Hormon Testi Yaptıracaklar Dikkatlice Okusun | Hanımların Dünyası

loading...

Hormon Testi Yaptıracaklar Dikkatlice Okusun

Hormon Testi Yaptıracaklar Dikkatlice Okusun

Hormon Testi Yaptıracaklar Dikkatlice Okusun!

hormon-testi-yaptiracaklar-mutlaka-okusun

Hormon testinin amacı kanın ölçümü sonucunda kan değerlerinin alınması ile hastalıkların teşhisi, hastalığın gidişatı konusunda durum belirtilir. Hormon testi tek bir testten değil birçok testin sonucunda elde edilir. Hormon testi her merkezde yaptırılmaz. Rutin bazal testler herhangi bir kuruluşta yaptırılırken, özel istenilen testler belirli merkezlerde yaptırılmaktadır. Hormon testinin yapılma amacına göre en uygun zaman seçilmelidir. Bu zamanın doğru olması testinin sonucunun doğruluğu direk etkileyecek bir durum ortaya koymaktadır. Adet görme ile alakalı bir test yaptırılması için kadının adet başlangıcından sonraki 2.gün ve 5. Gün arasındaki günler olması gerekmektedir.

hormon-testi-yaptiracaklar-mutlaka-okusun

Kadının bu dönemde hormonal yapısı sürekli değişim gösterebilmektedir. Uygun zamanın belirlenmesi testlerin en iyi netice alınması sağlamaktadır. Hormon testi yaptıracaklar mutlaka okusun genel bir uygulama ile aç karnına yapılmaktadır. Testin yapılacağı konu ile alakalı zamanın seçimi iyi seçilmelidir. Adetle ilgili ise belirli zamanlarda yapılması daha uygundur. Testin yapılacağı kişi 1 gün öncesinden cinsel ilişki veya temasta bulunulmamalı, meme başları uyarılmamalıdır. Tiroit hormonları için yapılacaksa test, bunun belirli bir zamanı yoktur. Her zaman yapılabilmektedir. Testler aç karnına uygulandığından sabah erken saatlerde yapılması daha uygundur. Kortizon ölçümü yapılacaksa şayet sabah 8.00- 9.00 saatleri arasında olması daha uygun görülebilmektedir. Hormon testi ne zaman yapılır sorusuna cevap olarak hangi amaçla yapıldığı testin ona göre zaman belirlenmektedir.

hormon-testi-yaptiracaklar-mutlak-okumali

En iyi sonuçların alınabilmesi için bazı önlemler alınmaktadır. Birden çok hormon testi olduğu bilinmekte ve tek bir testten oluşmamaktadır. Hormon Testi yaptıracaklar mutlaka okusun Hormon testinin elde edilmesiyle birçok hastalık değeri ölçülebilir. Bu hastalıkların hangi aşamada olduğu hakkında büyük ölçüde sonuçlar alınabilmektedir. AMH hormon testi kadınlarda uygulanan bu test adet döneminde herhangi bir günde yapılmaktadır. Test sonucunda yumurtalıkların kapasitesi, değeri diğer testlere oranla daha iyi belirlenebilmektedir. Bu test sonucunda yumurtalıkların değeri 1ng/ ml altında ise yumurtalıkların kapasitesinin düşük olduğu anlaşılabilmektedir. Adet dönemi boyunca kadınlarda uygulanmaktadır.

hormon-testi-yaptiracaklar-mutlak-okumali

FSH hormon testi ise doğum yapan kadınların yumurta üretilmediğinden, doğum sonrasında her ay yumurta üretiminde bir azalma gözlenmektedir. FSH hormonu hem yumurtaların büyümesini hem de yumurtaların gelişimi sağlamaktadır. Testin amacı yumurtalık rezervinin detaylı bir şekilde görüntülemektir. Alınan değer sonuçları 12 mıU/ ML üzerinde bir sonuç elde edilirse yumurtalık üretiminde bir sorun olduğu dair bir yorum getirilmektedir. Hormon testleri LH: Adet döneminde ortasında yükselmeye başlayan yumurtlamayı gerçekleştiren LH hormonu yumurtayı çatlatan en temel hormondur. Değer oranında 2.5’tan büyük olması polikistik over sendromunun olabileceği düşünülmektedir. Bu rahatsızlık sonucunda LH hormonunda yükselme olur, yumurtalıklara tedaviye başlanmaktadır. İlaç verilerek uyarılması sağlanmaktadır.

hormon-testi-yaptiracaklar-mutlak-okusun

Prolaktin hormonu kadının süt salınımında önemli bir hormondur. Bu hormonun yüksek değer vermesi kadında gebeliği engelleyebilecek bir etki göstermektedir. Bazı durumlarda nedeni belirsiz bir şekilde yükselmekte, tiroit bezleri az çalıştığı için yüksek oranda değer verebilmektedir. Testosteron hormon testi ise erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Kadınlarda tüylenme sorunu, adet düzensizliği olanlarda yüksek çıkmaktadır. Bu sorunlarda testosteron hormon testinin yapılması şiddetle tavsiye edilir. DHEAS hormonu erkeklik hormonu böbrek üstü bezlerden salgılanmaktadır. Özellikle aşırı tüylenme olan kadınlarda ve böbrek üstü bezi hastalıkların yaşandığı kişilerde bu hormon testi değerleri yüksek çıkabilmektedir.

hormon-testi-yaptiracaklar-okumali

Hormon Testi Yaptıracaklar Dikkatlice Okusun Resimleri

 

hormon-testi-yaptiracaklar-okumalihormon-testi-yaptiracaklar-okusunCloseup on hands of medical doctor holding blood sample and makihormon-testi-yaptiracaklar-muhakkak-okusunhormon-testi-yaptiracaklar-muhakkak-okusunhormon-testi-yaptiracaklar-dikkathormon-testi-yaptiracaklarhormon-testihormon-testi

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb