İnsanın Doğası | Hanımların Dünyası

loading...

İnsanın Doğası

İnsanın Doğası

İnsanın Doğası

İnsanlar omurgalı hayvan ailesinde bulunan düşünebilen, konuşabilen, hassas tutuş yeteneği olan canlılardır. Sosyalleşmesi de insan olmanın gereğidir. Bunu yaşarken kendi değerlerinden, duruşundan taviz vermemesi gerekir; ancak toplum içinde bulunurken fark edecek ki diğer insanlar arasında dışlanmamak veya çıkarlarına karşı olmak gibi nedenlerle grup üyelerine benzemeye onlar gibi davranmaya çalışacaktır. İş, eş seçimi daha sonraki aşamalarda çocuk yetiştirme, uzun süreli arkadaşlıklarımızda bunun yansımalarını buluruz.

İnsan Doğası Görünüm

İnsan Doğası Görünüm


Alışkanlıkların Sonu

Kişinin kendini tanımaya çalışması ve potansiyelini açığa çıkartması yönünde telkinlerde bulunulur. NLP de bu tekniklerden biridir. Sinir dili programı sayesinde istemediğimiz özelliği kolayca değiştirebiliriz. Bu yaklaşımın temel unsuru herkesin istediği hedefe yönelme ve sonuca ulaşmada başarılı olabileceğidir. Aslında temel sorun “eski”nin yerine “yeni”sini koyma sorunudur.

İnsan Doğası Modülü

İnsan Doğası Modülü


Nöronlar

Bırakılamayacak alışkanlık, ulaşılamayacak hedef yoktur yeterli eski davranışın yerine yeni bir davranış geliştirebilelim. Tabi ki bu ilk başta zordur alışkanlık sonuçta. Bir davranışın alışkanlığa dönüşmesi gereken süre 21 gündür. Çünkü ancak bu sürede bir nöron diğer bir nörona bağlanır. Bu ise fark etmeden bazen motor bir beceri bazen de zihinsel aktivite olarak kendini gösterir. Uzun yıllar otomobil kullanan bir birey ilk başta ne kadar zorlandığını hatırlayacak öğrendikten sonra da otomobil kullanırken çevresine bakmayı, telefonla konuşmayı, tek elinle direksiyonu tutmayı öğrenecektir. Sonunda farklı davranış kalıplarını “otomatik” olarak yapmış olduğunu fark edecektir.

İnsanın Doğası Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb