Kadıköy’den Balonla Kamerayı Uzaya Gönderdi

Author

Categories

Share

Kadıköy’den balonla uzaya kamera gönderdi. Herşeyi kaydeden Balon 2 saatte yükseldiği 35 bin metrede patladı. Hızla yere düşmeye başlayan kamera yine kayıttaydı. GPS cihazı sayesinde Gemlik’te bulunan kameradaki görüntüler:

Uzay bilimine meraklı Egemen Şengül, arkadaşlarıyla birlikte 21 Ekim’de Caddebostan’dan uçurdukları balona kamera bağladı. Balon yaklaşık 35 bin metreye 2 saatte yükseldi. Balonyükselirken de olan biten herşeyi kamerasına kaydetti. Balon stratosfer tabakasına, yani Felix Baumgartner’in dünyaya atladığı hava katmanına ulaştığında patladı.

Kamera hızla yere düşmeye başladı. O anlar da kayıtlara yansıdı. Şengül düşen kamerayı 2 gün boyunca aradı. Egemen Şengül, kamerayı yanına bağladığı GPS cihazı sayesinde Gemlik’te buldu. Şengül hemen kameraya kayıtlarını inceledi.

İşte o kayıtlardan merakla izlenecek görüntüler.

“AİLEM HAVAYA PARA ATIYORSUN DEDİ, BEN BİR İLKİ BAŞARMAK İSTİYORUM”

Şengül Türkiye’de amacının bu görüntüleri alan ilk kişi olduğunu söyleyerek “Uzay bilimlerinekarşı hep merakım vardı.Dünyanın uzaydaki o görüntüsünü kendi çabamla elde etmek istedim” dedi.

Deney yapmaya karar veren Şengül sözlerine şöyle devam etti: İlk olarak ailemle görüştüm,ailem yaptığım masraflar nedeniyle havaya para atıyosun dediler,bende bir ilkli başarmak istiyorum ve şansıma güveniyorum. Dünyanın o güzel görüntüsünü almak istedim,çok da güzel oldu. Amacıma ulaştım. Hayatımda unutamayacağım bir anı oldu.

Author

Share