İki Aylık Bebek Bakımı Nasıl Olmalı

Author

Categories

Share

İki Aylık Bebek Bakımı Nasıl Olmalı

 

İlk bebeğiniz, belki de ikinci ama her bebeğin farklı huyu var. Siz bu sefer yine acemilik çekiyorsunuz. Öyle ise size rutin ve herkesin bildikleri dışında bir şeyler lazım. Öyle ise bildiklerimizi silip bebek bakımını yeniden öğrenmeye başlıyoruz. İki aylık bebek bakımı nasıl olmalı? Öncelikle rutin bilgileri gözden geçirmekte fayda var. Unutmayın bebeğiniz iki aylık olsun olmasın bu dönemde konuşmayı bilmediği için isteklerini ve sıkıntılarını size sadece ağlayarak gösterebilir. Acıktığında, gazı geldiğinde, uykusu geldiğinde ve kendisini güvensiz hissettiğinde hep ağlayacaktır. Bu nedenle bebeğinizin ağlama şekillerini takip etmelisiniz. Örneğin bacaklarını karnına çekerek ağlıyorsa gazı vardır. Sinirli bir şekilde ağlıyorsa acıkmıştır gibi. İki Aylık Bebek Eğitimi İki aylık bebek de eğitilir mi canım? Diyenleri duyar gibiyim ama ağaç yaş iken eğilir. Onun sakin ve ileride söz dinleyen bir çocuk olmasını istiyorsanız bol bol masal okuyun ve mümkünse uyuturken kendi sesinizle ninni söyleyin. Uykusunu tam almasını sağlayın. Bu dönemde çıngırak gibi oyuncaklara tepki vermeye başlar.

Oyuncağının sade ve canlı tek renk olması çok önemli. Bu onun göz koordinasyonunu geliştirecektir. Sese duyarlılığını artırmak için farklı müzik notaları dinletebilirsiniz. Bebekler kavga, şiddet, bağırtı gibi olumsuz durumlara karşı aşırı duyarlıdır ve böyle anlarda kucağınızda olsa bile kendini güvensiz hisseder. Bu nedenle onun yanında mümkün olduğunca sakin ve şefkat dolu durun. İki Aylık Bebek Beslenmesi Bebeğiniz iki aylık olduğunda beslenmek için göğsünüze daha sıkı tutunmayı öğrenmiş olacaktır. Eğer onu mama ile besliyorsanız anne sütüne en yakın üretilmiş bebek mamaları ile beslemeniz gerekiyor. Bebeğinizin ağzında beslenme sonrasında süt veya mamadan kalan bir beyazlık olur. Daha sonra bu beyazlık adına pamukçuk dediğimiz rahatsızlık verici bir yaraya dönüşüyor. Endişe etmeyin. Her emzirmeden ve mamadan sonra bebeğinize kaynatılmış soğumuş sudan bir ya da iki çay kaşığı için. Özellikle kaynamış soğumuş olmasına dikkat edin. Bebeğinizi besledikten sonra onun başını omzunuzun üstüne dayayıp gazını çıkarın. Özellikle belirtmek gerekirse onu doyurur doyurmaz yatırmayın. Çünkü bu gibi durumlarda bebek reflüsü baş gösterebiliyor. Bu nedenle onu biraz kucağınızda dik olarak tutun.

İki Aylık Bebek Egzersizleri İki aylık bebek bakımı nasıl olmalı? İki aylık bir bebeğin kemikleri henüz gelişmemiş ve kıkırdak gibidir. Esnek yapısı nedeni ile onun kollarının bacaklarının çıkacağından korkmayın. Bacaklarını ve kollarını aşağı yukarı, çapraz ve çok hafif geriye gelecek şekilde oynatın. Sonra yüzü koyun çevirip aynı işlemleri bir de tersten uygulamaya çalışın. Bu egzersizler sayesinde bebeğinizin gelişimi hızlanırken midesi daha rahat edecek ve kolaylıkla gaz çıkarabilecektir. Son zamanlarda bebeklerde en çok popüler olan spor ise yüzme. Yüzmeyi her bebek doğuştan biliyor. Ne de olsa karnınızda iken bile suyun içinde büyüyor. Bu nedenle bebeğinizi doğar doğmaz su ile tanıştırın. Bu onun hem daha dirençli hem de gelişimi daha güzel bir bebek olmasını sağlar. İki Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni İki aylık bebek bakımı nasıl olmalı? İki aylık bebeğin beslenmesi, uykusu ve gelişimi periyodik olmalıdır. Yani her şeyi saatine göre yapmanızda fayda var. Bu sayede bebeğiniz daha çok küçükken tertip ve düzeni öğrenmiş olacak.

Hayatı boyunca yaptığı her şey saatinde olacak. Bebeğinizi öğlen uykusuna yatırmadan yarım saat önce besleyin. Öğlen uykusuna geçerken odasının uykusunu rahat geçirebileceği bir oda dizayn edin. Örneğin perdeler koyu renk olsun. Hafif ve uyku verici bir müzik olsun. Odasında çok fazla eşya olmasın. Bir de mümkün olduğunca peluş oyuncakları odadan uzak tutun. Bu onun rahat uyku geçirmesi için önemli. Bebeğiniz gereğinden fazla uyuyorsa onu siz uyandırın. Yoksa gece uyku düzeni bozulur. Gündüzleri azami bir saat ya da bir buçuk saat dinlenmesi için kafi gelecektir. Bebeğinizi uyuturken eğer elleri hareket ettikçe korkuyorsa yanına küçük ve kolları ile kavrayabileceği bir oyuncak veya yastık koyun. Onu özellikle yan yatırmaya özen gösterin. Kusarsa boğulabilir. Ayrıca belirtmek gerekirse bebeğinizin başının altına yastık koymayın. Bu bebeklerde omurga eğriliğine yol açıyor. Onu yastıksız yatırın. Yattığı yatağın aşırı yumuşak olması da iyi değil. Normal bir mekan döşek yumuşaklığı iyidir.

Author

Share