İştah Kesen Yiyecekler | Hanımların Dünyası

loading...

İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler

istah-kesen-yiyecekler-3

Beslenme ile ilgilenenlerin yakından bildiği glisemik indeks kavramı ne yazık ki bir çok insan tarafından bilinmemekte ve beslenme düzeni de glisimik indeks değeri göz önünde bulundurulmadan oluşturulmaktadır. Glisemik indeks bir yiyeceğin yendikten sonra kan şekerini yükseltme derecesini ve hızını ifade eder. Glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketildikten hemen sonra kan şekerini yükseltmekte ancak çok kısa süre sonra kan şekeri aynı hızla düşmektedir. Bu da birden oluşan açlık hissinin en önemli sebebidir. İştah kesen yiyecekler,Cips, bisküvi ya da çikolata gibi gıdalar kan şekerini anında çok yüksek seviyelere çıkardıkları ve kan şekerimiz yine yüksek hızla düşeceği için çok miktarda yesek dahi kan şekeri anında düşer ve tekrar açlık hissi oluşur bu yüzden bu gıdaları yemeyi bir türlü bırakamayız.

istah-kesen-yiyecekler-2

Glisemik indeksi düşük gıdalar ise kan şekerini belirli bir seviyede yükseltir ve uzun süre aynı seviyelerde kalmasını sağlar. Bu sayede yeme isteğinin azalmasına sebep olan glisemik indeksi düşük gıdalar aynı zamanda vücutta yağların depolanmasına da engel olur. Glisemik indeksin belirlenmesi saf glikozun kan şekeri üzerindeki etkisi ile sağlanır. Kan şekerini en hızlı yükselten yani glisemik indeksi en yüksek olan şeker glikozdur. Glikozun glikolik indeksi bu yüzden yüz olarak kabul edilir. Diğer gıdalar da bu ölçeğe gore sıfır ile yüz arasında glisemik indeks değeri alırlar. Glisemik indeksi sıfır ile elli beş arasında olan gıdalar düşük glisemik indeksli, elli beş ile yetmiş arasında olan gıdalar orta, yetmiş ile yüz arasında olan gıdalar ise yüksek glisemik indeksli gıdalar olarak adlandırılır. Ancak glisemik indeksin belirleyen tek ölçüt besinin doğal glisemik indeksi değildir. Pişirme yöntemi, içerdiği şeker ve nişasta türü ve şeker miktarı, içerdiği lif şekli ve yiyeceğin şekli de glisemik indeks değeri üzerinde etkilidir.

istah-kesen-yiyecekler-1

Doğal şeker içeren ürünlerin örneğin doğal balın glisemik indeksi düşükken rafine şekerden üretilmiş gıdaların glisemik indeks değerleri yüksektir. İçerisinde suda çözünen lifler bulunduran gıdalar da midede şişerek tokluk hissi uyandırdıklarından glisemik indeksleri düşüktür. Tahıllar gibi sindirimi güç gıdaların da glisemik indeksleri düşüktür. Yiyeceğin pişirilmesi ise sindirimi kolaylaştırır bu durumda alınan şeker kana çok çabuk karışır ve tokluk hissi kısa surer. Besinlerin pişirilmeleri glisemik indekslerini yükseltir. Düşük glisemik indeksli gıdalar arasında ilk sırayı protein açısından zengin gıdalar alır. Bunlar kırmıızı ya da beyaz et, balık, ayran, süt, yumurta, yogurt, peynir gibi süt ürünleri düşük glisemik indeksli ve bol protein içeren gıdalardır. Kas gelişimi için de protein alımı oldukça önemli olduğundan sporla desteklenen diyetinizde protein ağırlıklı beslenmeniz kas oluşumunu destekler. Sebzeler de glisemik indeksi düşük gıdalardan biridir. Ancak pişirilme ile birlikte bu besinlerin glisemik indeksleri artacağından ve içerdikleri besin değerlerini pişirildiklerinde kaybettikleri için sebzelerin çiğ tüketilmeleri çok daha sağlıklıdır.

istah-kesen-yiyecekler

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb