Hazer Amani Nereli

Author

Categories

Share

Hazer Amani Nereli

hazer-amani-nereli

Hazer Amani nereli sorusuna yanıt olarak Türkiye’de doğduğunu belirtmektedir. Yapılan araştırmalarda kendisinden edinilen bilgilerde Ankara’da doğduğunu açıklamaktadır. Yabancı olarak görülen ünlü şef kendi yaptığı açıklamalarda mutfakta ortaya çıkardığı tecrübelerinin hemen ortaya çıkmadığını ve bunun oluşumunda yaratıcı ve tamamlayıcı deneyimleri olan kişilerden kaynaklandığını belirtmektedir. Türkiye’de doğduğunu ve Akdeniz mutfağının yanında Ortadoğu mutfağı konularında bilgi sahibi olduğunu belirtmektedir. Bu konuda tecrübelerine ek olarak mutfaktaki beceri yaklaşımlarının ve performansının çok çeşitli ve yaratıcılık ortaya çıkaran çeşitli kişisel niteliklerinin ve tamamlayıcı deneyimlerinin olduğunu dile getirmektedir.

hazer-amani

Bu açıklamalarının yanında Ortadoğu ve Akdeniz mutfakları konusunda ki deneyimlerini ve bu konudaki bilgilerini aldığı İran ve Türk kültür birikimini ailesinin geçmişine bağlayarak bir arada topladığını açıklamaktadır. Hazer Amani Nereli diye düşünürken yaptığı açıklamalarında çizebileceği sahip olduğu referansların kapsamı dâhiline ekleyerek bu tür kültürlerin yanında Fransız mutfağına ait çeşitli yapıdaki lezzetlerin yaratıcı bir şekilde birleştirmiş olmanın tadını çıkarmaktadır. Hazer Amani nereli TED Ankara kolejini bitirdikten sonra ODTÜ’de sosyoloji bölümünde okumuş. Daha sonrasında Güney Afrika’da bulunduğu zaman içinde Cordon Bleu’de aşçılık konusunda eğitim almıştır. Eğitim görmüş olduğu okulunu birincilik derecesiyle bitirmesi ile birlikte Güney Afrika’da kalarak çalışmaya başlamıştır.

hazer-amani-nerelidir-2

Fakat sadece yemek bilmesi dünya çapında tanınmış olan aşçıya yetmemiş ve bunun üstüne Cape Wine Academy‘de 4 yıl süren bir program çeşidi olan dünya şarapları alanında adını duyuran bu konuda ve şarap yetiştiriciliği alanında da eğitim almıştır. Hazer Amani Nereli 9 yıllık yaşam süresini geçirdiği Güney Afrika iş dünyasından 2010 yılı itibari ile İstanbul’a dönüş yaparak ve Chilai adı ile bilinen restoranın bünyesinde Executive Chef i olarak çalışma hayatına devam etmiştir. 2011 yılında bu yılın En Yaratıcı Şefi ödülünü almaya hak kazanmıştır. Bu kadar başarılı çalışmanın izleyenlere ve tanıyanlara bir başlangıç olması açısından önem arz etmektedir. Birçok restorana şef olarak çalışan aşçılık konusunda ne kadar bilgisi olduğuna bakılacak olursa Hazer Ameni Nereli diye düşünmeden geri kalınmamaktadır.

hazer-amani-nereli-2

Çünkü işinin ehli bir kişinin nereli olduğundan ziyade nereleri gezdiği ve hangi kültürlerin bileşkesi olduğu daha önemli olmaktadır. Hazer Amani Nereli konusu ele alınırken aslında nerelerin ürünü bilgi birikimi sahibi olduğu düşünülmesi daha doğru olmaktadır. Yaptığı şaheser görünümlü yemekler ve yemek konusundaki başarıları görenleri ve yiyenleri lezzetin gerçek adını ve tadını öğrenmelerini sağlamaktadır. Bir aşçının sahip olması gereken becerilerin öncelikle tecrübeli kişilerin eşliğinde sağlam bir eğitim almasından geçtiğini Hazer Ameni Nereli sorusunun cevabını ararken bulan kişilerin başarılı olacağından emin olabilirsiniz.

hazer-amani-nereli-1

Hazer Amani Nereli diye kendisine sorulduğunda aslında Türkiye’de doğduğunu fakat aşçılık deneyimlerinin Afrika sahalarında geliştiğini belirtirken aşçılık konusunda gelişme sağlamak isteyenlerinde tek dal üzerinde yoğunlaşmalarının yeterli olmadığını belirtmektedir. Çünkü aşçı olmak için sadece sebzelerin veya içine katacağınız malzemelerin lezzeti oluşturmadığı bunun yanında değişik kültür birleşimlerinin karışımından ortaya çıkan bir lezzet olduğu konusunda ön bilgi oluşturmaktadır. Çalıştığı alanda yanında çalışanlarında bu yönde bilgi birikimine yönelmeleri için öncelikle çok iyi eğitim almaları konusunda sürekli uyarılarda bulunduğunu belirtmektedir. Kendisini örnek alanlara bu alanda başarının sırrının azim olduğunu da belirtmeden geçmemektedir

hazer-amani-nereli

Hazer Ameni Nereli Resimleri

hazer-amanihazer-amani-nerelidirhazer-amani-nereli-3hazer-amani-1hazer-amani-3hazer-amani-2

Author

Share