Kanal D Mutfağım Kastamonu Yöresi Tatar Çorbası Tarifi

Author

Categories

Share

Malzeme:

7 kahve fincanı un

1 kahve fincanı un (açmak için) 11/2 kahve fincanı su 1 yumurta sarısı

1 bütün yumurta Yarım çorba kaşığı tuz 

Kıyma için:

300 g. yağsız kıyma 3 büyükçe soğan

2 kahve kaşığı karabiber 1/2 demet maydanoz Tuz

Üstüne gezdirmek için: 80 g. tereyağı (ya da margarin) 1 çorba kaşığı kuru nane Yarım çorba kaşığı kekik 500 g. yoğurt

8 bardak et suyu 

Hazırlanması:

Bir sahanlığa, yağsız kıymayla çentilircesineküçük kesilmiş soğanlarıkoyarak kavurun. Sonra bunlara karabiber, bir tatlı kaşığı tuz ve kıyılmışmaydanozları ilave edin ve karıştırın. Kıyma suyunuçekinceye kadar 15-20 dakika pişirin. Sonra soğumaya bırakın.

Kıyma pişerken, hamur açılan tahtaya 7 kahve fincanı un eleyip unun ortasını açın, buraya 1 bütün yumurtayla bir adet yumurtanın sarısını koyun, yarım çorba kaşığı tuzla 1 1/2 kahve fincanı su ilave edip karıştırmak ve yoğurmak suretiyle hamur yapın. Elle yoğrulan bu hamurun üstüne nemli bir bez örterek bir saat kadar dinlendirin.

Bir saat sonra hamuru, üstü hafif unlanmış tahtada, üstüne un serperek ve oklavayla bastırarak bir tabak büyüklüğünde yuvarlak olarak açın.

Bu hamuru bir çok defa oklavaya sarıp, sarılı olduğu halde iki uçlarından basmak ve yuvarlamak, sonra oklavadan çıkarıp başka bir ucundan tekrar sarmak suretiyle bıçak sırtı inceliğine gelinceye dek büyütün.

Hazırlanmış olan kıyma içini hamurun baş uçları bir parmak ilerisine ve birer parmak arayla fındık büyüklüğünde parçalar halinde sıralayın. Hamurun bir parmak eninde olmak üzere kenarlarını hafifçe suyla ıslatıp ıslatılmış kenarları içlerin üstüne çevirin, ve bundan tırtılla dört köşe ve küçük ceviz büyüklüğünde parçalar kesin.

Hamurları bir tencere içinde kaynamakta olan et suyuna katın ve yumuşak bir hal alana dek 10-15 dakika haşlayın, sonra çorbayı kaseye alarak üstüne kızartılmış nane ve kekikli yağ gezdirin. Yanında, çatal ve telle ezilmiş ve yarım kahve fincanı suyla sulandırılmış, 500 g. yoğurtla servis yapın.

Author

Share