Hamileyken Ciğer Yenir Mi

Author

Categories

Share

Hamileyken Ciğer Yenir Mi?

 

Hamilelik süreci hem mutlu hem de endişeli bir süreçtir. Bu süreçte attığınız her adıma dikkat etmeniz ve kendinizi korumanız gerekir. Bunun yanı sıra elbette sağlıklı besinler tüketmeye ve zararlı maddelerden uzak durmaya da özen göstermeniz gerekir. Bebeğiniz doğana kadar geçecek sürede aldığınız her gıdanın ya da ilacın sizin için önemi büyük olacaktır. Bu anlamda bazı kulaktan dolma bilgiler bazı gereksiz bilgiler kafanızın karışmasına neden olabilir. Geçmişten günümüze en çok tartışılan konulardan bir tanesi olan hamilelerin doğru beslenmesi uzman bir doktor aracılığı ile sağlanmalı ve sağlıklı bilgiler akratılmalıdır. Pek çok anne adayının merak ettiği hamileyken ciğer yenir mi gibi sorular aslında kökeni bilmeden cevap verilen ve insanların yanlış bilgilenmesine neden olan bir durumdur.

Hamilelik sürecindeki beslenme hem bebeğin gelişimini desteklemek adına hem de anne adayının sağlıklı kalması adına son derece önemlidir. Eğer doğru şekilde beslenmemiş bir anne varsa aynı şekilde yeterli gelişim görülmeyen de bir bebek var demektir. Bu nedenle öncelikle doğru beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Hamilelerin katkı maddesi kullanılmamış, doğal olan besinleri tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Aksine bu şekilde beslenildiği takdirde dsaha sağlıklı bir zinde hissederler. Katkı maddeleri sadece bebeğin gelişimi için değil aynı zamanda anne adayının da vücut dengesini bozabilecek içeriğe sahip olabiliyor. Gün içinde yeterli oranda protein, karrbonhidrat, mineral ve vitamin desteği sağlanması hamileyken ciğer yenir mi gibi soruların da önüne geçmek için en ideal çözümdür. Bu süreçte elbette yediğiniz besinleri çok fazla abartmamanız gerekir. Her ne kadar doğal olsa da her besinin de dengeli ve ölçülü olarak alınması gerekir. Normalinden daha fazla alınması halinde elbette küçük ya da büyük çapta sorunlara neden olabilmektedir. Bu anlamda genelde aş erme döneminde hamilelerin çok istedikleri bir yiyeceği çok fazla tükettikleri görülebilmektedir. Ancak bu durum zararlı olabilir. Bu nedenle dengeli ve ölçülü yemeğe özen gösterilmesi son derece önemlidir. Kanı düşüren besinlerin, kan sulandıran ilaçların ya da vücutta çok miktarda vitamin ya da mineral birikmesine neden olan unsurların dikkatli kullanılması ve tüketilmesi gerekmektedir.

Hamileyken ciğer yenir mi? Bu süreçte dikkat edilmesi gereken ciğer de en merak edilen konuladan bir tanesidir. Ciğer aslında protein içermesi nedeni ile son derece faydalı ve gelişimi destekleyen bir besin kaynağıdır. Ancak ciğer içinde yer alan A vitamin suda değil yağda çözünen bir vitamin türüdür. Bu nedenle vücudunuzda çok miktarda A vitamini bulunması vücudun ve bebeğin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bunun dışında ölçülü olarak tüketilmesi hamileliğin seyrinde olumlu etkiye sahip olacaktır. Ciğer içerdiği folik asit, demir, A vitamini ve protein değerleri ile aslında bir hamilenin alması gereken pek çok maddeyi içermektedir. Ciğerin içinde bulunan folik asit hamilelik sürecindeki bayanlara düzenli olarak verilen ilaçlar arasında yer alabilmektedir. Bebeğin gelişimini desteklemek için kullanılan bu ilaç aslında ciğerde bolca bulunmaktadır. Ölçülü olarak yemeniz halinde ilaç kullanmadan folik asit almış olursunuz. Aynı şekilde protein de hamilelik evresinde bebeğin gelişimini destekler. Ayrıca ciğerin içerdiği demir de hemoglobin oluşumunu destekleyecektir. Ancak haftada bir kereden fazla tüketilmesi halinde elbette bu değerler ya da yediğiniz besinler zarar verici etkiye de sahip olabilmektedir.

Hamilelik sürecinde tükettiğiniz ciğerin hangi hayvandan sağlandığı da son derece önemlidir. İçerdiği A vitamini hayvanlara göre de farklı miktarlarda bulunabilmektedir. Örneğin avuk ciğer dana ciğerine oranda daha düşük oranda A vitamini içerir. Bu nedenle tükettiğiniz büyük baş hayvanlara ait ciğerlerde daha yüksek oranda A vitamini almış olursunuz. Çok sık tüketilmesi sorunlara neden olabilmektedir. İçerdiği A vitamini yağda çözünen bir madde olduğu için çözünmeyen miktarlar doğum kusurlarına neden olabilmektedir. Farklı hücrelerin gelişmesini de sağladığı hatta kanser hücrelerinin de gelişimini sağlayabildiği için hamilelik döneminde ciğer tüketimine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Ciğer sadece hamilelik sürecinde olan bayanlar için değil aynı zamanda kolekstrol hastası olan kişilerde de son derece dikkat edilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Çok fazla tüketilmesi zararlı hale gelmesine neden olabilmektedir. Kolestrolün yükselmesine neden olabileceği için ölçülü ve dengeli kullanılması hatta bazı insanlarda kesinlikle tercih edilmemesi gerekebilir.

Birçok besin maddesinde olduğu gibi ciğer de insanlara ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini sağlamak ve vücut gelişimine katkı sağlamak adına yarar bir besin kaynağıdır. Ancak her besinin ölçülü olarak tüketilmesi gerekir. Haftada bir kereden fazla et ve ciğer türü protein kaynaklarını kullanıyorsanız ya da tek bir besin grubundan çok fazla tüketmişseniz vücudunuzda farklı tepkilere neden olabilmektedir. Bazı tepkimeler çok açık görülebilir ancak bazı tepkiler daha sonradan fark edilebilir. Bu nedenle kullandığınız besinleri her zaman ölçülü ve dengeli almaya özen göstermeniz gerekir. Hamileyken ciğer yenir mi? Yüksek protein içeren besinlerin aynı zamanda hamilelik sürecinde kilo alımını da desteklediği bilinmektedir. Bu nedenle bu süreçte kilo kontrolünün sağlanması ve normalin üzerinde kilo alımının engellenmesi gerekir.

Author

Share

Önceki İçerikEmre Karatekelioğlu
Sonraki İçerikSaç Uzatma Yolları