Kamu İlan | Hanımların Dünyası

loading...

Kamu İlan

Kamu İlan

Kamu İlanı Nasıl Verilir

kamu-ilanlari-3

İlanlar genel anlamda şu şekilde tanımlanabilmektedir: Geniş kitlelerle haberleşilmesi ve hedef gruplara istenilen mesajın iletilmesi amacıyla yazı ve resimli oluşturulmuş reklam yoludur. İlanlar, yazılı basın için en büyük gelir kaynakları arasında yer almaktadır. İlanların tercih edilmesindeki esas sebepler ise ekonomik olması ve geniş kitlelere ulaşılması konusunda büyük kolaylık sağlamasıdır. İlanların etkisi Verilecek ilanlarda dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Örneğin bir kamu ilan verilmek isteniyorsa bu ilanın daha etkili olabilmesi için bilinmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. İlanların daha etkili olması için aşağıda belirtilen faktörlere dikkat edilmelidir:

kamu-ilanlari-2

• İlan içeriği

• İlanda kullanılacak anlatım biçimi

• İlanın genel anlamda tasarımı

• İlanın sergilenmesi düşünülen yer İlanlarda istenilen etkinin yaratılabilmesi için ne hakkında hazırlanacağı, nasıl ifadeler kullanılacağı, verilen iletinin daha dikkat çekici hale nasıl getirileceği ve bu ilanların nerede sergileneceği belirlenmelidir. İlan içeriği: İlanlar planlanırken içeriğinin belirlenmesi gerekmektedir. Gereğinden az bilgi verilmesi durumunda okuyanların eksik ileti alması söz konusu iken gereğinden fazla bilgi verilmesi durumunda ise okuyucunun ilgisi kaybedilmekte ve iletinin tam olarak algılanamaması söz konusu olmaktadır. İlanın daha etkili olması için yazımı ya da ilanın tasarımından önce dikkat edilecek önemli noktalarla ilgili liste çıkarılmalıdır. Hazırlanacak taslakta önemli bilgilerin yer aldığından ve gereksiz ayrıntılar kullanılmadığından emin olunmalıdır.

kamu-ilani

Anlatım: İçerik belirlendikten sonra nasıl yazılacağı konusunda bir karara varılmalıdır. Doğru anlatımın seçilebilmesi için öncelikle ulaşılmak istenen hedef kitle özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hedef kitle tutumu, eğitim düzeyi gibi ayrıntılar araştırılarak en etkili ifade tarzı seçilmelidir.

Tasarım: İlan tasarımı iyi bir şekilde yapılmadığında ilanların başarılı olması beklenmemektedir. İlan tasarımlarında başlığın açık ve net olması gerekmekte, önemli görülen sözcük ve satırların dikkat çekecek şekilde yazılması gerekmekte, kullanılacak alana göre gerekiyorsa resim ve karikatürlerle de desteklenmelidir.

kamu-ilani

Sergilenecek yer: En iyi şekilde hazırlanmış bir ilanın bile doğru yerde sergilenmemesi sonucunda istenilen etkiye ulaşılamamaktadır. İlanla çok geniş halk kitlelerine ulaşılmak istendiğinde hedef kitlenin tercih ettiği medya kuruluşları seçilebilir. İlanların hedef kitleye ulaştırılması için gazete ve dergiler sıklıkla kullanılan araçlar olmaktadır. Son dönemlerde ise kullanımı artmış olan internet üzerinde de bu tür ilanlara sıklıkla rastlanmaktadır. Sosyal yaşamsa oldukça aktif ve etkin bir role sahip olan internet geniş kitlelere ulaşma konusunda ve hızlı bir etki yaratması anlamında diğer yayın gruplarına göre oldukça fazla avantaj sağlamaktadır.

kamu-ilanlari-1

Bir kamu ilan hakkında bilgi almak isteyen kişi ilgili gazete ve medya kuruluşlarını takip etmiyor olabilir. Ancak internet üzerinde yapılacak bir araştırmayla ilgili verilere oldukça kısa bir sürede ulaşabilmektedir. Peki, kamu ilanları nedir, hangi ilanlar bu kapsamda değerlendirilir? Bu ilanlar arasında vakıflar, sendikalar, şirketler, kooperatifler gibi kuruluşların verdiği ilanlar ve devlet dairelerinin ilanları yer alabilir. Örneğin; KPSS sonuçlarına göre alınacak kamu personel alımlarının yapıldığı ilanlar bu kapsamda değerlendirilebilir. Mezun olduktan sonra iş arayışına giren ve ilgili ilanları takip eden kişiler bunun için interneti kullanmaktadır. Kurumların web sitelerinde ya da aracı web siteleri üzerinde yapılacak açıklamalarla ilgili hedef kitle bilgilendirilmekte, kısa sürede başvuru yapmaları mümkün olmaktadır.

kamu-ilan-2

Kamu İlan Resimleri

 

kamu-ilankamu-ilani-2kamu-ilani-3kamu-ilani-1kamu-ilan-1kamu-ilanlarikamu-ilanlarikamu-ilan

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb