Işkın Otunun Faydaları | Hanımların Dünyası

loading...

Işkın Otunun Faydaları

Işkın Otunun Faydaları

Işkın Otunun Faydaları

Işkın otu, “Ravent” olarak botanik dilinde kullanılsa da halk arasında uçkun otu veya ışgın otu olarak bilinen şifalı bitkilerdendir. Işkın otunun faydaları sayılamayacak çoktur ve birçok sağlık problemi için alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde Doğu Anadolu bölgesindeki dağlarda yetişen bitki kuzukulağıgiller familyasından olup yaklaşık olarak 40 santimetre kadar uzayabilir. Çok uzun yıllar boyunca yaşayabilen otsu bitkilerin başında gelir ve Mayıs-Haziran aylarında toplanabilmektedir. Bu aylarda toplanan ışkın otunun yaprakları zehirli olduğu inancıyla kullanılmaz. Sadece kabukları soyulan taze bitki tuza banılarak tüketilir ve iyice temizlenen köklerinin suda kaynatılmasıyla elde edilen suyu içilir. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olan ışkın otu kökünün sağlık açısından hiçte azımsanmayacak kadar yararları vardır.

Işkın Otunun Faydalarını şöyle sıralamak mümkündür:

-Işkın otu, vücudun güçlenmesine yardımcı olur ve iştahı açar.

– Havale ve sara geçiren çocukların ateşinin düşürülmesine yardımcı olur.

– Sindirim sitemine yardımcıdır ve midenin rahatlamasını sağlar. -mide ve bağırsaklarda oluşan gazları giderir.

-Yük tansiyon şekerin dengelenmesini sağlar. Bu tür rahatsızlıklarda genellikle bitkinin köklerinden yapılan çayın tüketilmesi önerilmektedir.

İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda Işkın otunun içeriğindeki “polfenol” adlı maddenin sadece kırmızı sebzelerde bulunduğu ve bu maddenin kanserli hücrelerin gelişimini engellediği ve kanserle mücadelede çok etkili olduğu tespit edilmiştir. Polfenol maddesi sadece pişirilince ortaya çıktığı için, uzmanlar ışkın otunun pişirilerek yenmesini önermektedir. Ayrıca kurutulmuş ışkın otunun yoğurtla karıştırılmasıyla elde edilen karışımın cilde sürülmesi de sivilcelerin giderilmesi ve cilt lekelerinden kurtulmak içinde tavsiye edilmektedir. Işkın Otu Kökü Çayı şu şekilde hazırlanır; 100 gram ışkın otu kökü bir bardak suya konulup yaklaşık 12 saat bekletilir ve suyu süzülür. Daha sonra 1 kilogram toz şeker ilave edilerek kaynatılır ve bu çaydan düzenli olarak içilir. Işkın çayının herhangi bir zararına rastlanılmamıştır. Sadece ışkın çayı içen kişilerin idrarları sarımsı veya kırmızımsı bir renkte görülebilir. Bu durum ışkın otunda bulunan polfenol maddesinden kaynaklanır ve bir sorun teşkil etmez.

Işkın Otunun Faydaları Resimleri

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb