İkiz Bebekler | Hanımların Dünyası

loading...

İkiz Bebekler

İkiz Bebekler

İkiz Bebekler

ikizler-1

İkizler tıpatıp yani tek yumurta veya ayrı yumurta ikizi olabiliyorlar. Tek yumurta ikizleri aynı genleri taşıdığı için aynı cinsiyette olması gerekmektedir. Ayrı yumurta ikizleri aynı ya da farklı cinsiyette olabilmektedir. Doğurganlık tedavisinde ikiz olma olasılığı daha yüksek değerdir. İkiz Olup Olmadığının Öğrenilmesi İkizleri öğrenmenin en kolay yolu ultrason tekniğidir. Ultrasona girmeseniz bile az sayıda kadın ikiz taşıdığını bilmeden doğuma girebilirsiniz. Normal olarak karnınız daha çok şişer ve ebe karnınızı dinlerken iki ayrı kalp atışı duymaktadır.

ikizler

İkiz Hamileliğinin Etkileri Var mı? İkiz bebekler bekleyen pek çok anne bunu daha yorucu ve ya zor olduğunu söylemektedir. Daha çok yük taşırsınız sadece fazla bir bebek değil ekstra bir plasentadır. Bu artan kilo daha çok bel ağrısı ile yorgunluk anlamına gelmektedir. Kan basıncınız da daha yüksek olur. Daha çok dinlenme ve ya işi daha erken bırakma ihtiyacı hissedersiniz. İkizler Doğumu İkizlerin erken doğum sırasında daha yüksek olmasına rağmen pek çoğu belirlenen zaman kısa bir süre önce doğmaktadır. İkiz doğumu genellikle rahat ilerliyor. Yine de sezaryen ikiz doğumunda daha yaygın.

ikizler

Bebeklerin biri ve ya ikisi yanlış bir pozisyonda olabilir çünkü bu kendilerine yer bulmanın tek yolu olmaktadır. Bebeklerin biri ya da ikisi ters durabilir yani önce ayakları gelebilir. Genellikle bir bebek rahime çapraz uzanır ve bu durumda sezaryen şarttır. Özellikle ikiz bebekler tek bir bebekten daha güçsüz ve ya küçük olabiliyorlar, bu yüzden onları en az yoran yol olarak sezaryen seçilmektedir. İkiz hamileliği ve doğumu daha yorucu olduğundan dolayı jinekoloğunuzu daha sık göreceksiniz ve hamileliğin doğum öncesinin ve doğumun her yönü dikkatlice incelemesi gerçekleşir. İkizler doğum sonrası bakım için daha çok zamana ihtiyacı vardır.

ikiz-bebekleri-1

İkizleriniz sağlıklı olsa da hastanede daha uzun kalmanız gerekebiliyor. Bu onları daha rahat beslemenizi ve günlük bakımlarıyla uğraşmak için güven kazanmanızı sağlamaktadır. İkizleri Emzirmek Vücudunuz bebeklerinizin ihtiyacı kadar süt üretebilmektedir. Fakat zor olan taraf onları rahat bir şekilde nasıl tutacağınız veya onları aynı anda mı yoksa farklı zamanlarda mı besleyeceği konusudur. Bebeklerin iştahı aynı olmayabilir ya da farklı zamanlarda acıkabilir. Bebek bakımının diğer yönlerinde de yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz mesela; banyo, bez değişimi ve ya giysi yıkama gibi durumlarda yardım alabilirsiniz.

ikiz-bebekleri

İkiz bebeklerin bakımı

• Oldukça pratik yemekler hazırlayınız.

• Hazır yiyecek istenebilecek yerlerin telefon numaralarını buzdolabına yapıştırınız.

• İnternetten alışveriş yaparak zamandan kazanmayı sağlarsınız.

• Toplu alışveriş gerçekleştirin.

• Annenin dışarı çıkmasına yardımcı olun ve bebeklerin yanında mutlaka birini bırakınız.

• Eve beklenmedik misafir geldiğinde bulaşık yıkamayacağınız ve ya bir kere kullanılıp atılan malzemeleri (tabak, kaşık, çatal, bıçak) kullanmalısınız.

• Çevrenizden bebeklere bakım için yakın akrabalara çok fazla ihtiyaç duyabilirsiniz.

ikiz-bebekler-bakimi

İkiz Bebekler Resimleri

ikiz-bebekleriikiz-bebekler-bakimi-1ikiz-bebekler-bakimiikiz-bebekler-1ikiz-bebeklerikiz-bebeklerikiz-1ikizikiz

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb