İdrar Kaçırma Nedir? Nedenleri ve Tedavisi | Hanımların Dünyası

loading...

İdrar Kaçırma Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Prof. Dr. Fuat Demirci idrar kaçırma hakkında bilgi veriyor.

İdrar kaçırma nedir?

İdrar kaçırma genel olarak günlük işler esnasın da istemsiz ya da ani olarak idrar yolundan dışarıya çıkması olarak tanımlanmaktadır. Özellikle idrar kaçırma durumu pek çok kadın için hem utançlık hem de sıkıntı yaratmaktadır. Çoğunlukla bazı kadınlar da ise günlük yaşamlarını bile sınırlandıracak şekil de şiddetli olarak da kendini göstermektedir.

İdrar kaçırma genel olarak hangi durumlarda yaşanmaktadır?

İdrar kaçırma çoğunlukla kişinin öksürmesi ya da hapşırması, egzersiz hareketleri yaparken hatta yürürken, ağır bir eşya kaldırırken ve taşırken, duru pozisyon da ya da yatar pozisyon da iken aniden ayağa kalkıldığı zaman idrar kaçırma sorunu yaşanabilmektedir. Ve özellikle meydana gelen bu durumlardan kurtulmak için gün içersin de sık olarak idrara çıkıyorsanız mutlaka geç kalmadan bir uzman doktora başvurmalısınız.

İdrar kaçırmanın tedavisi nasıl yapılmaktadır?

İdrar kaçırma genel olarak her kişi de ve her tip idrar kaçırma durumunun farklı olmasından dolayı bazen tedavi yaklaşımları da etkili olmayabilmektedir. Bunun için en doğru tedavi idrar kaçırmanın tipine göre belirlemek daha doğru olmaktadır.

Aşağıdaki yazıda idrar kaçırma ile ilgili geniş bilgi vermey çalıştım

http://www.fuatdemirci.com.tr/idrar-kacirma-nedir/

Nedenleri?

İdrar birikirken genel olarak mesaneye genişlemeye başlamaktadır. Bundan dolayı da mesane içersin de hiçbir şekil de basınç olmamaktadır. Ayrıca böbreklerden gelen idrar da rahatlıkla mesaneye girebilmektedir. Mesanenin alt kısmın da ise idrarın tutulmasına yarayan ve sürekli kasılı olarak duran kaslar ile idrar kaçırma durumları yaşanmaz. Ancak bu kaslar da meydana gelen bir hasar oluşumu sonrasın da kişi idrarını tutamayarak kaçırabilir

İdrar kaçırma hangi hastalıklardan kaynaklanır?

İdrar kaçırmanın pek çok nedeni vardır. mesela mesanede oluşan bir enfeksiyon sonucun da (mesane iltihabı ya da kadınlar da sistit),vajina enfeksiyonların da, mesane taşların da, zorlu olan doğumlar, tümörler, sinirsel hastalıklar, karın bölgesine uygulanmış olan şua tedavisi ve prostat büyümesi sebebi ile mesane çıkışının tıkanmasından dolayı idrar kaçırma problemleri yaşanmaktadır.

İdrar kaçırmanın nedenleri nelerdir?

İdrar kaçırma özellikle mesanenin tıkanmasından dolayı yaşanan bir durumdur. Çoğunlukla erkek ve kadınların geçirmiş olduğu ameliyatlar da idrar kaçırma durumuna neden olabilmektedir.ilaç kullanımları da idrar kaçırmaya neden olabilmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb