Hamileyken Saç Boyanır Mı

Author

Categories

Share

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

 

Kadınlar tarafından en çok konuşulan biride hamileyken saç boyanır mı? Eskilere göre hamileyken saç boyatmak zararlıdır. Ancak yeni nesinin değimine göre ise, bunların hepsi koca karı lafıdır. Peki, bu durumda biz ne yapacağız. İşimize gelene inanıp, bildiğimizi mi okuyacağız? Yoksa 9 ay boyunca saç boyatmayacağız mı? Biz en iyisi uzmanların bu konuda neler dediğine kulak kabartalım. Uzman görüşlerine göre anne adayları saç boyatır mı? Biz şimdi bunları konuşalım. Şuana kadar hamileyken saç boyatmanın bebeğe zararlı olabileceğine sair somut bir gerçek bulunmasa da, uzmanlar hamileliğin ilk üç ayında bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilememesi için, saç boyatılmamasının daha yerinde bir karar olacağı yönünde. Aslında boya başlı başına bir kimyasal maddedir. Bu nedenle de hem anne hem bebek sağlığı açısında hamilelik süresince kullanılmaması bence çok daha doğru olacaktır. Eğer saçınızda erken beyazlama varsa, saç renginizi değiştirdiyseniz, kısaca illa ki ben saçımı boyamak istiyorum diyorsanız o zaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hamileyken saç boyatma konusunda benim size naçizane önerim, en azından hamileliğinizin ilk 3-4 ayını beklemeniz. Sonrasında seçiminizi organik boya ya da kınadan yana yapmanız olacaktır. Organik boyalar, fiyat olarak piyasadaki boyalara kıyasla biraz pahalı olabilir, ama en azından daha az risk almış olursunuz. Tercihini siyah kahve tonları ve kızıldan yana yapacak olanlara tavsiyemiz ise organik kına kullanmaları. Kına deyince akla her ne kadar kırmızı renk geliyorsa da kına içine katacağınız ceviz kabuğu gibi çay gibi doğal ürünler istediğiniz koyu tonlardaki saç rengini doğal yolardan kolaylıkla elde etmek mümkün. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun. Hamilelikte Saç Boyatmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat! Edin.

Gelelim şimdi hamileliğin 4. Ayından sonra saç boyatacak olan anne adaylarının dikkat etmesi gerekenlere;

• İlk kural yazımızın üst paragrafında belirttiğimiz üzere kesinlikle organik boya ya da kına tercih etmeniz.

• Evde saç boyayacaklar mutlaka hava alan bir alan tercih etmelidir. En azından saç boyama işlemi sırasında odanızın camını ya da balkon kapısını, açabilirsiniz.

• Saç boyama işlemi sırasında boyanın ciltle temas etmesini önlemek için, eldiven kullanın.

• Boya işlemi sırasında boyanın cildinize değememesi için tercihen önlük ya da eski kıyafetlerinizi tercih edebilirsiniz.

• Boya işleminden sonra saçınızın diplerini ılık su ile bolca yıkayın.

Kalıcı Boyalar İle Hamileyken Saç Boyanır Mı? Saç boyalarında bulunan amonyağın çok kaz kısmının deri tarafından emileceğini düşünürsek, hamileyken muhtemelen zarar vermesi düşük gibi görünüyor. Hamileyken Saç Boyanır Mı? Sorusuna burada verilecek en mantıklı cevap hamileliğin ilk 3-4 ayının mutlaka beklenmesi gerektiğidir. Çünkü az da olsa deriye bulaşan boyanın bebek ve anne için bir risk taşıdığı gibi mutlak bir gerçek var iken, bunu görmezden gelmek olası bir riskle karşılaşmanın yüzdesini arttıracaktır. Özellikle boyama işlemi sırasında, amonyak kokusunun bebeğe solunum yolu ile geçme olasılığının bulunduğunu unutmamak gerekir. Saç boyama deyince akla saç boyaları gelse de röfle de bir saç boyama türüdür. Bu nedenle uzmanlar tarafından anne adaylarının hamiliklerinin ilk 3-4 ayında yaptırılması tavsiye edilmiyor.

Kuaförde yapılan saç boyatma işlemlerinde boya sonrası boya yapılan alanın havalandırılması ya da anne adayının boya, işlemi sonrasında kuaförde beklenmemesi gerekir. Boya işlemi sonrasında bekleme süresi boyunca boyanın göze kaçma ve deri ile temas etmesi gibi durumlarında olabileceği göz önüne alınmalıdır. Hassas bir bünyeye sahip olan anne adaylarının boya işlemi öncesi mutlaka bir alerji testi yaptırmaları tavsiye edilir. Dilerseniz kuaföre saç boyası yaptırmadan önce saçın bir kısmının boyatarak cildin bu işleme reaksiyon gösterip göstermeyeceği takip edilebilir. Kuaförde Çalışan Anne Adayları İçin Tavsiyeler Kuaförde Çalışan Anne Adayları mesleklerinden dolayı en riskli guruba girmektedir. Bu nedenle kuaförde çalışan anne adaylarının hamileliğinin ilk 3-4 ayı boyunca mümkün olduğu kadar, boyadan uzak durması gerekmektedir. Böyle durumlarda mekanın belli aralıklarla havalandırılması, vücudu koruyan kıyafetler giyilmesi, gibi önlemler alınabilinir. Boyalar kendi arasında kalıcı, geçici, organik vs gibi çeşitlere ayrılsa da belli oranlarda kimyasal içermektedir. Bu nedenle saç boyalarındaki bulunan kimyasalların zararlarından etkilenmemek

Author

Share

Önceki İçerikEmzirme Teknikleri
Sonraki İçerikEvlenme Teklifi Fikirleri