Kahvaltı Sağlığınız için En Önemli Öğün | Hanımların Dünyası

loading...

Kahvaltı Sağlığınız için En Önemli Öğün

Kahvaltı Sağlığınız için En Önemli Öğün

Merhaba sayın takipçilerimiz yine sizler için önemli bilgiler içeren bir yazımızdasınız. Sizlere bugün hayıtımızın en önemli öğünümüz olan sabah kahvaltısından bahsedeceğiz. Bizleri takip etmeyi unutmayın.

R’enee Klinik Sağlıklı Yaşam Uzmanı Doruk Güçlü, kahvaltının insan hayatındaki önemini ve doğru kahvaltı için neler yiyebileceğimizi anlattı…

Günümüzde birçok insan ya kahvaltı yapmamakta ya da sağlıksız kahvaltı yapmaktadır.

Kahvaltı, uzun saatler boyunca aç kalmış vücudumuzun, öğlene kadar sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için, doğru besinleri tüketmemiz gereken, sağlığımız açısından son derece önemli bir öğündü

Türkiye’de fazla kilo problemi ve bu probleme bağlı olarak oluşabilecek sağlık sorunları yaşayan insan sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Sağlıklı kahvaltı yapan insanların, yapmayanlara kıyasla, daha az kilo problemi yaşadığı görülmüştür.

Buna üç ayrı neden verebiliriz.

Birincisi, bir şeyler yiyip içmek metabolizmanın çalışmasını sağlar- metabolizması az çalışan bireyin fazla kilo problemi yaşama riski artar.

İkincisi, kahvaltıyı atlamak kan şekerinin gün içerisinde aniden düşme riskini yükseltir ve kan şekerinde ani düşüş yaşayan birey soluğu çoğunlukla kan şekerini aniden yükseltebilecek rafine şeker seviyesi yüksek karbonhidratlı yiyecek ve/veya içeceklerde alır.

Üçüncüsü ise, uzun süre boyunca aç kalmış bir insan, öğle yemeği vakti geldiğince, büyük bir ihtimalle, yaşadığı açlığa bağlı olarak, yanlış seçim yapacak, hızlı ve çok miktarda yiyecek ve içecek tüketecektir.

Peki, sağlıklı kahvaltı nedir? Hazırlaması ve bitirmesi uzun süren klasik Türk kahvaltısı dışında, sabahları bizden çok vakit almayacak ne yiyebiliriz?

Bireysel özellik ve ihtiyaçlara bağlı olarak, omlet çeşitleri sabah kahvaltısı için sağlıklı bir seçim olabilir.

Omlet, tek başına yendiği takdirde, bize sadece protein sağlayacaktır fakat yulaf ezmesi ile birlikte yapıldığı takdirde, öğle yemeğine kadar ihtiyacımız olan enerjiyi bize sağlaması için gerekli olan kompleks karbonhidratı da almış oluruz. Nitekim, karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için esmer ekmek de omletin yanında tüketilebilir fakat ekmeklerin neredeyse tamamının maya ve glüten içermesi komplikasyonlara neden olabilir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb