İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur | Hanımların Dünyası

loading...

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

 

Çocuk sahibi olmak isteyen pek çok kişinin sorduğu konuların başında elbette hamileliğin nasıl gerçekleşebileceği konusu var. Genel olarak biliniyor olsa da aslında her zaman hamile kalmak mümkün bir durum değildir. Bunun için belli bir sürecin bulunması gerekir. Yaklaşık dört güne denk gelen bu süreçte döllenme olmaması halinde zaten hamile kalma ihtimali de bulunmamaktadır. Kadınlarda düzenli adet görülmesi halinde her ay yumurtalıklar yenilenir. Her kadında yaklaşık 21 günde tekrarlanan adet süreci yumurtalıkların değişmesini ve bedenin yenilenmesini sağlar. Bu nedenle bu süreçte hamilelik ihtimalinin de yeniden kontrol edilmesi gerekir. Adet dönemi ve öncesi olarak takip edilmesi gereken takvimde uygun zaman olmaması halinde hamile kalma olasılığı da bulunmaz. Bu nedenle ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur sorusuna takip edeceğiniz takvimle yanıt vermeniz gerekir.

Yumurtlama dönemi olarak da adlandırılan bu süreçte her 21 günde ya da 30 günde bir tekrarlanan adet öncesi ve sonrası günleri dahil etmeniz gerekir. Adet dönemi de dahil olmak üzere yaklaşık 15 – 16 günlük süreç yumurtlama için en ideal dönemdir. Bu süreçte hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Çünkü bu süreçte yumurtalıklar yenilenmiş ve döllenme için hazırdır demektir. Bu süreci takip ederek çocuk sahibi olma olasılığınızı arttırabilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken bir durum bulunuyor. Elbette ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur sorusu için bu yanıt yeterli değildir. Her zaman mümkün olmadığı için bu sürecin çocuk sahibi olunana kadar takip edilmesi gerekebilir.

Yani hamilelik için uygun olan zaman aslında bir ay içinde sadece dört günlük süreçtir. Bunun haricinde yumurtalar uygun olmadığı için hamilelik ihtimali de daha düşüktür. Ancak düzenli adet gören kişilerde bu ihtimal daha yüksek de olabilir. Hamilelik tamamen doğal bir süreç içerdiği için tam olarak belli bir tarih belirlemek ya da süreç belirtmek de yanlış olur. Hamile olmanız halinde takip ettiğiniz süreçte elbette öğrenebilme ihtimaliniz de bulunuyor. Genel olarak ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur sorusuna en iyi şekilde kan testi vererek yanıt bulabilirsiniz. Bilinen hamilelik testleri yaklaşık bir ya da bir buçuk aylık süreçten sonra gebeliği göstermektedir. Kan testi bu anlamda en erken öğrenme yoludur.

İlişkinin bitiminden yaklaşık on beş, yirmi gün sonrasında vereceğiniz bir kan testi daha kesin sonuçlar almanıza da yardımcı olur. Zaten bu süreç içerisinde hamilelik gerçekleşmişse hamilelik belirtileri de görülmeye başlanabilir. Ancak daha erken tanı için kan testi güvenebileceğiniz en kesin yol olacaktır. Kan değerlerindeki değişimler, hormon değişimleri hamilelik oluşup oluşmadığını anlamak için en uygun yoldur. Hamile olmanız halinde büyük oranda bir buçuk ya da iki aylık süreçte belirtiler görülmeye başlar. Eğer daha öncesinde kaç gün ilişkiden sonra hamilelik belli olur gibi bir araştırma yapmadıysanız ve hamilelik gerçekleşmişse küçük belirtileri kendinizde görmeye başlayabilirsiniz. Halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi başlayan bu değişimler zaman ilerledikçe mide bulantıları şeklinde seyredecektir.

Genelde daha çok mide bulantıları görülmesi halinde hamilelik ihtimali düşünülür. Ancak adet sürecinizi takip ediyorsanız ne zaman hamile kalabileceğinizi de kestirebilirsiniz. Adet sürecinden sonraki yaklaşık 15 gün sizin için en önemli süreçtir. Bu süreç zarfında gerçekleşme ihtimali daha yüksektir. Elbette istisnasi durumlar da görülebilmektedir. Öncelikle adet düzensizliği bulunan kadınlarda geberik süreci ve gebe kalma evresi değişeceği için kontrollü bir gebelik için doktro kontrolüne de ihtiyaç vardır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb