İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz Korusu Tesisleri

Author

Categories

Share

“Sade bir şıklığın eşsiz bir manzara ile sunulduğu asil bir mekan “Beykoz Koru Sosyal Tesisi” Beykoz Korusu Sosyal Tesisimizin bulunduğu alan; Osmanlının meşhur vezirlerinden Abraham Paşa’nın mülkiyetinde av partilerinin düzenlendiği bir mekan idi.

Boğaza nazır bu koruluk, Fransız bahçe mimarları tarafından düzenlenmiş ve aynı dönemde koruluğun içerisinde köşkler, kuş evleri, havuzlar tiyatrolar yaptırılmıştır.

Koruluğa, o zamana kadar Osmanlı Başkenti İstanbul’da yetiştirilmeyen çeşitli bitkiler ve ağaçlar getirtilip diktirilmiştir.

Beykoz’da, Boğaz’a hakim bir bölgede bulunan bu koru, 150 dönümlük alanıyla enfes bir mesire yeri ve Boğaziçi korularının en büyüklerindendir.

Günümüzde Koru içinde iki büyük mağara, beş havuz, bir saray kalıntısı vardır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi dokusuna uygun olarak tekrar restore ederek Ekim 2006 yılında Beykoz Korusu Sosyal Tesisi olarak İstanbul Halkının hizmetine sunmuştur.

Asırlık ağaçları, büyüleyici boğaz manzarası ve yeşil dokusuyla hizmet veren tesisimiz,1200 kişilik restaurant kapasitesi ile düğün , nişan ve toplantı gibi; zengin mönü seçeneklerimiz ile yemekli her türlü sosyal organizasyon ve dost sohbetleriniz için ideal.

Beykoz Korusu içinde sincapların ve tavşanların özgürce dans ettiği, piknik, dinlenme, eğlence ve spor gibi aktivitelerinin rahatça yapılabildiği bu asude yeşil alanda, profesyonel hizmet, keyifli anlar ve neşeli sohbetler siz değerli İstanbul halkını beklemektedir.

Author

Share