İğneli Epilasyon | Hanımların Dünyası

loading...

İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon

epilasyon-ignelimi-lazerlimi-yapilmaliÇok eski bir geçmişe dayanan neredeyse 100 yıla aşkın kullanılan, en eski epilasyon yöntemlerinden birisidir. Genelde ustalık gerektiren, uzman hekimlerce yapılan ince bir iştir. Bu işlem esnasında sterilin doğru bir şekilde kullanılması mikrop açısından çok önemlidir. Burada işlem ince iğne ve kıl arasında yapılır. İşlem yumuşak bir iğne ile yapıldıktan sonra, kılın köküne zayıf bir elektrik akımı iletilir. Bu elektrik kıl köklerini genel olarak tahrip eder. Daha sonra kılın köklerine kalıcı bir işlem uygulanır. Seans süreleri kılların ve tüylerin çıkış süresine göre değişimler göstermektedir. Burada amaç kılın ve tüylerin kalıcı olarak geç bir şekilde çıkmasını sağlamak, tüyün rengini dokusunu yakından takip etmektir. İğneli epilasyon kıl kökü üzerinde gerçekleşen bir tedavi yöntemidir.

İğneli Epilasyon Tekniğinde Neler Yapılır?

igneli-epilasyonİğneli epilasyonda, epilasyonu yapılacak yer önceden bol su ile yıkanır. Daha sonra işlemin yapılacağı yere 70 civarı kadar çok hafif bir şekilde tampon yapılır. Epilasyonda kullanılan elektrik akımı için düşük bir frekans yeterli olmaktadır. Bu uygulama yapıldığı anda hasta bu durumda ağrı hissetmez. Sadece vücudunda ısı oluşabilir. Bu ısıyı en küçük dilimlerde hasta hissedebilir. İğneli epilasyonlarda kullanılan iğnelerin, yumuşak olması ve özellikle tek kullanımlık olması oldukça önem taşımaktadır. İğnenin tutulma şekli kesinlikle paralel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Paralel tutulan yumuşak iğne kıl folükülüne sokularak hastaya akım verilir. İğneyi kılın köküne kadar soktuktan sonra verilen akımı iğne çıkmadan kesilmelidir. Aksi takdirde bu işlem esnasında istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Bu işlemde uygulama süresine çok dikkat etmeniz gerekir. Burada kullanılan süre aşımı sadece 15 dakika kadar olmalı ve her 2 ve ya 3 kıldan fazla alınmamasına özen gösterilmelidir. Yapılan iğneli epilasyonda hastada sadece cilt üzerinde kabarıklar ve kızarmalar meydana gelebilmektedir. Bunun görülmesi yapılan işlemde oldukça normal bir durumdur. İnce ve hassas bir işlem olduğundan hastada ağrı hissedilmez. Fakat dediğimiz gibi yan etkiler bu şekilde boy göstermeye devam eder. Kadınlar genelde bu uygulama esnasında yüzde yüz sonuç alacaklarını düşünürler. Ne kadar etkili bir yöntem olsa dahi bu sonuçlar hiçbir zaman yüzde yüz olumlu sonuç vermez. İğneli epilasyonda en çok dikkat edilmesi gereken etken,kılların yeni çıkmasında bu işleme kalkışmaktır. Kıl ne kadar uzun olursa daha olumlu sonuçlar verecektir. Kısa yeni çıkmış kıllarda bu işlem ne kadar olumlu cevap verir tam olarak kesinleşmemiştir.

İğneli Epilasyon Hangi Durumlarda Yaptırılmamalıdır?

igneli-epilasyon-cozummuHer bayan tüysüz olmayı yeğler. Özellikle bunun kalıcılığını sürdürmek için belli başlı lazerleri tercih ederler. Çok eskiden bu yana yapılan ve kişide olumlu etkiler yaratan iğneli epilasyonu zararından çok faydalarının olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. Bu nedenle, bu işlemi yapmaya karar verdiyseniz önceden randevu almanız gerekir. Çünkü bu işlemelere yoğun ilgi duyulduğunda bekleme aşamasını sıkıcı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İğneli epilasyon kadınların hassas döngülerinde yapılmamalıdır. Bunlar neler isterseniz bu ayrıntıları hep birlikte öğrenelim. • İğneli epilasyon kesinlikle kulak, kaş ve göğüs etrafına katiyen uygulanmaz. Bunun nedeni zarar görme ve cildin hasar görme ihtimali yüksektir. Az da olsa verilen akım yani elektrik kadının bu yerlerinde risk sebebi olabilir. Bu nedenle hassas bölgelere yapılmaması önerilmektedir.

• Uykusuz kaldığınız zamanlarda vücudun yorulma oranı fazlası ile meydana gelecektir. Bu işlem zaten yorucu olacağından kişi uykusuz olmamalı aksine uykusunu en iyi şekilde alarak üzerinde var olan yorgunluktan kurtulmalıdır. Daha sonra kendini iyi hissettiği durumda herhangi bir hastalığı yoksa bu işlemi gönül rahatlığı ile yaptırabilir.

• Bikini bölgesi ve koltuk altlarında çok fazla hassas olduğunda bu uygulama kesinlikle yapılmaz.

• Adet dönemindeyseniz bu durum risk içeren faktörü ele alabilir.

• Karnınız açken bu işlem sizi yorabilir. Siz oraya yorgun olmadan iyi beslenmiş şekilde gitmeli aynı zamanda güç kazanmalısınız.

• Kasıklara yakın yerlerde göbek altlarında asla tavsiye edilmez.

• Gebelikte kesinlikle bu işlemi yaptıramazsınız.

• Varisli hasarlarda, kılcal damarlara yakın bölgelerde, selülit problemlerinde bu işlemi yapmanız tavsiye edilmez.

• Şeker hastalığında, diyabete bağlı hastalığınız varsa bu işlem tehlike içerebilir. Bunun için önceden sağlık durumunuzdan haberdar olmanız gerekir.

• Kaş ve göz arasında var olan temas çok fazla yakın olduğundan gözün bozulması söz konusu olabilir. Kaşa uygulanmaz ve bu konu hakkında doktora ısrar etmeniz riske girmenize sebep olur.

• Aids hastalıklarında önerilmez.

• Kalp rahatsızlığınız varsa, kalp ritminizde bozukluk varsa bu işlemi katiyen yaptırmanızı tavsiye edilmez.

• Ense arkasına, kulak arkasına ve burun kıllarında kesinlikle bu uygulama önerilmez.

• Kalp pili, kulak işitme cihazı kullananlara tavsiye edilmez.

İğneli Epilasyon Sonrasında Neler Yaşanır?

igneli-epilasyon-guzellik-merkezleriYoğun bir işlemden sonra başarılı sonuçların alması beklenir. Her ne kadar yüzde yüz bir sonuç beklenilmese bile bu başarılı sonucu almayacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle size sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz. Epilasyon işleminden önce ve ya sonra parfüm, deodorant ve benzeri koku içren maddelerin kullanılması önerilmez. Bu deride istenmeyen alerjilere yol açabilir. Epilasyondan en az 48 saat geçmesi gerekir. Bu saaten önce herhangi bir banyo yapmanız tavsiye edilmez. Banyo 48 saat geçtikten sonra yapılabilir. Fakat burada en önemli etken suyun ısısıdır. Suyun aşırı sıcak olması cildi hemen tahriş edecektir. Bunun için suyun ılık olması sizin açınızdan oldukça önem taşıyacaktır. Sabun seçiminde de dikkat etmeniz gerekir. Özelikle bazı asit bazlı sabunlar ciddi reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Epilasyon sonrası kişi kendine çok dikkat etmelidir. Özellikle banyo yapma işlemi 2 gün sonra olması kişinin daha rahat hareket etmesine olanak tanıyacaktır.

İğneli Epilasyon İstenmeyen Kıllara Kesin Sonuç Verir mi?

Çoğu insan bu işlemi yaptırmadan önce, iğneli epilasyonu yan etkilerine maruz kalmaktan korkar. Kişi korkularında aslında haklıdır. Lazer esnasında yapılan iğneli epilasyonda elektrik akımı verilir. Bu kişiyi ne derece etkiler tam olarak bilemeyiz. Fakat kafalarda soru işareti yapan acaba iğneli epilasyon yaptırırsam istenmeyen tüylerden kesin olarak kurtulur muyum sorusu olmaktadır. Hiç bir uzman hastasına bu işlem esnasında bir daha sende kıl çıkmaz için rahat olsun cümlesini kurmaz. Bunun nedeni cildin ve hormonların çalışma şekline bağlıdır. Bazı insanlarda geç uzayan kıllar, kimilerinde ise kısa sürede hızlı bir şekilde çıkmaktadır. İğneli epilasyonda kıllara kalıcı çözüm tam olarak bildirilmemiştir. Fakat uzun süre tüy ve kılların o bölgede çıkmaması gözlemlenmiştir. Bu nedenle hiçbir zaman bu işlemden yüzde yüz kesin sonuç almanız beklenilemez. Bazı kişilerde çok etkili sonuçlar verebilir. Dediğimiz gibi bu kişinin vücudu ve hormonlarına bağlı bir durumdur. İğneli epilasyonda istenmeyen kıllardan kısa bir süreliğine de olsa kurtulma şansınızın yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu işlem sonrası kişi de istenmeyen reaksiyonlar gerçekleşebilir. Her duruma ya hazırlıklı olmalısınız ya da kendinizi sağlıklı hissettiğiniz zamanlarda bu işlemi yaptırmanızı öneriyoruz.

