İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi | Hanımların Dünyası

loading...

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-yontemi

İdrar yolları enfeksiyonu olarak da bilinen sistit oldukça sık karşılaşılan bir idrar yolları ve üreme sistemi hastalığıdır. 20 ile 40 yaş arasındaki kadınlarda erkeklere göre daha yüksek oranlarda görülse de çocukluk döneminde ya da menepozdan sonra da rastlanılabilir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmesi ise kadınların idrar yollarının erkeklerinkine oranla daha kısa olmasından kaynaklanır. İdrar yolu enfeksiyonunu bitkisel tedavisinin uzun süre yapılmaması ve hastalığın ilerlediği durumlarda nadiren böbreklerde ya da mesanede kalıcı hasarlar bıraktığı gözlemlenmiştir. İdrar yolları enfeksiyonunun en önemli belirtileri arasında idrar yaparken yanma, ağrı, sızı duyulması ve sık idrara çıkmadır. İdrarda kan görülmesi, bulanık ve kokulu idrar da sistit habercisi olabilir.

idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedaviler

Bunun yanında kasıklarda oluşan ağrı ya da cinsel ilişki sırasında acı hissi de sık görülen belirtilerdendir. Sık sık ve çok az miktarda idrar çıkıp tam boşalamama hissi yaşamak günlük yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyebilir ve hastalığın ileri aşamalarında yoğun terleme, ateş, bulantı ya da kusma görülebilir. Bu belirtilerin birkaçının görüldüğü durumda hastalığın ilerlememesi için mutlaka bir hekime başvurulması ve uygun ilaç tedavisine başlanması gerekir.

idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-yontemi

Genital bölgenin ph değerini değiştirecek uygun olmayan ürünlerle temizlenmesi idrar yolları enfeksiyonuna sebep olabilir. Bunun dışında sert cinsel ilişkiler, menapoz döneminde değişen hormonal denge, deniz ya da havuza girerek mikrop kapma, uzun süre idrar tutma, hamilelik, idrar yapımını etkileyen nörolojik bazı problemler sistit oluşumuna sebep olabilir. Bunun önüne geçebilmek için temizliğinden emin olunmayan deniz ya da havuzlara girmekten kaçınılmalı ve genital temizliğe önem verilmelidir.

idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedaviler

Genital temizliğin sabun şampuan gibi sert kimyasal ürünlerle değil bir doktor tavsiyesi ile alacağınız uygun ürünler kullanılarak yapılması gerekmektedir. Herhangi bir hastalığı olmayan bir insanın genital temizlik için ayrıca bir ürün kullanılmasına gerek yoktur. Genital temizlik yapılırken arkadan öne değil önden arkaya doğru bir uygulama tercih edilmelidir. Aksi halde anüs ve çevresinde bulunması muhtemel bakteri ve mikroplar vajina bölgesine taşınarak enfeksiyona sebep olabilir.

idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-yontem

Duş alırken oturmak yerine hem vücut hem de genital bölge temizliğinin ayakta yapılması genital bölgenin temizliği için daha uygundur. Vajina dış bölgesinin düzenli olarak su ile temizlenmesi yeterli bir uygulamadır. Vajina içinin su ya da kimyasal ürünlerle temizlenmesi vajinanın yararlı bakterilerden arınmasına ve vajinanın ph dengesinin bozulmasına sebep olduğu için oldukça sakıncalıdır. Yeterli temizlik önlemlerinin alınması ve doktorunuzun uygun bulduğu ilaç tedavisinin yanı sıra evde uygulayabileceğiniz alternatif tedavi yöntemlerinin de idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde önemli bir yeri vardır.

idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi

Rahatsızlık hissedilen bölgeye ısı uygulamak anlık bir rahatlama sağlayabilir. İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi olarak ta Bir bardak su içerisinde yaklaşık üç yemek kaşığı kadar mısır püskülünü on dakika kadar kaynatarak elde ettiğiniz çayı her gün içebilirsiniz. Günde üç bardak kadar kızılcık suyu içmek, antibakteriyel özelliğiyle bilinen sarımsağı bolca tüketmek, bir yemek kaşığı karbonatı bir bardak su ile karıştırıp içmek de sistit tedavisine yardımcı olacak yöntemlerdendir.

idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Resimleri

 

idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-yollariidrar-yolu-enfeksiyonuidrar-yolu-enfeksiyonuidrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-yollariidrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavisiidrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavisiidrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavileriidrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavileri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb