İzmir’in Gezilmesi Gereken Yer ve Mekanları

Author

Categories

Share

İzmir, Ege denilince akla gelen ilk şehir olmakla birlikte Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehridir. Özellikle yaz aylarında İzmir ve çevresi oldukça ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Denizi, tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turist çekmektedir. Bu güzel ve sıcak Ege şehrinin gezilip, görülmesi gereken birçok yeri bulunmaktadır.

Bunlar;

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi
Şehrin sembolü olan bu yapı Konak meydanında yer alıyor. Sadrazam Mehmet Paşa tarafından 1901 de Fransız mimar Raymond Charles Pere’ye yaptırılan kule 25 metre boyundadır ve 4 çeşmelidir. Kulenin saati Almanların bir hediyesidir.

Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı

Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı
Konak meydanının devamında yer alan oldukça kalabalık Kemeraltı çarşısı şehrin tarihi alışveriş noktalarından biridir. Ucuz alışveriş dükkanlarının yanı sıra çarşı, birçok lezzete kapı açıyor. Özellikle meyve şerbetleri, çarşıyı her ziyaret edenin tattığı lezzetlerden biridir.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı
Çarşının içerisindeki en meşhur handır. Tarihi bir yapısı olan han otantik mekanları ile çay içmek için güzel bir yerdir.

Agora Harabeleri

Agora Harabeleri
Burası Roma dönemine ait bir devlet agorasıdır ve İzmir’in Konak ilçesinde bulunur.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi
Bayraklı, Efes, Bergama, Milet, Teos, İasos ve Klazomenai gibi Ege’nin çeşitli bölgelerindeki kazılarda ortaya çıkarılan buluntular müzede ve müze bahçesinde sergilenmektedir.

Dario Moreno Sokağı

Dario Moreno SokağıSaat kulesine bir buçuk kilometre uzaklıkta olan ve adını 1950’ler ve 1960’lar arasında ülkemizde popüler olan müzisyen ve sinema oyuncusu Moreno’dan alan sokak görülmeye değer sakin ve şirin bir yerdir.

İzmir Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör
Mithatpaşa Caddesi ile Halilrıfatpaşa Caddesi işleyen iki asansörü barındıran tarihi asansör kulesidir. 1907 yılında Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır.

Author

Share