İlk Gece

-

- Advertisment -

İlk Gece

ilk-gece-sevinc

İlk gece korkusu hem erkekleri hem kadınları etkileyen bir problem olmakla birlikte kadınlarda çok daha yaygın olarak görülmektedir. Cinsel deneyimden korkmak ya da bununla ilgili kendi kendinize geliştirdiğiniz endişeler olarak tanımlanabilir. İlk gece korkusu genel olarak vajinismus belirtisidir. Vajinismus cinsel ilişki sırasında yaşanan, cinsel ilişkiyi zorlaştıran, vajinada meydana gelen istemsiz kasılmalardır. Vajinismus yaklaşık olarak yüzde on oranında dış genital bölgede ya da vajinadaki yapısal bozukluklardan dolayı meydana gelse de en önemli sebebi, vakaların yaklaşık yüzde doksanında görülen psikolojik etmenlerdir. Psikolojik kökenli vajinismus genel olarak bilinçaltında cinsel ilişki ile ilgili oluşan yargılardır. Namus ve ahlak kavramının toplumun çoğunluğu tarafından en önemli değerler olarak kabul edildiği Türk toplumu gibi toplumlarda, evlilik dışı cinsel ilişkinin ayıp ve günah olduğu vurgusu sıklıkla yapılır. Bekaret kavramı büyük önem taşır ve kızlık zarı kadınların koruma altına alması gereken bir kavram gibi görülür. Geleneklere sıkı sıkıya bağlı bu tip toplum yapısı kadın üzerinde ister istemez psikolojik bir baskı oluşturur. Bu durumda bekareti ve kızlık zarını koruma düşüncesi kadınların bilinçaltına işleyebilir. Bekareti kaybetme korkusu cinsel ilişki sırasında istemsiz fiziksel etkiler oluşturabilir.

yeni-evlilik-ilk-gece

Bu korku aynı zamanda kadınların çevrelerinden duydukları ağrılı cinsel ilişki ya da kızlık zarını kaybetme deneyimleri tarafından da desteklenmiş olur. İlk gece ile ilgili en önemli yanlış inançlardan biri de ilk ilişkinin mutlaka ağrılı olacağı ve kızlık zarının kaybı ile yoğun kanama olacağı inancıdır. Kızlık zarının yapısı her kadında değişebileceği gibi kızlık zarının hiç bulunmadığı vakalar da sıklıkla gözlenmektedir. Bu durumda ilk ilişkide yüksek seviyede bir ağrı ya da kanama gözlenmez. Kızlık zarı kadınlarda bir ya da birden fazla delikli yapıda da olabileceği gibi esnek ya da çok ince bir yapı olarak da bulunabilir. Bu gibi durumlarda ilk cinsel deneyim esnasında ağrı ya da kanama hiç gözlemlenmeyebilir. Kızlık zarının yırtılmasıyla oluşan kanama genelde oldukça az miktarda damla şeklinde olur. Bu kanamayı fark etmemek bile oldukça olasıdır.

ilk-gece-unutulmaz-anilar

Vajinismusun önemli sebeplerinden biri de psikolojik travmalardır. Özellikle çocukluk ya da ilk gençlikle cinsel ilişkiye ya da mastürbasyona, pornografik bir içerikten ya da çevreden maruz kalarak tanık olmak kişide cinselliğe karşı bir tiksinme yaklaşımının oluşmasında etkili olabilir. Ayrıca cinsel ya da fiziksel anlamda şiddete maruz kalmak da cinselliğe karşı korkma ya da tiksinmeye sebep olabilir. Cinsel taciz, tecavüze ya da ensest ilişkiye maruz kalınması gibi durumlar kişinin psikolojisini büyük oranda etkileyebilir. Travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete, panik atak, depresyon gibi birçok psikolojik soruna sebep olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin cinselliğe bakış açısı yanlış yönde gelişebilir ve birçok cinsel işlev bozukluğuna sebep olabilir. İlk gece korkusunun olduğu bazı vakalarda ise bu sebeplerden hiçbiri tespit edilemez.

ilk-gece-tanima

Bilinçli ve sevgi dolu bir ailede, rahat ve mutlu bir çocukluk geçirmiş, cinsel taciz, şiddet gibi travma yaratabilecek bir olay yaşamamış ve yapısal olarak da vajinismus ile ilişkilendirilebilir hiçbir sorunun olmadığı bu vakalarda vajinismusun sebebi bilinçaltına itilen çeşitli yanlış inanış ve yorumlamalardır. İç disiplinleri yüksek, performans kaygısı yaşayan, mükemmeliyetçi kadınların da vajinismus vakaları arasında yüksek oranlarda oldukları biliniyor. Bu kişiler için hayatlarındaki bir çok eylemde olduğu gibi cinsel ilişkide de performans endişesi yaşar ve bunu bir görev olarak görürler. Bu durumda cinsel ilişki bu kişiler için eşlerini tatmin etme amacıyla yapılan bir eylemdir. Bu yüzden cinsel ilişkiden zevk almama, orgazm olamama gibi sorunlar oluşabilir. Psikolojik sorunların bir çoğunda olduğu gibi çocukluk ilk gençlik hatta bebeklik yıllarının geçirildiği aile yapısı büyük önem taşır. Türk toplumununda sıklıkla karşılaşılan; baskın, disiplinli hatta zaman zaman psikolojik ya da fiziksel şiddete eğilimli baba ve pasif psikolojik özellikler gösteren bir anne ile yaşayan kadınlarda cinsel işlev bozuklukları oldukça sık görülür.

ilk-gece-sevinc-mutluluk

Geleneksel aile modelinde değil kontrolcü bir anneanne, babaanne gibi bir akraba ile büyüyen kişiler de cinsel işlev bozuklukları için risk grubundadır. Anne babanın ayrılığı ve bunun yaşattığı travmalar da vajinismusu tetikleyebilir. Vajinismusun psikolojik ve fizyolojik birçok sebebi olabilir. Ancak vajinismusun tedavi edilebilmesi için bu hastalığın altında yatan tüm sebeplerin tüm ayrıntıları ile bilinmesi zorunlu değildir. Tedavi sürecinin verimli olabilmesi için önemli olan bu hastalıkla ve cinsel ilişki ya da cinsel organlarla ilgili doğru bilgileri alabilmek ve gereksiz korku ve endişelerden bu doğru bilgileri kullanarak uzaklaşabilmektir. Doğru bilgilerle korku ve kaygılardan arındıktan sonra vajina ve genital bölgelerde bulunan çeşitli kas gruplarına yönelik egzersizler de vajinismustan kurtulmak için büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Sıklıkla karşılaşılıyor olmasına rağmen, cinsellikle ilgili yaşanan her küçük endişe, korku ya da kaygı vajinismus olarak yorumlanmamalıdır. Vajinismus tanısı yalnızca hekimler tarafından çeşitli muayenelerden sonra konulabilir.

ilk-gece-nesil

İlk Gece Resimleri

ilk-gece-mutluluk-gelecekilk-gece-gelecekilk-gece-mutlulukilk-geceilk-gece-gelecege-giden-yolilk-gece-anlasmailk-gece-fiskosilk-gece-fantaziilk-gece-birliktelik

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Jennifer Aniston’s Ex Justin Theroux Wishes Her Happy Birthday on Instagram

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Lady Gaga and Cardi B Meet at the Grammys

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...
- Advertisement -

Vampire Step-Dad – Invitation

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Awkoder – Lovely Eyes

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you