Kadınlar Soruyor İp Atlamak Faydalı Mı

Author

Categories

Share

Kadınlar Soruyor İp Atlamak Faydalı Mı?

 

İp atlamak zayıflatır mı hiç aklıma daha önce geldiğini söyleyemeyeceğim. Son zamanlarda bir arkadaşımın evinde değişik zayıflama egzersizleri yaptığını duyuyordu. Dün akşam evinde altın günü için gittiğimizde salonda bir koşu bandı ve bir de atlama ipi gözlemledim. Arkadaşıma bu ip ile ne yaptığını sorduğumda gayet serinkanlı bir şekilde ip atlayarak zayıflama egzersizi yapıyorum diye belirtti. Açıkçası aklımda ip atlamak zayıflatır mı sorusu ve şüphesi bulunuyordu. Ben de arkadaşıma anlat şu işi diyerek detay aldım. Günde 30 dakika kadar ip atlayarak hem formunu koruduğunu hem de kilo verme ve zayıflama sağladığını belirtti.

Kadınlar Soruyor İp Atlamak Faydalı Mı yazımızda araştırma yaparak önemli bilgiler elde ettik ve sizinle paylaşıyoruz:

*İp atlamak, bilinen en zararsız ve en faydalı egzersiz türleri arasında yürüme egzersizleri ile birlikte ilk sırada gelir. İp atlamanın faydaları hakkında kısaca bir bilgi vererek ip atlayarak nasıl zayıflanır sizlere aktaralım.

* İp atlamak her şeyden önce hareketsiz bir yaşam sürenler için gerçekten inanılmaz fayda sağlayan bir kardiyo egzersizi olduğunu belirtelim. Kardiyo egzersizleri neler olur diye sorarsanız şöyle bir tanım yapabiliriz ‘’ Kardiyo egzersizleri, nabızı yükselten ve özellikle kalbin çalışma performansını uzun bir süre yüksekte tutan, buna karşın kalbi yormayan hareketleri içermektedir.’’ İp atlama da yürümek, koşmak, yüzmek gibi oldukça etkili bir egzersiz türü olmaktadır.

* Ucuz bir egzersizdir yani, sadece 1 adet atlama ipi ile gerçekleştirilir. Başka bir ekipman ve zayıflama aletleri vs gerektirmemektedir.

* İp atlamak zor bir egzersiz değildir ve öğrenmesi çok kolay. Bir çocuk bile 5 dakikada ip atlamayı öğrenmektedir.

* İp atlayarak saatte yaklaşık 1000 kalori yakılır. Ancak normal bir tempoda bile 1 saatte 500 kalori harcamak işten bile olamaz.

* İp atlamak için spor ve ya aerobik salonu gerektirmemektedir.

* İp atlama egzersizi, kalp ve damar dostudur ve yaşlanmayı geciktiriyor. Özellikle kalp damarlarının yeteri kadar oksijen almasını sağladığı için sigaranın zararlarını da büyük oranda önlemektedir. Özellikle eklem, kas ve kemik gelişimini hızlandırır. Küçük çocukların ip atlama alışkanlığı kazanması, boy uzatmak için oldukça mühimdir.

İp atlayarak zayıflamak için sadece iyi bir yürüyüş ayakkabısı, eşofman takımı, ve ip gerekir. Hemen her yerde yapılan bu zayıflama hareketi, 3 metrekarelik dar bir alanda kolayca gerçekleştirilmektedir. Kadınlar Soruyor İp Atlamak Faydalı Mı gelin detaylı aktaralım. İp atlamak günde yaklaşık yarım saatten az olmaması şartıyla düzenli olarak uygulandığında tüm vücudu inceltmekte ve yağ yakan etkili bir zayıflama hareketi olarak öne çıkar. Özellikle de kalça eriten ve basen incelten zayıflama hareketleri arıyorsanız kesinlikle ip atlamayı bir deneyiniz. Erken saatlerde yapılan ip atlama hareketleri metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sebeple sabah yapılması büyük bir avantaj.

İp atlamak çocukluğumuzdan beri vazgeçilmez oyun etkinlikleri arasında yer alan bir faaliyet olur. Bu sayede boyumuz uzamış kemiklerimiz gelişmiş bir çok eklem rahatsızlığından farkında olmadan kurtulursunuz. Günümüzde ise kadınların kilo verme ya da vücutlarında sıkı görünüm elde etme çabalarına çare olabilen ip atlama egzersizi çocuk oyunundan çok spor aktivitesi olarak gündemde yerini alıyor. ip atlamak için en basit yöntemlerin kullanılıyor olması en büyük avantajları arasında yer alır. Belirttiğimiz konu üzerinde yapılan çalışmalar için belirli bir mekana gerek kalmamasının yanında belirli spor malzeme ihtiyacının da olmaması tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor.

Author

Share