Hamilelikte Yatış Pozisyonları | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

 

Hamileliğin öğrenilmesinin hemen ardından yani ilk haftalarda yatış pozisyonlarınızı değiştirmenize gerek yoktur. Hamileliğin 20. Haftasına kadar istediğiniz şekilde yatabilirsiniz ve bu durum gebeliğiniz için herhangi bir risk teşkil etmez. Ancak hamileliğinizin 20. Haftasından sonra bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Hamilelikte yatış pozisyonları değişik şekillerde olabilir. “SOS” denilen yatış pozisyonu hamilelikte en ideal yatış pozisyonlarından bir olarak kabul edilmiştir. Bu pozisyona göre, sol tarafınıza doğru yatıp dizleriniz karnınıza doğru kırarak bacaklarınızın arasına yastık almanız gerekir. Bu şekilde yatıldığı takdirde hem siz çok rahat edersiniz hem de bebeğiniz olumsuz bir şekilde etkilenmez. Bu nedenle uzmanların en sık tavsiye ettikleri hamilelikte yatış pozisyonları arasında SOS pozisyonu gelmektedir. Bu yatış pozisyonun önemi şu şekildedir: SOS pozisyonunda tüketilen besinlerin ve kanın plasentaya daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca böbreğin çalışmasını da kolaylaştırarak zararlı atıkların ve sıvıların vücuttan daha iyi bir şekilde atılmasını da kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte hamilelikte görülen diz ve ellerdeki şişmeler de en aza iner.

En ideal hamilelikte yatış pozisyonları arayanlar için önerilerimizden biri de gebeliğiniz boyunca hamile yastığı kullanmanız olacaktır. Normal yatış pozisyonlarınızı değiştirmek biraz zordur. Ancak zamanla bu yeni yatış şekline de kolayca alışabilirsiniz. Uyku halinde istemsiz bir şekilde yatış pozisyonunuzu değiştirmiş olabilirsiniz. Bu durumda telaş etmenize hiç gerek yoktur. Uyandığınızda hemen yan yatış pozisyonuna geçebilirsiniz. Alışana kadar bir süre bu şekilde idare edin ve göreceksiniz ki en kısa süre içinde vücudunuz bu yeni yatış pozisyonuna adapte olacaktır. Hamilelikte yatış pozisyonlarını merak eden anne adayları için birkaç tavsiyede bulunmak isteriz. Bu tavsiyelerimiz tamamen uzmanların önerileri araştırılarak derlenmiştir. Hamilelikte hangi pozisyonda uyunmalıdır? Öncelikle anne adayları nasıl rahat ediyorlarsa o şekilde yatmalıdırlar. Zaten bir insan uyku halindeyken sabit bir yatış pozisyonunda sürekli uyuması fizyolojik olarak mümkün değildir. Yapılan araştırmalar sonucu 8 saatlik bir uyku halinde kişinin yaklaşık olarak 25-30 defa pozisyon değiştirdiği tespit edilmiştir. Ancak bazı sağlık problemleri neticesinde gebeliğin erken sonlanması veya plasenta yetmezliği durumlarında az öncede belirttiğimiz sol tarafa yatma şekli olan “SOS” yatış pozisyonu önerilmektedir. Bu pozisyon anne adayının gündüz yaptığı istirahatlerde ancak uygulanabilir ve uygulanması da hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem arz eder. Anne adayı bu yatış pozisyonunu uyanıkken çok rahat bir şekilde uygulayabilir. Ayrıca sol tarafa yatma pozisyonu doğum ağrılarının başladığı ilk anlarda da tavsiye edilir ve annenin sırt üstü ağrı çekmektense sol tarafa doğru yatıp ağrısını çekmesi tavsiye edilmektedir.

Sırt üstü yatmak sorunlu bir hamilelik geçiren kişilere kesinlikle önerilmemektedir. Bunun sebebi ise, büyüyen rahim ve arkasındaki toplardamarların sıkışması sonucu kan dolaşımının bozulması ve böylece hamile kadının baygınlık hissi geçirme tehlikesi oluşmasından dolayıdır. Bu nedenle istirahat etmesi istenen anne adayları için en ideal yatış pozisyonu sol tarafa doğru dönüp dizlerini karnına çekmesi şeklindedir. Bu pozisyon kan dolaşımını hızlandırdığı gibi vücuttaki zararlı sıvıların kolayca atılmasında yardımcı olduğu bilinmektedir. Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı mıdır? Hamilelik yatış pozisyonları arasında sırt üstü yatmanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak az öncede belirttiğimiz gibi hangi pozisyonda uyursanız uyuyun, uyku esnasında hareket edeceğiniz için yatış pozisyonunuz değişecektir. Hamileliğinizin ilk haftalarında rahim çok fazla büyük olmadığı için rahim arkasındaki toplardamarla bir sıkıştırma yapmaz ve bu nedenle bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Ancak hamileliğin 20. Haftasından itibaren vücut yapınızdaki anatomik değişikliklerden ötürü sırt üstü yatmak size rahatsızlık vereceği için bu şekilde yatmaktan vazgeçeceksiniz. Bazı hamile kişiler sırt üstü yatmanın çok rahat olduğundan bahsetmektedirler. Evet, bu doğrudur ancak, rahminizin bütün ağrılığını sırtınıza yüklediğinizde çeşitli problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar arasında, sırt ağrılarınız artabilir, basur ve sindirim sistemi problemleri yaşayabilirsiniz. Ayrıca kan dolaşımınız bundan etkilenir ve solunum güçlüğü çekmenize neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte yatış pozisyonlarına her anne adayı hem kendi sağlı açısından hem de bebeğinin sağlığı açısından çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Yüz Üstü Yatmak Zararlı mıdır? Hamilelikte yatış pozisyonları arasında en fazla merak edilen hamileyken yüz üstü yatmak uygun mudur sorusudur. Buna şu şeklide cevap vermek daha uygun olur sanırım. Yüz üstü yatmanın hamileliğin ilk haflarında herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak hamileliğin ilerlediği aylarda alınan kilolarında etkileriyle zaten birçok bayan yüzüstü yatmakta zorlanacağı için genellikle yan veya sırt üstü yatmayı tercih ederler. Yine de yüz üstü yatmak isteyen anne adayları için ve bebekleri içinde bir sakıncası yoktu diyebiliriz. Çünkü anne karnındaki bebek bir sıvının içindedir ve bu sıvının içinde yüzer. Bu sıvı bebeği dışarıdan gelecek tüm etkilere karşı koruduğu için hamilelikte yüz üstü yatmanın bir sakıncası görülmemiştir. Özellikle uyku halinde yatış pozisyonlarımızı kontrol edemediğimiz için yüz üstü yatmayı seven hamile bayanların bu konuda içlerin rahat olması gerektiğini söyleyebiliriz. Hamilelik Döneminde Yatakta İstirahat Nasıl Olmalıdır? Hamilelik döneminin rahat geçmesi için yattığınız yatağın sert olmasına özen gösterin. Hamileliğiniz ilerlemeye başladığında sırt üstü ve yüz üstü yatmakta zorlanacağınız için sadece yan yatma şansınız olacaktır. Hamilelikte yatış pozisyonları arasında önerilen yan yatma, daha çok sola doğru yan yatma şeklindedir. Bacaklarınızı bir miktar kıvırıp arasına yastık koyduğunuz takdirde bu yatış şekli sizi oldukça rahatlatacaktır. Hamileliğin son haftalarında anne adaylarının uykuları çok sık bölünür ve yeterli uyku uyuyamazlar. Bunun içinde gündüzleri bir miktar yan yatarak uyumaları tavsiye edilmektedir.

