Kabızlığa iyi Gelen Doğal Çözümler

Author

Categories

Share

Kabızlık her insanın belli dönemlerde, günlerde yaşadığı bir sorundur. Yolculuk, fazla katı tüketimi, misafirlikte olmak vb gibi birçok sebep kabızlığa neden olabiliyor. Kabızlığı geçirmek için yiyecek ve içeceklere dikkat etmek yeterli oluyor.

Kabızlığı Geçirmek İçin Ne Yapılmalı

Bol Sıvı Tüketin
Kabızlığa Ne İyi Gelir (3)Kabızlığın oluşumundaki ilk nedenlerden biri fazla katı yiyecekler tüketmektir. Kabız olunca da bunun tam tersini yapmalı ve bol sıvı tüketilmelidir. Günde iki, iki buçuk litre su tüketin. Bunun dışında çorba da kabızlığa iyi gelen sıvılardan biridir.

Lif İçeren Besinleri Tercih Edin

Kabızlığa Ne İyi Gelir (4)Lifli yiyecekler bağırsakları çalıştırarak kabızlığı yok eder. Yeşillik salataları, brokoli, lahana, enginar, havuç, patates,elma, armut, erik, kayısı, incir kabızlığa iyi gelen lif kaynaklı besinlerin başında gelir.

Tahılları Yiyin
Kabızlığa Ne İyi Gelir (2)Buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirim sistemi için çok önemlidir. Gün içerisinde yoğurdun içine yulaf ve meyve koyarak tüketebilirsiniz. Hem sizi tok tutacak hem de bağırsaklarınızı çalıştıracaktır.

Fasulye ve Baklagiller
Lif bakımından zengin olan fasulye ve baklagiller kabızlık sorununa kısa sürede çözüm olacak besinlerdir. Akşam yemeklerinde bunları tüketmeniz kabızlığı ortadan kaldıracaktır.

Kabızlığa Ne İyi Gelir (1)

Author

Share