İzmir Çeşme, Ildırı Köyü’nde Yapılabilecekler

Author

Categories

Share

İzmir şüphesiz ki Türkiye’nin en güzel şehirleri arasında zirvede yer alıyordur. Bizde sizlere İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Ildırı köyünde yapabileceğiniz etkinliklerden söz etmek istedik.

Ildır köyü kesinlikle tarihi dokusunu kaybetmemiş taş evleri, taş yolları ile mis gibi Ege köyü kokuyor. Ildır köyünü yakın zamanda Fatmagül’ün Suçu Ne dizisi çekimleri ile tanıdık. Muhteşem manzaraları ile izleyen herkesin ilgisini çeken bu köye yerli turist akını başlamış oldu.

Ildır Köyü Ulaşım

Ildır köyü Çeşme merkeze 22 km uzaklığında yer alıyor. Çeşme ilçe sınırları dışına çıkana kadar yollar oldukça güzel ama sonrasında köy yollarının biraz bozuk olduğunu göreceksiniz.

Ildır köyü ulaşım

Ildır Köyü’nde Yapılacaklar

Ildır köyüne ulaşımı sağladıktan sonra ilk olarak doğallığını koruyabilmiş çok güzel denizi ve sahili ile karşılaşıyorsunuz. Köylülerin balıkçılıkta geçindiğini de küçük balıkçı teknelerinden anlayacaksınız. Yokuşlu dar sokaklarında gezerken bir yandan da hep deniz manzarası izliyor olacaksınız. Köy merkezine gittiğinizde bir çok yolda Ildırı Antik Kenti tabelasını görebilirsiniz. Erythrai olarak’da bilinen Ildırı Antik Kentini görmeden kesinlikle geri dönmeyin. Ildırı Antik Kenti’nde muhteşem dakikalar geçirip harika fotoğraflar çektikten sonra Ildır Manzara Cafe’de yöresel aperatif yiyecekler yiyerek Ege manzarasının tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Ildırı Antik Kenti Nasıl?

Öncelikle Ildırı Antik Kentine mutlaka spor ayakkabı ile gitmelisiniz. Terlik, yazlık ayakkabı veya topuklu ayakkabı ile giderseniz kente tırmanırken düşme tehlikesi atlatabilirsiniz.

Ildırı Antik kentine tabelaları takip ederek ulaştıktan sonra daha kent yoluna girişinde bile uzun süre durup manzaraya bakacağınızdan emin olabilirsiniz. Daha sonra tarla gibi bir yere girip patika yolu takip edeceksiniz. Ildırı Antik Kenti girişinde tarihi kent kalıntılarını göreceksiniz ama hep bu kadar değil. Daha da devam edince Kentin tepesine Kiliseye çıkan taş merdivenli yollar göreceksiniz. Zaten bu kocaman ağır taşlardan oluşan merdivenlerde sizin ilginizi çekecektir. Bir kaç kişi birbirinizi çekerek tırmanabileceğiniz merdivenler oldukça uzun. Yılmadan zirveye kadar çıkmanızı şiddetle tavsiye ederim. Zirveye ulaştıktan sonra tarihi kilise kalıntılarını inceledikten sonra Türk Bayrağının olduğu bölüme gidin ve Olağan üstü Ege Manzarasının tadını çıkarın. Bu manzaradan kendinizi alamayıp sayısız fotoğraf çekebilirsiniz.

 Ildırı Köyü’nde Konaklama

Ildırı köyü’nde çok fazla konaklama imkanınız yok ancak Herakles Butik Hotel’de keyifli bir konaklama yaşayabilirsiniz. Ayrıca 15 km uzaklıkta ki Alaçatı’da ki muhteşem butik hoteller’de de konaklayabilirsiniz.

Ildırı Köyü Resimleri

Author

Share