İş Görüşmelerine Giderken Ne Giyilmeli Ne Giyilmemeli | Hanımların Dünyası

loading...

İş Görüşmelerine Giderken Ne Giyilmeli Ne Giyilmemeli

İş Görüşmelerine Giderken Ne Giyilmeli Ne Giyilmemeli

İş Görüşmelerine Giderken Ne Giyilmeli Ne Giyilmemeli

İş görüşmelerinde ilk izlenimin önemi yadsınamaz. Profesyonel geçmişiniz, eğitiminiz, sahip olduğunuz özellikler kadar nasıl göründüğünüz de iş görüşmeleri için önem taşıyor. Bu yazıda iş görüşmelerine giderken ne giyilmeli ne giyilmemeli hakkında ipuçlarını bulacaksınız. İş Görüşmesinde Tarzınız Ayrıcalığınız Olsun

• Genel anlamda iş görüşmeleri için giyinilmesi, hangi sektör ya da hangi iş kolunda olursa olsun ayrı bir özen istemektedir. Her sektör ya da iş grubu için aynı tarzda giyinmek gibi bir prototip bulunmamakla birlikte gösterdiğiniz özen sizin etiketiniz olacağından bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. Genelde iş görüşmelerine giderken klasik çizgilerde hazırlanmış takımlar tercih edilmektedir. Bu son derece doğru bir yaklaşım olmaktadır.

• Elbette ki, günlük hayatta her bir bireyin bir diğerinden farklı tarzı varken söz konusu iş görüşmesi olunca böylesi bir prototip içinde algılanmak sıkıcı bir durumdur. Burada yapmanız gereken çok abartmadan tarzınızı klasik ile birleştirmenizdir. Günlük hayatta son derece renkli giyinmeyi tercih edebilirsiniz. Fakat rengarenk takımlarla iş görüşmesine gitmek sizin ciddiyetsiz olarak algılanmanıza sebebiyet veriyor. Bu noktada düz ve klasik renklerde (siyah, lacivert, gri… gibi) takımları tarzınızı yansıtan renklerde aksesuarlarla hareketlendirmek olacaktır. Erkekler için kravat ve mendil; bayanlardaysa fular, takı, ayakkabı ve çanta bu aşamada renklendirilebilecek aksesuarlar arasındadır.

• İş görüşmesine kot pantolon ile gitmemelisiniz. Müracaat ettiğiniz iş, yaratıcı bir ekip çalışmasını gerektiren daha özgür ve ya serbest giyime müsaade eden bir şirket dahi olsa iş görüşmesine giderken kot pantolon tercih ediniz. Rahat tarzınızı yansıtmak istiyorsanız ‘smart casual’ bir giyim tarzı benimsenmelidir. Bunun için kot yerine kumaş pantolonlar tercih etmeli ancak kesimi ve tarzı ile bu rahatlığı vurgular stilde giyininiz. Bayanlar ise bu tarz yaratıcılık isteyen görevler için müracaat ettiklerinde daha tarzlarını yansıtan elbise, etekler ve bluzları tercih etmelisiniz.

• Spor ayakkabılar vazgeçilmeziniz olsa dahi iş görüşmesine spor ayakkabı ile gitmemelisiniz. Az sonra koşuya çıkacakmış gibi bir imajı sergilemeyi kimse istemez. Bunun yerine erkek adaylar için deri loafer ayakkabılar iyi bir seçim olur. Parmak arası terlik mi sakın giymeyiniz. Yaz aylarının gelmesi ile hanımların büyük bir çoğunluğu ayaklarını parmak arası seçeneklerle hafifletmektedir. Bu seçim ise, günlük hayatın bir parçası olarak son derece rahatlatıcı olsa da söz konusu iş görüşmesi olunca ciddi sıkıntı yaratabiliyor. Bunun yerine çok yüksek olmayan ve fazlaca açık olmayan ayakkabıları tercih ediniz.

• Aşırı makyaj yapmayınız. Sonuçta bir davete değil iş görüşmesine gittiğinizi unutmayınız. Aşırı ve abartılı bir makyaj sizi güzel göstermekten ziyade size yanlış bir imaj yüklemesi yapılır. Ne kadar sade o kadar iyi anlayışını benimseyerek sadece yüz hatlarınızı belirginleştirmeye yönelik hafif bir makyaj yapmalı, farklı ve iddialı renklerden uzak durunuz.

• Kişisel bakım gerek bayan gerekse de erkek adaylar için iş görüşmesi öncesi olmazsa olmazlar arasında yerini alıyor. Erkeklerin saç ve sakal tıraşlarının yapılmış olması bayanların ise saçlarının bakımlı, temiz ve fönlü olması gerekmektedir. İstenmeyen kokulara karşı gerekli önlemleri de almak gerekir, ter, ağız kokusu bir iş görüşmesinin seyrini son derece kötü etkileyecek unsurlardandır. Bu arada parfüm ile deodorant kullanımında da aşırıya kaçmamaya özen gösteriniz. Yazımızda iş görüşmelerine giderken ne giyilmeli ne giyilmemeli hakkında en önemli noktalar belirtilmiştir.

İş Görüşmelerine Giderken Ne Giyilmeli Ne Giyilmemeli Resimleri


loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb