Helal Yiyecekler Belgesi Nasıl Alınır | Hanımların Dünyası

loading...

Helal Yiyecekler Belgesi Nasıl Alınır

Helal Yiyecekler Belgesi Nasıl Alınır

Helal Yiyecekler Belgesi Nasıl Alınır

 

Helal yiyecekler belgesi nasıl alınır? Artık firmaların ürünleri için istedikleri şartlı bir belge olarak gösterilen helal yiyecekler belgesi yapılan araştırmalar ve firmanın kendi isteği doğrultusunda yapılmaktadır. Firma içinde kullanılan hammadde ve yiyeceklerde kullanılan katkı maddelerinin doğal olduğunu, içeriklerini belgeleyen kayıtları ve bu maddelerin helal noktasında uygunluğu gösterilmelidir. Firmalar bunu kendileri yapabilecekleri gibi araştırma olarak da isteyebilirler. Bunun yanında helal bir üretim yeri kurmuş ve bu üretim yerinde sürekli faaliyet gösteriyor olunması gerekmektedir. Helal yiyecekler belgesi nasıl alınır sorusunu net olarak cevaplamak için bunlar yeterli değildir. İkinci bir aşama olarak İntersistem Teknik Sertifikasyona ilgili başvuruların yapılması gerekir. Bu başvurular dâhilinde sözleşmenin imzalanması için yapılan denetlemeler sonucunda belgelendirme için alınan evrakların kuruluşa verilmesi gerekir. Bu şartlar içinde kabul edilen kuruluşlar helal belgesini alarak ürünlerinde helal logosunu taşıma hakkı kazanmaktadır. Bu belgeyi almaya hak kazanmış kuruluşlar bir yıl süresince helal logosu taşıyan ürünlerini piyasaya sürebilirler.

Her yıl yenilenen bu belgeler için sürekli çalışma hali ve bu çalışma esnasında aynı şartları koruyabilme durumu aranacaktır. Kuruluşlar çok tanınan ya da tanınmayan firmalar olarak ayırt edilmeden sadece sertifika şartlarına uyduğu takdirde helal sertifikası alabilirler. Bu yüzden birçok tanınmış firma ürünlerini satmakta zorlanırken birçoğu da onların yerini almaya hızla devam etmektedir. Aldığımız her üründe garanti belgesi olmasını isteriz. Hatta garantisi yoksa bu ürünün defolu olduğunu düşünerek almak istemeyiz. Evimize aldığımız eşyalarda aranılan garanti belgesi artık yiyeceklerimizde de helal sertifikası olarak geçmektedir. Helal yiyecekler belgesinin önemi Müslüman olan her ülkede anlatmaya gerek bile duyulmadan anlaşılacak bir konudur. Ancak bu durumdan habersiz olanlar için bilinçlendirme yapmak en doğrusu olacaktır. İçinize sinen ve ailenizle birlikte yiyebileceğiniz gıdaların helal olduğunu bilmek sizi rahatlatacaktır. Çünkü bu gıdalar sağlık yönünden vücuda etki etmeyecek şekilde üretilmektedir.

Helal yiyecekler belgesi nasıl alınır konusunda sizlere yardımcı olalım. Her ürünün belirli sıcaklığa dayanma derecesi, belirli kesim önerileri ve saklanma koşulları vardır. İkinci aşama olarak saklanmaya gelmeden önce üretim aşamasında yapılan uygulamalar bu gıdaların uzun ömürlü tüketiminin olmasına, lezzetli olmasına, bağışıklık sisteminde yarar sağlamasına, vücudumuz için alınması gereken asıl gıdayı almamıza yardımcı olmaktadır. Helal yiyecekler belgesinin önemi bu konumda ortaya çıkarken insanların arayışına cevap verebilecek ürünlerin olması da sevindirici bir durum olmaktadır. Devletin bu önerilere kulak vermesi ve dini açıdan da destekleyerek bu ürünlerin piyasaya sürülmelerini sağlaması gelişme çağındaki çocuklarımız için oldukça önemli.

Dikkate alınacak konuların ele alınması ile belgelenmiş olan yiyeceklerin satışa sunulması elbette ki ülkemiz içinde ayrıcalıklı olmayı hedefleyecektir. Bu belgelerin geçerlilik süresinin bir yıl olması sürekli denetlenebilecek olan yiyecek üreticilerini de dikkatli olmaya yöneltmektedir. Belgelendirmek üretilen bir ürünün kullanım açısından uygun olduğunun ispatıdır. Helal yiyecekler belgesi Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri tarafından onaylanmış belgelerdir. Her ürün için gerekli olan bu belge kahvaltılıklardan, et ürünlerine, çocuklarımızın yediği şekerleme ve çikolatalardan meyve sularına ve satılan her ihtiyaç dâhili ürüne istek doğrultusunda verilen bir belgedir. Sertifikalı ürünler her yerde açıkça gösterilmektedir. Bu yüzden ne nerede diye aramanıza gerek yok. Artan taleple birlikte daha çok önemi artan helal yiyecekler halkın bilinçlendirilmesi ile de hayli ilgi görmektedir. Artık bütün marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz sertifikalı ürünler ile gönül rahatlığı ile yiyeceklerinizi almanız daha kolay olacak. Hijyenik ve paketli olarak satılan bu ürünler sağlıklı geleceğimizi kurmamız için en emin yol olacaktır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb