Kadınlar Menekşe Plajı'nda deniz keyfinde | Hanımların Dünyası

loading...

Kadınlar Menekşe Plajı’nda deniz keyfinde

Kadınlar Menekşe Plajı’nda deniz keyfinde

İstanbul Boğazı’nda Rumelikavağı’nın 5 kilometre kuzeyinde bulunan Menekşe Plajı, haftanın 6 günü kadınlara hizmet veriyor. Pazar günleri de aile plajı olarak kullanılıyor.

Sadece tesettürlü kadınların rahatça denize girmek için gittiği bir yer olarak bilinse de Menekşe Plajı’na İstanbul’un her yerinden başı açık ya da örtülü olan yüzlerce kadın geliyor. Tesettüre dikkat eden kadınlar kadın–erkek karışık girilen plajlara gidemedikleri ve vücudun tamamını kapatan haşema tipi mayoları giymektense rahatça denize girmek için bu özel plajı tercih ediyor. Günlük hayatında tesettüre dikkat etmese de karışık plajlarda denize girmek istemeyen kadınlar için de kadınlar plajı önemli bir alternatif oluyor. Düzenli olarak her hafta gelenler olduğu gibi senede bir kere bu keyfi yaşamak isteyenler ve İstanbul’un içinde olması sebebiyle şehir dışına çıkıp tatil yapma imkanı olmayan kadınlar Menekşe’yi tercih ediyor.

Senede bir gün…

Kadıköy, Beşiktaş, Eminönü, Üsküdar ve Sarıyer’den saat 09.00’da kalkan motorlar, 1 saatlik yolculuktan sonra plaja ulaşıyor. Motor ve plaja giriş ücreti toplam 10 milyon lira. Tıklım tıklım dolan gemide oturacak tek bir yer bile kalmıyor. Akşamdan hazırlanan yiyecek çantaları sıraların altına, çocuklar kucağa alınıyor; ama motor hareket ettikten bir süre sonra çocukları zaptetmek mümkün olmuyor. Hareketli Karadeniz türküleri ile iskeleden ayrılan gemi açıldıkça yolcular da açılıyor ve bulunabilen en küçük boşlukta horon tutuluyor. Mezdeke müziğinin başlamasıyla da başörtülerini bellerine bağlayan genç kızlar tüm maharetlerini gösteriyorlar. Gemideki en büyük coşku köprü altlarında yaşanıyor. Galata Köprüsü’nden başlanarak her köprünün altından çığlık atılarak geçiliyor. Motorun kenarından ayaklarını dışarıya sarkıtarak oturan başı açık ve örtülü birçok genç kız, geçen gemilere ve balıkçı motorlarına ıslık çalıp el sallıyorlar. Motor personelinin erkek olmasına rağmen bazı kadınlar çekinmeden başlarını açıp, kısa kollu bluzlarla dolaşabiliyor.

Plajdaki en şaşırtıcı görüntü ise motor iskeleye yaklaşınca yaşanıyor. Bütün gemiler aynı saatte gelmediği için plaja erken gelen kadınlar en iyi yerleri kapıp güneşlenmeye başlıyorlar. İskelenin hemen kenarındaki kumlarda yatan kadınlar, kendilerinden sonra gelen gemilerdeki erkek personele aldırmadan güneşlenmeye devam ediyorlar. Gün içinde biraz ilerideki aile plajına yolcu taşıyan motorlar ve balıkçı tekneleri bazen kıyıya çok yakın geçiyor. Bu durumda da kimi kadınlar havlularıyla üstlerini örterken kimileri yüzlerini çevirmekle yetiniyor. Havlularını veya hasırlarını serecek kadar yer bulabilen kadınların bir kısmı dizlerine kadar vücutlarını örtecek şekilde, çoğu kadın da İslami inanışa göre kadınlar arasında bulunması gereken mahremiyet ölçülerine aldırmadan bikini ve mayolarıyla güneşlenmeye başlıyorlar. Kadınların büyük bir kısmı yüzme bilmedikleri için suyun içinde dolaşarak serinlemeye çalışıyor.

Menekşe Plajı’nda giyinme kabinleri, tuvaletler ve hasır serilip etrafı çevrilerek namaz kılınabilecek hale getirilmiş bir mescit bulunuyor. Ancak burası kabinlerde sıra beklemek istemeyen kadınlar için giyinme mekanı olmaktan kurtulamıyor. Bazı kadınlar öğlen namazlarını kumların üzerinde kılıyorlar. Mescitte namaz kılarken terliklerinizin daha eskileriyle değiştirilmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Aslında, bütün kalabalık mekanlarda olduğu gibi Menekşe’de de hırsızlık olaylarına karşı tedbirli olmak zorundasınız.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb