterjana saldırmayınız. Kullanılmamasını önermemizin sebebi renklerde solmalar olur. Kumaş ve ya halıda bu sıkıntıyla karşılaşmamak için karbonatla o bölgeyi ıslatmalısınız. 1 ile 2 saat bekledikten sonra siliniz. Yağ lekesinden eser kalmaz. Zira suyla birleşen karbonat yağları söküp atan doğal bir sabun haline gelecektir. Muazzam içeriğe sahip olan karbonatları her yerden temin edilebilir. Yani karbonat nerede satılır diye soran arkadaşlarımıza önerimiz aktarda ya da marketlerde kolaylıkla bulunması mümkündür. Bildiğiniz gibi mutfak temizliği oldukça önemlidir. Gıdaların tema ettiği ve orda lezzetlendiği mermer, tezgah ve ya fayanslarınızı karbonat ve limonla ovmanız kimyasal içeriklerle temasını sıfırlayacaktır. En güzel temizleyici görevindedir. Kimyasal deterjan kalıntısı kalmadığı için üzerine meyve ile sebzelerinizi ekmeğinizi rahatlıkla koymanızda bir sakıncası kalmayacaktır. Kirlenmiş lavabolarınızı temizleyebilmek için deterjanlara yönelmeyiniz. Bu temizliği limon ve karbonatla temizlemeye yönelmelisiniz. Lavaboya karbonat döküp limonla ovunuz. Gerek kirlerin kaybolduğunu gerekse de parladığını görebilirsiniz.

Özellikle tıkanan lavabolarınızı açmak için bir su bardağı karbonatı lavaboya dökmelisiniz. bu uygulamanın üzerine 1 su bardağı sirke ve 2 litre sıcak su ekleyip lavabonuzun açılmasını sağlaya bilirsiniz. Tıkanan lavabo kolaylıkla açılacaktır. Dibi tutmuş olan tava ve tencerelerinize akşamdan karbonat dökerek sıcak su ilave ediniz. Sabah temizlerken zorlanmazsınız. Paslanabilecek eşyalarınızı karbonatla ovarsanız paslanmasını engellersiniz. Zaman geçtikte porselenlerinizde kararmalar olur. Kararmaları limon ve karbonat sayesinde son verebilirsiniz. Aynı biçimde gümüş eşyalarınızı suyla macun haline getirdiğiniz karbonat ile ovulduğunda rengi açılıp parlamalara kavuşursunuz. Elbise dolabı ve ya kıyafet çekmecenizdeki nem ile rutubet kokusu mevcutsa ve naftalin kokusu sevmiyorsanız bir kavanoz karbonat buna çözüm sağlayacaktır. Banyo duşa kabin camlarını karbonat ile silip durulayınız. Duş alırken daha rahat nefes almış olursunuz. Banyo terliklerinizi temizlerken de tahta ve ya plastikten yapılmış olsa dahi karbonat döküp duş alırsınız. Hem terlikleriniz hem de ayaklarınız rahat eder. Bu yöntemle tahta takunyalarınızın ömrü uzayacağı gibi kimyasal temizleyicileri cildinizden uzak tutmuş olursunuz.

Son zamanlarda duymakta olduğumuz karbonat nerede satılır sorusunun yanıtı elbette ki market ve ya aktarlar olacaktır. Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjan miktarını yarı yarıya azaltıp gerisini karbonat ile tamamlayınız. Çamaşırlarınız daha temiz ve özellikle kimyasal artıklardan uzak kalmış olursunuz. Ağız sağlığı ile diş bakımı için de karbonat oldukça önemlidir. Akşamları yatmadan önce yaklaşık 1’e 1 oranında tuz ile karıştıracağınız karbonat ile dişlerinizi fırçalayınız. Diş çürüklerinde yerleşerek yaşamanı sürdüren ve vücudu kansere hazırlayan bağışıklık yok edici virüslerin iki düşmanından birisi karbonat olduğunu bilmelisiniz. Akşamları dişlerinizi karbonatla temizlemesini sağlayarak bakteri ve virüslerden kurtulabilirsiniz. Özellikle ağız ve diş kokuları da önlenmiş olursunuz. Kısacası; sirke, limon ile karbonat evinizde yalnızca mideniz için değil her türlü temizlikte ve pratikte kullanabileceğiniz doğal ürünler vardır. Elinizden geldiği kadarıyla karbonat kullanımına özen göstermelisiniz.

Gerek çocuklarınızın ve sizin sağlığınız için gerekse de yaşanabilir nefes alan bir ev açısından önemli bir durumdur. Hamur işlerinde sıklıkla kullandığımız karbonatın aslında hayatımızın büyük bölümünde kurtarıcı olabileceğini bilir miydiniz? Çevre dostu olması en olumlu özelliklerindendir, kolay bulunması, düşük maliyeti ile saymakla bitmeyen faydaları vardır. Sodyum, amonyum, kalsiyum, magnezyum ve baryum çeşitlerinden oluşan karbonat formülünde ise bileşiklerin oluşması element bileşikleri oluşturmaktadır. Daha sonra elementi oluşturan aynı cinsten element atomları birbirinden ayrılmaktadır. İçeriği bir birinden farklı olan içerikler bir tepkimeye girdiği zaman karbonat tepkimeye girerek etkisi artacaktır. İşte bu sebepten bileşikler oluşurken değişik element atomları kimyasal bağlarla bir araya gelirken karbonatı oluşturmaktadırlar. Sizlerde karbonatın mucizesi sayesinde her sıkıntıya sahip olma durumunuz vardır.

Author

Share