Hamileyken Neden Hemen Uykuya Dalınmaz? Hamileler hemen uykuya dalamadıkları için şikâyet ederler ve kendilerini zor durumda hissederler. Bu durumun birden çok sebebi vardır. Ancak en önemli sebeplerden birisi bebeğin anne karnında hızla büyümesinden dolayı rahat bir yatış pozisyonunda uyunamamasıdır. Anne adayı rahat yatamadığı için dolayısıyla uykuya dalması da zorlaşmaktadır. Diğer bir etkende vücut kitle endeksi gittikçe arttığı için uyku esnasında pozisyon değişikli yapmanın zorlaşmasıdır. Böyle bir durumun olması da doğal olarak anne adayının yeterli bir uyku uyuyamamasına neden olur. Bunların dışında hamilelik döneminde normal olarak görülen bazı değişiklikler uykuya çabuk dalamama ve uykunun yarıda bölünmesi durumlarını ortaya çıkarmaktadır. Hamilelik Döneminde Verimli Bir Uyku Nasıl Olmalıdır? Hamilelikte yatış pozisyonlarının önemi kadar bu dönemde verimli bir uyku düzenini sağlamakta çok önemlidir. Bu nedenle aşağıda vereceğimiz düzenli uykunun püf noktaları hamileliğinizi daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelik döneminde verimli bir uyku için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

• Öncelikle çay, kahve ve kolalı içecekleri mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Özellikle de öğleden sonra ve akşamları bu tür içecekleri kesinlikle tüketmemelisiniz. Ancak bu şekilde rahat bir uyku düzeni kurabilirsiniz.

• Yatmadan yaklaşık 2-3 saat önce sıvı tüketimine son vermenizde önerilmektedir. Ancak gün içinde vücudunuz için yeterli miktarda sıvı tüketimine özen göstermelisiniz. Aynı şekilde yatmadan önce çok ağır yemekler yemek uykunuzda sorunlarla karşılaşmanıza neden olacağı için uzak durmalısınız. Eğer mide bulantınız varsa bu tür yağlı ve ağır gıdalar mide bulantılarınızı arttırabilir. Bu nedenle yatmadan önce yağsız krakerler yerseniz mide yanmanız ve bulantınız için daha ideal bir tercih olacaktır.

• Hamileliğiniz döneminde mutlaka uyku düzeninizle ilgili bir program yapın ve belirlediğiniz yatış ve kalkış zamanlarına mümkün olduğunca uygun davranın.

• Günlük düzenli olarak egzersiz yapın ancak bu egzersizleri yatmadan bir süre önce yapmayı bırakın.

• Hamilelik süreciniz boyunca rahatlığınız ön planda tutun ve bunun için yastık kullanmaktan çekinmeyin. Nasıl rahat ediyorsanız başınızın arkasına, belinize, bacak aranıza vb. şekilde yastıkları hep yanınızda bulundurarak kullanın.

• Yatmadan önce sizi rahatlatacak bir şeyler yapmaya gayret edin. Mesela ılık bir duş yapabilir veya bir bardak süt içebilirsiniz. Bunlar sizi rahatlatacağı için uykuya daha çabuk dalmanızı sağlayacaktır.

• Hamilelik döneminde bacak krampları yüzünden sık sık uykunuz bölünüyorsa, yatmadan az önce iyice gerinin ve yeterli oranda kalsiyum almaya özen gösterin. Kalsiyum ilaçlarının kullanımı konusunda mutlaka doktorunuza danışın ve onun vereceği önerileri dikkate alın. Böylece hamileliğinizi daha rahat atlatabilir ve çıkan sorunlarla daha kolay baş edebilirsiniz.

• Eğer gece uyanıp daha sonra uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, kendinizi uyumak için çok fazla zorlamayın. Yataktan kalkıp evin içinde bir süre dolaşın, kitap okuyun veya uykunuzu dağıtmayacak farklı aktiviteler yapın. Örneğin, müzik dinleyebilirsiniz, televizyona bakabilir veya internette biraz dolaşabilirsiniz. Geceleri kaybettiğiniz uyku saatlerini gün içerisinde yarım saat veya bir saatlik şekerlemeler yaparak kapatabilirsiniz. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen tüm anne adaylarının hem hamilelikte yatış pozisyonları hakkında hem de hamilelik sürecinde verimli bir uyku ve benzeri konular hakkında kendi doktorlarıyla istişare etmeleri çok önemlidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb