Hamilelikte Uyku Düzeni Nasıl Olmalı | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Hamilelikte Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Hamilelikte Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Gebelikte uyku düzenini sağlamak oldukça önem taşımaktadır. Gebeliğin ne kadar zor ve sorumluluk isteyen bir süreç olduğunu unutmamalısınız. İçinizde taşıdığınız canın kıymetini bilmeli onun katiyen zarar görmemesi için elinizden geleni yapmalısınız. Vücudun geçirmiş olduğu bazı fizyolojik sebepler kişinin zamanla ruh halini de değiştirecektir. Olduğunuzdan daha sakin ya da olduğunuzdan daha agresif olabilirsiniz. Bu nedenle kişi bu dönemlerde değişik ruh hallerinin içerisinde bulur kendisini. Hamilelikte uyku düzeni nasıl olmalı derseniz bu sizin ve bebeğinizin genel sağlık durumu için oldukça önemlidir. Yatış pozisyonu sola doğru sağlanmalıdır. Bunun ana nedeni bebeğin daha rahat nefes alması ve gelişimini tamamlarken sıkıntı yaşamamasıdır. Hamileliğin ilk aylarında cenin ana rahme tam olarak yerleşirken ve yavaş yavaş oluşum olgusuna geçerken bu anne adayında istenmeyen rahatsızlıklara yol açacaktır. Özellikle sık yaşanan mide bulantıları, baş dönmeleri ve uyku kontrolünün sağlanamaması söz konusudur. Uyku düzeninin bozulmasına neden olan sebeplerden söz edelim. Bakalım bir anne adayı hangi zamanlarda en çok uykusuzluğa maruz kalır?

• Ceninin büyümesi ile değişen fizyolojik hallerde anne adayı uyku esnasında sıkıntılar yaşar. İstenmeyen baş ağrıları ve karın mesanesinde büyüme olgusu gelişir. Gelişen karın ve alınan kilo problemleri annenin uyku düzenini bozmaya yeter.

• Göğüslerde artan şiddetli ağrılar da uyku problemi için bir neden olabilmektedir. Anne adayı gebeliğin ilk haftalarında bile yüz üstü yatmayı beceremez. Çünkü o arada göğüs ağrısı daha fazla baskıya uğrayacağından bu ağrılar çekilmez olur ve bu düzenden de anne adayı vazgeçmiş olur.

• Bel ve sırt ağrıları her gebeliğin dert etiği bir konudur. Bu nedenle şiddetle artan bel ağrıları bebeğin büyümesi ile devam eder. Özellikle anne adayı 28. Haftaya geldiğinde neredeyse hiç uyuyamaz hali alır. Dönmek isterken bunu eskisi kadar rahat bir şekilde karşılayamaz. Sağ ve sola dönme işlemi ona işkence gibi gelir. Bunun asıl nedeni karnın artık hızlıca büyümesidir.

Bebek anne karnında büyürken anne bu konuda huzursuzlukların içerisinde bulur kendisini. Hamilelikte uyku düzeni nasıl olmalı sorusuna gelince ise size birazdan değişik birkaç ipucu vereceğiz. Bu ipucular sayesine gebeliğinizde daha rahat edecek ve huzura varacaksınız. Hamilelikte uyku düzeni için: Her zaman en büyük alışkanlığınız sol tarafa yatma pozisyonudur. Bu durumu sürdürdükçe kese daha rahat edecek ve sizde bundan sıkıntılar çekmeyecek ,daralmayacaksınız. Hem anne adayı hem de bebek adayı için en rahat yatma pozisyonu sağ tarafa değil de sol tarafa dönerek ayaklar karnın iç haznesine gelecek şekilde çekilmesidir.

Bu egzersiz sayesinde kan dolaşımını en iyi şekilde sağlayacak bebekte böbrek çalışmasını ve sizde daha sağlıklı nefes alma özelliğini vurgulayacaktır. Yatış şeklinizi doğuma kadar değiştirmenizi tavsiye etmiyoruz. Özellikle yüz üstü ve dümdüz yatmakta çok sağlıklı olmaya bilir. Sol yana dönerek rahat rahat yatabilirsiniz. Sol yanın diğer organların çalışması ve işlevselliği bakımından önemli olduğunu sakın ola ki unutmayınız. Gebeliğin ilk 3 ayı haricinde artan tuvalet ihtiyaçları ister istemez uykunuz bölecektir. Bunun nedeni sıvıyı fazla tüketmeniz ve hormonların hızlı çalışmasıdır. Bunun için su içmekten vazgeçmeyin ama bunu zamanlı sağlayın. Örneğin tam yatmaya yakın çok fazla su içmek doğal olarak uykunuzu bölecek tuvalete çıkma ihtiyacını size verecektir. Hamilelikte uyku düzeni nasıl olmalı hakkında genel bilgileri sizler ile paylaştık. Dikkat ettiğiniz sürece sıkıntılar yaşamayacak, doğuma kadar daha rahat uyuma şansını yakalayacaksınız. Sağlıklı doğumlar dileği ile.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb