Hormon Tedavisi Nasıl Yapılır

Author

Categories

Share

Hormon Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Hormon tedavisi nasıl yapılır? Bu konuda özellikle bayanlar üzerinde yapılan bir uygulama esasları olarak ana hatları oluşturmaktadır. Özellikle menopoz dönemine girmiş kadınlarda ortaya çıkan hormon dengesizliğini ortadan kaldırmak için yapılan önemli uygulamadan olmaktadır. Menopoza giren kadınların üreme yeteneklerinde ortaya çıkan değişimler vücut metabolizmalarından hormon yönünden olumsuz etkileri ortaya çıkarmaktadır. Bunun için modern tıp sayesinde bu dengesizlikler değişik yöntemler uygulanarak ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Menopoz döneminde bulunan kadınlarda azalan estrogenin dışarıdan tamamlanması için yapılan işleme hormon tedavisi denilmektedir. Bu dönem içinde hormon dengesizliğinin neden olduğu estrogenin azalması kadınlarda fiziksel değişimlerde neden olabilmektedir. Bu nedenle bu fiziksel değişimin önüne geçilmesi için hormon tedavisi uygulanmaktadır. Hormon tedavisi nasıl yapılır? Bu konudaki tıbbi uygulamalar olarak; vajinal yollarla veya tablet uygulamaları ile yapılan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunun yanında yapıştırılan banlar ya da kremler yanında vajina yerleştirilen özel yapılmış aparatlar ile gerekli tedavi uygulanmaktadır. Bu uygulama esasları bakımından en yaygın olarak kullanılan yöntemler yapıştırılan bantlar veya tablet kullanımı olmaktadır.

Hormon tedavisi nasıl yapılır? Konusunda bilinmesi gereken önemli hususlarda bulunmaktadır. Hormon tedavisi yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Her menopoza giren kadın hormon tedavisi yaptırmalı mıdır? Hormon tedavisinin sakıncaları nelerdir? Hormon tedavisi hormonları tamamen dengeler mi? Hormon tedavisi gören kadınlar cinsel ilişkiye girer mi? Hormon tedavisi sırasında cinsel ilişki nasıl olmalı? Menopoza giren kadınlar cinsel ilişkiye girebilir mi? Hormon tedavisi sırasında hamile kalınır mı? Hormon tedavisi gören kadınların cinsel yaşamı nasıldır? Bu konularda bilgi sahibi olunması erkeklerinde bu konuda daha bilinçli hareket etmelerinde önemli rol oynamaktadır. Hormon tedavisi nasıl yapılır? Bu konuda asıl bilinmesi gereken hormon tedavisi uygulama esasları bakımından sakıncalı olduğu durumlar nelerdir? Bu konuda yapılan araştırmalar ve geçmişten bu güne elde edilen tecrübeler doğrultusunda elde edilen sonuçlar; Meme kanseri açısından tehlike yaratmaktadır. Rahim kanseri açısından risk oluşturmaktadır. Kan pıhtılaşması yani fibrinojen sorunu olanlarda riskli durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Geçirilmiş olan veya vücutta saklı durumda olup da hissedilmeyen karaciğer hastalıklarının tetikleyicisi olabilmektedir.

Bu konularda önceden şeker hastası ve karaciğer hastalığı geçirmiş olanların, hormon tedavisi uygulanırken sürekli gözetim altında tutulması gerekmektedir. Hormon tedavisi nasıl tapılır? Sorusundan önce hormon tedavisi uygulamasının yan etkileri nelerdir? Bunların bilinmesi gerekmektedir. Hormon tedavisi kişilerin vücut metabolizmalarının yapısına bağlı olarak bulantı belirtileri olarak yan etki yapmaktadır. Bunun yanında göğüs bölgelerinde gerginlik olarak etkileri görülmektedir. Hormon tedavisi sırasında kadınlarda belirgin olarak kilo aldıkları gözlenmiştir. Hormon tedavisini uygulama esasları bakımından vajinal yoldan veya diğer yollardan uygulanmasında vajinal akıntıların ortaya çıktığı görülmüştür. Migren rahatsızlığı olanlarda hormon tedavisi sırasında baş ağrısının oluştuğu gözlenmiştir. Hormon tedavisi uygulamasında progestin dengelemesinde sıkıntı yaşandığında rahim kanseri riskinin artış gösterdiği görülen yan etkilerinin arasında yer almaktadır.

Hormon tedavisi nasıl yapılır? Konusunun ana hatları olarak zararları, yan etkileri yanında birde hormon tedavisinin faydaları ele alınacak olursa; Hormon tedavisi uygulaması sırasında uykusuzluk sorunu ortadan kalkmaktadır. İyi kolesterol oranında artış gözlenir. Özellikle konsantrasyon faktöründe düzelmeler ortaya çıkmaktadır. Hafıza düzeyi normal seviyesinde seyreder. Vajinal olarak kuruluk faktörü ortadan kalkarak cinsel ilişkide normal hayata devam etme fırsatı sunmaktadır. Kadınların sıcak basmaları tabir ettikleri rahatsızlıklarında önemli ölçüde azalma görülür. Gözlerde ortaya çıkan katarakt oluşumunda azalma gözlenir. Bağırsak kanseri riski önemli ölçüde azalma gösterdiği gözlemlenmiş hormon tedavisi faydaları arasında yer almaktadır. bu dönemde kadınların sabırlı ve tedaviye daha fazla önem vererek olumlu sonuçları destekleyici olması gerekmektedir.

Author

Share