İğneli Epilasyon ve Lazer Arasındaki Fark Nedir?

igneli-epilasyonla-gelen-guzellikBirbirine bu kadar benzeyen ve farklı olan bu iki metodu aynı karede düşünmemiz normal bir durumdur. Fakat bu iki işlem arasında var olan benzerlikler kişinin aklını karıştırmaması gerekir. Bu iki işlemde tek benzerlik istenmeyen tüylerden kurtulmak, bu tüy ve kıllar arasında tekrar tekrar, ağda epilasyon makineleri kullanmaya bir son vermektir. Ağrılı, sızılı bir şekilde yaptığımız ağdalar bizi gün içerisinde yorar. Bir de bunları tekrar tekrar yapmak can yakıcı olur. Artık bu tüylerden sonsuza dek kurtulmanın yollarını ararız. İğneli epilasyon işleri daha acısız bir durumdur. Yumuşak bir iğne kılın köküne batırılır. Orada işlem yapılamaya başlar. Tek hissettiğiniz şey o an içinde gelişen ısıdır. Bu işlemin daha etkili sonuç verebilmesi için çok az elektrik akımı verilmektedir. Elektriğin enerjisi sayesinde tüyün kökü kendini parçalanmış halde bulur. Yavaş yavaş tüy kökünden çıkarak etkili sonuç vermeye başlar. İğneli, epilasyon seansları biraz fazladır en az 15 ve ya 20 seans işleme girebilmektedir. Burada sabırlı olmak ve direnmek sizin açınızdan da etkili olacaktır. Bu seans ile lazer seansının arasında fark şöyle gözlemlenmektedir. İğneli epilasyonda seanslar lazer seansına göre daha az kullanılmaktadır. İğneli epilasyonun lazere göre en güzel özelliği ise, cilt tipi rengine göre bu işlemin yapılmasıdır. Çünkü renge göre tüyler daha fazla yoğun olmaktadır. Rengi daha iyi seçen ve her renge göre ışık sistemi ile gelişen iğneli epilasyonda elektrik tüyleri adeta parçalar ve çabuk bitme işlemini gerçekleştirir. Lazer epilasyon işleminde açık tenli kişilerin tüylerine yapılan işlem biraz daha zordur. Oysaki iğneli epilasyonda her ten rengine göre bir işlem geliştirilmiştir. Bu da arada büyük bir farkı ele almaktadır. Lazer işlemi 6 ve 8 hafta içerisinde uygulanır. Bu arada katılacağınız seans sayısı tahminen 4 ve 5 arası arasında değişmektedir. Bu işlem hızlı ve iğneli epilasyona göre daha fazla seansı alabilir. Ama burada 6 ve 8 hafta kadar sürenin de altını çizmek isteriz.

Her iki işlemde de seanslar ve istenilen sonuçlar yüzde yüz olmasa da kesin sonucu yakalayacak potansiyele sahip olurlar. Burada sizin daha iyi sonuç almanızı gerektiren en gerçek işlem yüz yıl öncesine kadar en eski ama etkili olan iğneli epilasyonu tercih etmenizdir. Daha kesin sonuçları elde edebilmek için iğneli epilasyonu yaptırmayı düşünebilirsiniz. Vücudun hassasiyeti, yorgun ve uykusuz olma durumları, yetersiz beslenme şekilleri özellikle kalp, şeker ve diyabete bağlı rahatsızlıklarda bu işlemi düşünmenizde en büyük hata olur. Öncelikle size vücudunuzu tanımanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı bir şekilde bu girişimlerde bulunmanızda katiyen sorun yaşamayacaksınız. Bir de bunun önceden araştırmalı size ters gelecek durumları önceden doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bu sizin daha sağlıklı bir şekilde bu işlemi yaptırmanıza aracı olacak ve planlı hareket etmenize katkıda bulunacaktır.

Neden İğneli Epilasyon?

igneli-epilasyon-merkezleriTıpta çığır oluşturan bu uygulama dört dörtlük seanslar ile ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle iğneleri yumuşak olması kıllarda daha etkili sonuçlar vermeye yetiyor, herhangi bir ağrı sızı söz konusu olmuyor. Bu sizin için kolay ve güzel sonuçları elde etmenize katkıda bulunacaktır. Bikini bölgesinde, koltuk altlarında, burun kıllarında bıyık altı kıllarda, meme uçlarında, kulak memesinde, kaşlarda bu tür epilasyonlar zaten yasaktır. Hem zarar verir hem de doktor bu riskin altına girmek istemez. Daha sağlıklı ve uygun yerlere uygulanır. Lazere göre daha iyi sonuçlar veren ve sizi yormayan iğneli epilasyonu yaptırmadan önce bütün sağlık kontrollerinizi yaptırdığınızdan emin olunuz.

İğneli Epilasyon Resimleri

igneli-epilasyonmu-lazerli-epilasyonmuigneli-epilasyon-neden-yapilmaliigneli-epilasyon-neden-yaptirmaliyimigneli-epilasyon-neredeigneli-epilasyon-nerede-yapilirigneli-epilasyon-tam-cozummuigneli-epilasyon-sagilik-merkeziigneli-epilasyon-zararlimilazer-epilasyonmu-igneli-epilasyonmu

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb