Hamilemiyim | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilemiyim

Hamilemiyim

Hamilelik Belirtileri Nelerdir Hamilemiyim

hamilemiyim-acaba

Hamileliğin ilk belirtilerinden en bilineni sık idrara çıkmadır. Bunun sebebi anne adayının idrar kesesi üzerinde oluşan baskıdır. Bunun dışında göğüslerde hassasiyet ya da ağrı görülebildiği gibi regl döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de göğüslerde şişme görülebilir. Göğüs ucunun renginde değişiklik, sürekli uykulu ve yorgun hissetme, sabah bulantısı olarak bilinen ancak günün her saati görülebilen bulantı da hamileliğin ilk belirtilerindendir ve ilk haftalarda görülür o halde hamilemiyim?

kesin-hamilemiyim-1

Hamileliğin belirtileri ilk çağlardan beri insanların dikkatini çeken ve üzerinde çalıştıkları bir konu olmuştur. Eski mısırda bir kadının hamile olup olmadığının anlaşılması için kullanılan ilginç bir yöntem vardır. Bu yöntemde hamile olduğu şüphesi bulunan kadın arpa ve buğday dolu torbaların üzerine idrar yapar. Aynı işlemi hamile olmadığından emin olunan bir kadın da aynı şekilde uygularmış. Eğer her iki kadınında idrar yaptığı torbadaki arpa ve buğdaylar aynı anda yeşerirse kadının hamile olmadığı anlaşılırmış. Ancak kadın hamile ise onun idrarını yaptığı torbalardaki arpa ve buğdaylar daha erken yeşerirmiş.

hamilemiyim-acaba

Bu yöntemin kökeni aslında günümüzde kullanılan modern hamilelik testleriyle aynı. Çünkü her iki yöntemde de ölçülen aslında idrardaki hormon seviyeleri. Günümüz testlerinde idrar bulunan hormon test üzerinde iki adet çizgi oluşturarak bizi daha kısa sürede bilgilendirirken eski mısırda da yine bu hormon sayesinde daha çabuk yeşeren buğday ve arpa, şimdikine göre biraz geç de olsa kadının hamile olup olmadığı bilgisinin verilmesini sağlıyordu. Hamileliğinizin birinci ayına girdiğinizde bebeğiniz büyüklüğü yaklaşık olarak bir haşhaş tohumu kadardır. Bu aşamada döllenmiş yumurtanın uterüse yerleşmesi sebebiyle bir miktar kanama olması normaldir bu kanama yerleşme kanaması olarak bilinir bu da hamilemiyim sorusunun cavabı olabilir.

hamilemiyim-1

Bu aşamada doktorunuzun tavsiye ettiği doğum öncesi vitamin ve minarallerin alınması önemlidir. Hamileliğin ikinci ayına geldiğinizde bebeğinizin büyüklüğü yaklaşık olarak bir kiraz kadardır. Bebeğin anne karnındaki hareketleri başlamıştır ancak bu hareketlerin anne tarafından hissedilmemesi de normaldir. Gebeliğin üçüncü ayında ise bebeğin ağırlığı yaklaşık on beş gramdır. Bebeğin gelişimi için kritik dönemin başlangıcı olan üçüncü ayda anne adayının iştahında büyük bir artış görülür. Ayrıca anne adayının diş etlerinde hassasiyet de görülebilir. Dördüncü ayda bebeğin büyüklüğü küçük bir elma büyüklüğüne ulaşmıştır.

hamilemiyim-acaba-1

Karında oluşan şişlik iyice belirginleşmiş ve akciğerde su toplanması sebebiyle anne adayının nefes alışverişi güçleşmiş olabilir. Dördüncü ayda bebeğin ağırlığı yaklaşık 250 gramdır. Dördüncü ayda tekmeleme ve düzensiz hareketlenmenin yanısıra ritmik küçük sarsıntılar hissedilebilir. Bebeğin gelişmemiş diyaframı sebebiyle hıçkırmalarını hissedebilirsiniz. Bunların tamamı normaldir. Beşinci aya girdiğinizde bebeğinizin en hareketli dönemine girdiğini de unutmayın. Bu dönemde erken doğum sancıları konusunda dikkatli olmalısınız adet sancısına benzer kramplar, leğen kemiğinizde hissedilen yoğun bir baskı hissi ve normal olmayan vajinal akıntı erken doğum habercisi olabilmektedir.

acaba-hamilemiyim

Hamilemiyim Resimleri

 

kesin-hamilemiyimacaba-hamilemiyim-1hamilemiyim-nasil-bilirimhamilemiyim-nasil-bilirim-1hamilemiyim-nasil-bilirimhamilemiyimkesin-hamilemiyimacaba-hamilemiyimhamilemiyim

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb