Hangi Bebek Bezi Daha Sağlıklı | Hanımların Dünyası

loading...

Hangi Bebek Bezi Daha Sağlıklı

Hangi Bebek Bezi Daha Sağlıklı

Hangi Bebek Bezi Daha Sağlıklı?

 

Bebek bezi bebeğinizin 2.5 ile 3 yaşına kadar ihtiyaç duyacağı ürünlerin başında gelmektedir. Hangi Bebek Bezi Daha Sağlıklı? Konusuna gelince, bebeğin durumuna göre değişkenlik gösteren hususlar vardır. Bebek gelişim uzmanlarına göre bebeklere verilen tuvalet eğitiminin 2 yaş civarında, bebeğin gösterdiği ‘hazırım’ sinyallerine göre verilmesini söylenir. Bilhassa erken zamanlarda bebek fiziksel ile psikolojik olarak hazır olmadan verilmeye çalışılan tuvalet eğitimi bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat bu yaşına kadar altı bezli olacak bebeğinizin bezini seçerken onun gelişim özelliklerini bilmeniz ve ona uygun ürünü seçmeniz gerekiyor ki neşesi kaçmasın ve hareketleri sınırlamadan sağlıklı büyümesini tamamlasın. Genel manasıyla bebek bezleri izlenim olarak aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de bebeğin ayına ve doğumuna göre değişen ihtiyaçlarından dolayı farklı ve bir o kadar da önemli görevler üstlenmektedir. Bebeğinizin doğum kilosu ve hangi ayda olduğu onun için seçeceğiniz bezde aradığınız özellikleri de belirliyor.

Buna göre bebek bezlerini 3 temel kategoriye ayırıp inceleyelim. Prematüre bebekler için bebek bezleri! Prematüre bebekler 37 haftanın altında 1.600 ve ya 1.900 doğan bebeklere denmektedir. Prematüre bebeklerin ciltleri şeffaf ve oldukça ince yapıdadırlar. Damarlar cilt üzerinden görülür her türlü dış etkiye karşı çok hassas yapıları vardır. Bu sebeple özel bir bakıma ihtiyaç duyulur. Bu bebeklerin çok daha fazla bakıma ihtiyaçları vardır. Isı şartları ve steril ortam gerekmektedir. Bu sürede bebekleri için hangi bebek bezini kullanacakları anne babaları için önemli bir sorun haline gelir. Çünkü kaliteli bir bebek bezi bile olsa prematüre bebeğin özelliklerine uygun üretilmemişse büyük gelmesinden dolayı tam uyum sağlayamadığı için idrar ve dışkıyı yeterli ememeyebiliyorlar. sızma yaşanabilir. Bu da bebekte cilt sorunlarına sebep olur.

Erken doğan bebeğinizin dokusuna uygun ürünler seçiniz. Özellikle yan bantları ses çıkarmayan ve oldukça kolayca açılan bezleri tercih edin ki uyku aralarında altını kolayca değiştirebilesiniz. Yan bantlar yumuşak ve özellikle sağlam olmalı ki defalarca açıp kapamaya dayanacak bantlara sahip olsun. Özel göbek oyuntusu bulunan bebek bezleri bebeğin göbek bağının tahriş olmasını engelleyerek göbek bağını korumaktadır. Ayrıca prematüre bebeğinizin cildinin sağlıklı olması için nefes alabilen tekstil dış yüzeyli bezlerde bulunuyor. Dış yüzeydeki bu gözenekler, bebeğin cildinin her noktada taze havayla buluşmasını ve altının her zaman kuru kalmasını sağlar. Sızmaları engelleyen tercihler yapınız. Böylelikle bebeğinizin cildinden uzak tutar ve pişik oluşumunu engellemede yardımcı olmaktadır. Özellikle bebeğinize alacağınız bezin Türk Pediatri Kurumu tarafından önerilen bezler olmasına dikkat edin. Dermatologlar tarafından sağlıklı ürünlere yönelin. Hangi Bebek Bezi Daha Sağlıklı? Şeklinde bir konu söz konusu ise bunlara dikkat etmelisiniz.

Yenidoğan bebekler için bebek bezleri! Günümüzde normal kilosunda doğan bebeğiniz erken doğan bebeklere göre daha güçlü ve özellikle dış dünyaya hazırlıyor. Fakat her şeyiyle size bağımlı ve kendisine uygun olmayan ortam ve materyallere karşı duyarlardır. Çok fazla sıvı tüketen bebeklerin bunu karşılayabilmek için etkili bir beze ihtiyacı vardır. Sağlıksız bir popo bakımı onun beslenmesinden uykusuna algı gelişiminden günlük aktivitelerine kadar tüm alanlarda sorunlar yaşamasına neden olur. Bu sebepten ihtiyacına göre bezini seçin. Göbek oyuntusu olmasına özen göstermelisiniz. göbek oyuntuna sahip olmalıdır. Özellikle yan bantların esnekliği oldukça önemlidir. Bebeğinizin altını ne kadar sık kontrol ederseniz ediniz sağlam cırt cırt bantları ile kendiliğinden açılmamalıdır. Esnek yan bantları bebeğin gelişimine ve hızlı kilo alımına uyum sağlamalıdır. Kalitede ki emicilere sahip bebek bezlerinin kullanımı gerek sizin gerekse de bebeğinizin işini kolaylaştıracaktır. Büyüyen bebekler için bebek bezleri! Zaman geçtikçe ilk aylarda hareket etmeyen bebeğiniz artık emeklemeye ve adım atmaya çalışarak yuvarlanıp, tırmanmalara geçebilir.

Hareketli olan bebeğinize uyum sağlayabilecek bir bebek bezi bulmalısınız.

• Onunla birlikte hareket etsin, rahatını bozmasın.

• Sızıntı yapmasın.

• Bacak aralarını, sürtünerek tahriş etmesin.

• Cırt bantları sağlam olsun, sık açılıp kapanmalara dayansın.

• Esnek bantları ile bel bölgesinde sıkma yaratmasın, kızarıklık oluşmasın.

• Bebek bezlerin arasında tercih yaparken ince yapıda olanları tercih etmelisiniz. Ağır ve kaba olması bebeğinizi huzursuz edecektir.

• Süper emiş gücüyle bebeğin artan idrarını hemen içine hapsetsin.

• Bebeğinizin sağlığını bezinden de izlemeniz mümkündür.

Özellikle bebek bezi bebeğinizin sağlığı ile ilgili size önemli ipuçları vermektedir. Bebeğinizin bezi aslında size sağlığıyla ilgili ipucunun verimini sağlıyor. Ne sıklıkla idrar yaptığını ve görünün renginden sonuca varabilirsiniz. Normalde bebeklerin idrarları neredeyse renksiz görünmektedir. Açık sarı görünenlerde de herhangi bir sağlık problemi yoktur. Bebeğin beslenme şekli, aldığı ilaçlar ve ya geçirmekte olduğu hastalık onun idrar ve dışkısının görünümünü de değiştirmektedir. Özellikle antibiyotik içerikli ilaçların kullanımı sonucu da bebeklerin idrarlarında değişiklikler olmasına imkan tanır. Hangi Bebek Bezi Daha Sağlıklı? Adlı yazımızda sizlere yardımcı olacak bilgileri sunduk.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb