Hint Diyetiyle Sağlıklı Kilo Verme

Author

Categories

Share

Hint Diyetiyle Sağlıklı Kilo Verme

 

 

Geçtiğimiz yıllarda yıldızı parlayan diyetlerden bir tanesi de Hint diyetidir. Beslenme programında düşük kalorili yiyeceklerin haricinde bazı doğal baharatların ve bitkilerin zayıflatıcı etkisi sağlıklı bir şekilde zayıflamayı sağlamaktadır. Bitkilerin ve baharatların etkin şekilde kullanıldığı hint diyetiyle sağlıklı kilo verme oldukça kolay olmakta ve ideal kilonuzun oturmasına katkı sağlamaktadır. Kesinlikle hakkıyla uygulandığında fazla kilolar geri dönmemektedir. Hint Diyetinin Vazgeçilmez Besinleri Hint diyetinde genel olarak 10 besin grubu bulunmaktadır. Tüm bu besin grupları sağlıklı beslenme için de gerekli olduğundan vücudu ciddi bir şekilde desteklemektedir.

Hint diyetinde ilk besin grubu yüksek lif içeriğine sahip kahverengi pirinçtir. Bu pirinç lif içeriğinin dışında vitamince zengin olmasıyla da Hint diyetiyle sağlıklı kilo verme açısından önemli bir besindir. Diyette haşlama şeklinde tüketilmelidir. Protein diyetlerin olmazsa olmazıdır. Ancak Hint diyetinde protein kaynağı olarak daha çok iştahı kontrol ederek kilo verdirme yeteneği de olan mercimek ve fasulye kullanılmaktadır. Haşlanmış halde salatalara ilave ederek kullanılmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler grubundan brokoli, marul ve lahana düzenli olarak diyette yer verilmektedir. Hint diyetinin diğer besin grupları salatalık, sarımsak, lifli tam tahıllar, çekirdekler ve kuru yemişler, deniz ürünleri, sağlıklı baharatlar ve glisemik indeksi fazla olmayan yaş meyveler şeklinde sıralanmaktadır. Baharatlar grubunda en çok tüketilmesi gerekenler karabiber, hardal tohumu, zencefil, zerdeçal, tarçın, kimyon tohumu ve son olarak da karanfildir.

Hint Diyeti Nasıl Yapılır? Hint diyeti aslında vücudun sağlıklı yiyeceklerle arındırılması ve sağlıklı baharatlarla direnç kazandırılması esasına dayanmaktadır. Hint diyetiyle sağlıklı kilo verme için öncelikle kişisel özelliklerin ortaya koyulması gerekmektedir. Kişinin hareket durumu ve gün içinde harcadığı kalori miktarları belirlenmelidir. Alınan kalori her zaman harcanandan düşük olmalıdır. Bu diyette kesinlikle işlenmiş gıdalara yer verilmemeli, besin maddeleri haşlama yöntemiyle pişirilip baharatlarla lezzetlendirilmelidir. Örnek ;

Hint Diyeti Listesi Sabah Kahvaltısı: 3 tatlı kaşığı kadar evde az şekerle yapılmış reçel, 1 dilim tam tahıllı ekmek, 9-10 adet zeytin, 1 salatalık ya da 1 domates, bir bardak çay veya bitki çayı.

Öğle: Semizotu, marul, salatalık, roka, havuç, domatesten yapılan salata ve ev yapımı herhangi bir kremasız çorba

Akşam: İçinde patates ve bezelye gibi kilo aldırıcı besinler bulunmayan sebze yemeği ve yağsız olarak sirke veya nar ekşisiyle hazırlanan mevsim salatası. (Salatanın içinde kesinlikle mısır bulunmamalı)

Öğün Araları: Kalorisi düşük taze sebze ve meyveler tüketilebilir. Ayrıca bolca baharat, bitki çayı ve su tüketilmelidir.

Author

Share